WHO ostrzega: masowo rozprzestrzenia się nowy wariant Covid-19
Podwariant szczepu Omikron koronawirusa został sklasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako „wariant wysokiego ryzyka” ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się.
Zdjęcie: Getty Images.
Przypadki wystąpienia szczepu JN.1 zostały odnotowane w wielu krajach na całym świecie, w tym w Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Zagrożenie dla społeczeństwa jest obecnie niskie, a obecne szczepionki nadal zapewniają ochronę – przekazuje WHO. Ostrzega się jednak, że liczba zakażeń Covid oraz innych chorób może wzrosnąć tej zimy.
Wirusy układu oddechowego, takie jak grypa, syncytialny wirus oddechowy (RSV) i dziecięce zapalenie płuc, również rozmnażają się na półkuli północnej.
Wirus wywołujący Covid nieustannie zmienia się w czasie, co czasami prowadzi do rozwoju nowych wariantów. Omikron od pewnego czasu dominuje na całym świecie.
Światowa Organizacja Zdrowia śledzi obecnie szereg interesujących powiązań z Omikronem – w tym JN.1 – chociaż żaden z nich nie jest uważany za niepokojący. Mimo wszystko JN.1 szybko rozprzestrzenia się w wielu zakątkach świata.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom jest to obecnie najszybciej rozwijający się wariant w Stanach Zjednoczonych, odpowiadający za 15‑29% infekcji. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia twierdzi, że JN.1 stanowi obecnie około 7% pozytywnych testów Covid analizowanych w laboratorium. Agencja oświadczyła, że w dalszym ciągu będzie monitorować wszystkie dostępne dane dotyczące zarówno tego, jak i innych wariantów.
Zimowa fala zachorowań
JN.1 rozprzestrzenia się szybko we wszystkich regionach, prawdopodobnie dlatego, że ma dodatkową mutację w białku SPIKE, w porównaniu z wariantem BA.2.86, od którego pochodzi.
„Przewiduje się, że JN.1 może spowodować wzrost liczby przypadków Sars‑Cov‑2 w obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń innymi infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, szczególnie w krajach wchodzących w sezon zimowy” – czytamy w ocenie ryzyka WHO.
Według WHO nadal istnieją ograniczone dowody na to, czy JN.1 jest w stanie obejść odporność zapewnianą przez szczepionki. Obecnie nie ma doniesień na temat tego, by ludzie chorowali na ten wariant częściej niż na poprzednie.
Zdaniem WHO potrzeba więcej badań, aby określić wpływ tego wariantu na stan zdrowia, ponieważ liczba krajów, które zgłaszają dane dotyczące osób przyjętych do szpitala z powodu Covid‑19, dramatycznie spadła.
Aby zapobiec infekcjom i ciężkim chorobom, WHO zaleca:
- noszenie maski w zatłoczonych, zamkniętych miejscach,
- zakrywanie jamy ustnej i nosa podczas kaszlu i kichania,
- regularne mycie rąk,
- bycie na bieżąco ze szczepieniami przeciwko Covid i grypie, zwłaszcza jeśli jest się podatnym na zachorowanie,
- pozostanie w domu w wypadku choroby,
- wykonanie testu, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy.
Dział: Medycyna
Autor:
Philippa Roxby | Tłumaczenie: Zuzanna Gącik