2023-12-28 16:09:21 JPM redakcja1 K

Według Czerwonego Krzyża będzie to najgorszy kryzys na świecie w 2024 r

Według Czerwonego Krzyża w nadchodzących dziesięcioleciach częstsze fale upałów będą zagrażać istnieniu lokalnych społeczności, szczególnie w regionie Sahelu, części Afryki oraz Azji Południowej i Południowo-Zachodniej.

Zdjęcie: Armando Franca / AP

 

Według Czerwonego Krzyża zmiany klimatu są największym zagrożeniem dla zdrowia na świecie. Przewidują oni ogromne konsekwencje humanitarne w nadchodzącym roku.
-  "Zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla zdrowia, przed jakim stoimy" - mówi organizacja pomocowa.

- ‘’Jeśli obecne poziomy emisji zostaną utrzymane, do 2050 r. dwa razy więcej osób będzie potrzebowało pilnej pomocy w nagłych wypadkach z powodu katastrof związanych z klimatem.’’

Według raportu Nasz klimat, nasze zdrowie, w przyszłym roku pracę organizacji humanitarnych na całym świecie charakteryzować będzie pięć trendów: zgony z powodu upałów, ekstremalne warunki pogodowe, rozprzestrzenianie się niebezpiecznych chorób, pogarszające się systemy opieki zdrowotnej i brak finansowania klimatycznego dla krajów podatnych na zagrożenia.

- "Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni zmianami klimatycznymi i rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych na obszarach objętych konfliktami, gdzie dostęp do usług zdrowotnych jest już ograniczony" - mówi Kathrine Holden, szefowa działu analiz w Czerwonym Krzyżu, dla NTB.

Więcej ludzi umrze z powodu upałów.

Pomimo faktu, że rok 2023 pobił wiele rekordów ciepła na całym świecie, a coraz więcej osób cierpi z powodu ekstremalnych temperatur, termostat prawdopodobnie będzie jeszcze bardziej czerwony w 2024 roku.

- "Upał jest największym zabójcą, a rosnące obszary suszy wpływają na uprawy, wodę pitną i doprowadzą do niedożywienia coraz większej liczby osób" - mówi Holden.

Według ONZ i Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca fale upałów staną się coraz bardziej powszechne i będą jednymi z najbardziej śmiercionośnych katastrof na świecie w nadchodzących latach.

Będą one szczególnie zagrażać istnieniu społeczności w regionie Sahelu, części Afryki oraz Azji Południowej i Południowo-Zachodniej, gdzie wiele osób jest już uchodźcami klimatycznymi.

- "Potrzeby humanitarne w tych regionach są już ogromne, a ekstremalne fale upałów prawdopodobnie spowodują ogromne cierpienie i utratę życia, przesiedlenia dużych grup ludzi i wzrost nierówności" - pisze Czerwony Krzyż.

Bardziej ekstremalna pogoda.

Ekstremalne zjawiska pogodowe również będą miały poważny wpływ na społeczności i ekosystemy w 2024 roku.

Według Czerwonego Półksiężyca liczba katastrof związanych z klimatem i pogodą znacznie wzrosła od lat sześćdziesiątych XX wieku, a od lat dziewięćdziesiątych o prawie 35 procent.

Według organizacji w ciągu ostatnich dziesięciu lat ekstremalne warunki pogodowe zabiły ponad 400 000 osób, szczególnie w krajach o niskich dochodach.

Ekstremalne warunki pogodowe obejmują długie i krótkie okresy suszy, pożary lasów, burze, cyklony, powodzie i ulewne deszcze. Organizacja pomocowa twierdzi, że będzie to również oznaczać, że więcej klęsk żywiołowych i ekstremalnych zjawisk pogodowych będzie występować jednocześnie, co będzie miało konsekwencje dla zdrowia publicznego.

- ‘’Powodzie często prowadzą do wzrostu liczby chorób zakaźnych i osłabiają infrastrukturę zdrowotną na dotkniętych obszarach. To z kolei zmniejsza zdolność do radzenia sobie z takimi katastrofami’’ - ostrzegają.

