Według badania post przerywany 16/8 może być powiązany ze zwiększonym ryzykiem zgonów z powodu chorób serca
Jak wynika z nowego badania zaprezentowanego w tym tygodniu na spotkaniu American Heart Association, stosowanie przerywanego postu, podczas którego ogranicza się jedzenie do ośmiu godzin dziennie, może być związane z rosnącym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca.
Przerywany post, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny, polega na ograniczaniu czasu jedzenia poprzez niejedzenie przez pewien okres każdego dnia lub tygodnia. Zdjęcie: www.thepaper.cn.
Omawiane badanie koncentrowało się na metodzie przerywanego postu 16/8, która polega na jedzeniu tylko w ośmiogodzinnym oknie każdego dnia i poszczeniu przez pozostałe 16 godzin. Poprzednie badania wykazywały, że przemyślane i kontrolowane poszczenie niesie za sobą wiele zalet zdrowotnych. Głównie poprawia stan układu krwionośnego i metabolizmu. Między innymi reguluje ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu.
W nowym badaniu przeanalizowano dane dotyczące nawyków żywieniowych około 20 000 dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych o średniej wieku 49 lat, zebrane w ramach badania naukowego trwającego w latach 2003-2018 i porównano je z danymi dotyczącymi zgonów w populacji z CDC Centers for Disease Control and Prevention w latach 2003-2019 i stwierdzono, że osoby, które jadły tylko przez osiem godzin dziennie, w porównaniu z osobami, które przestrzegały tradycyjnego wzorca żywieniowego polegającego na jedzeniu przez 12 do 16 godzin dziennie, miały o 91 procent wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca w porównaniu z resztą populacji.
Badanie, oparte na metodzie obserwacyjnej wykazało również, że osoby z chorobami serca lub rakiem miały wyższe ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, jeśli stosowały ten rodzaj przerywanego postu, a ograniczone czasowo jedzenie nie zmniejszyło ogólnego ryzyka zgonu z żadnej innej przyczyny.
Zhong Wenze, główny autor badania i kierownik Wydziału Epidemiologii i Biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jiaotong w Szanghaju, powiedział, że kluczowe znaczenie dla dobrostanu pacjentów, zwłaszcza tych z chorobami serca lub rakiem, ma zrozumienie związku między ośmiogodzinnym oknem żywieniowym a zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu chorób układu krążenia. Odkrycia te zachęcają nas do ostrożniejszego wybierania wzorców żywieniowych i bardziej spersonalizowanego podejścia, aby upewnić się, że są one zgodne z indywidualnym stanem zdrowotnym pacjentów, a także najnowszymi odkryciami naukowymi.
American Heart Association zauważyło, że wszystkie badania prezentowane na spotkaniach stowarzyszenia są jeszcze uważane za wstępne. Dopóki te nie zostaną formalnie opublikowane w recenzowanym czasopiśmie akademickim, to nie możemy mieć pewności co do ich autentyczności. Zhong Wenze powiedział również, że chociaż badanie wykazało możliwy związek między stosowaniem przerywanego postu 16/8 a ryzykiem śmierci z powodu chorób serca, to nie oznacza to, że konkretnie jedzenie w ograniczonym odstępie czasowym powoduje śmierć z powodu chorób serca.
Dział: Medycyna
Autor:
Li Jingyun | Tłumaczenie: Marcel Korczak