Rozprzestrzenianie się chorób.

Według nowych badań, zmiany klimatyczne mogą zaostrzyć rozprzestrzenianie się 218 z 375 chorób występujących u ludzi, czyli ponad połowy z nich.

Czerwony Krzyż obawia się, że choroby zakaźne, takie jak polio, odra, cholera, żółta febra, COVID-19, zapalenie wątroby, malaria, zapalenie płuc i biegunka będą rozprzestrzeniać się szybciej na obszarach dotkniętych zmianami klimatu.

- "To właśnie wysokie temperatury mają największy wpływ na epidemie i rozprzestrzenianie się chorób" - twierdzi organizacja pomocowa.

Według Czerwonego Krzyża, 160 chorób bardziej się rozwinęło w wyniku ocieplenia atmosferycznego, podczas gdy obfite opady deszczu zwiększyły częstość występowania 122 chorób, a powodzie 121. Większość z tych chorób jest przenoszona na ludzi przez komary, nietoperze i gryzonie.

Na przykład stojąca woda po obfitych opadach deszczu zapewnia korzystne warunki do wylęgu komarów, co z kolei zwiększa częstość występowania chorób, takich jak gorączka Denga i malaria. Wyższe temperatury mogą również wydłużyć żywotność komarów, a susza może spowodować, że gryzonie przenoszące hantawirusa wejdą do społeczności w poszukiwaniu pożywienia.

- "Choroby zagrażające życiu będą się rozprzestrzeniać" - mówi Czerwony Krzyż.

Kryzys zdrowotny.

Jakby tego było mało najbardziej dotknięte kraje rzadko są dotknięte wyłącznie kryzysem klimatycznym.

- "Oprócz życia z konsekwencjami zmian klimatycznych, wiele setek milionów ludzi żyje na obszarach, na których mają miejsce konflikty zbrojne i przemoc" - mówi Czerwony Krzyż. Wskazują między innymi na Syrię i Jemen.

- ‘’Ponad 100 konfliktów zbrojnych na świecie w dużej mierze dotyka tych samych ludzi, którzy są najbardziej narażeni na zmiany klimatu.’’

Według ONZ, 12 z 15 krajów najbardziej narażonych na katastrofy klimatyczne jest również dotkniętych konfliktami. Utrudnia to, a dla wielu wręcz uniemożliwia, dostęp do opieki zdrowotnej.

Według Czerwonego Krzyża od 1,2 do 2 miliardów ludzi żyje obecnie na obszarach objętych konfliktami, gdzie trudno jest uzyskać opiekę zdrowotną, co oznacza podwojenie tej liczby w ciągu 20 lat.

Wojna może prowadzić do ataków na personel medyczny i służbę zdrowia, chorych i rannych. Może również prowadzić do przejęcia kontroli nad szpitalami przez uzbrojone grupy lub uniemożliwienia ludziom dostępu do opieki zdrowotnej. Ponadto linie zaopatrzeniowe mogą zostać zatrzymane lub opóźnione. Oznacza to, że niezbędne leki i sprzęt nie mogą dotrzeć do miejsca przeznaczenia, a publiczna służba zdrowia może być zagrożona - jak miało to miejsce w Strefie Gazy.

Brak pomocy.

W ciągu pięciu lat liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej wzrosła niemal trzykrotnie, ze 131 milionów w 2019 roku do 300 milionów w 2024 roku. Czerwony Krzyż twierdzi, że przepaść między dostępnymi funduszami a osobami pilnie potrzebującymi pomocy w nagłych wypadkach gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniej dekady.

- ‘’Według raportu fundusze pomocy humanitarnej nie były w stanie nadążyć za rosnącymi potrzebami.’’

W połowie 2023 r. ONZ ogłosiło, że ma rekordowy niedobór 460 miliardów koron norweskich z 560 miliardów przeznaczonych na działania humanitarne – jest to największa luka między funduszami a potrzebami w historii.

Dział: Ciekawostki

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.