2024-06-07 23:09:34 JPM redakcja1 K

Wiele osób ma trudności z usunięciem Facebooka

Norweski Urząd Ochrony Danych obawia się, że Meta celowo utrudnia usuwanie danych z Facebooka.

Lisa Aaslestad stale otrzymuje komunikat o błędzie za każdym razem, gdy próbuje usunąć swoje konto na Facebooku. Fot. Prywatne

Po tym, jak Meta ogłosiła, że będzie wykorzystywać posty i zdjęcia użytkowników do trenowania swojego modelu sztucznej inteligencji, wiele osób pożegnało się ze swoimi znajomymi z Facebooka i napisało, że opuszczają największe na świecie medium społecznościowe.

Lisa Aaslestad jest jedną z nich. Od dawna była sceptycznie nastawiona do tego, jak Meta traktuje prywatność, ale to była dla niej ostatnia kropla. „Nie chcę dawać Facebookowi takiej możliwości” - mówi Aaslestad. Zarówno ona, jak i wiele innych osób, które skontaktowały się z NRK, a także ci, którzy udzielają się w mediach społecznościowych, twierdzą, że usunięcie Facebooka jest technicznie trudne. „Ustawienia na Facebooku to dżungla” - mówi Aaslestad.

Walka z kontem

Najbardziej znana norweska ekspertka ds. sztucznej inteligencji, Inga Strümke, niedawno w proteście opuściła platformę. Powiedziała NRK, że jej również trudno było dowiedzieć się, jak to zrobić. „Musiałam wygooglować i przejrzeć kilka przepisów” – mówi. Ostatecznie udało jej się usunąć swoje konto na Facebooku. Teraz otrzymuje e-maile, SMS-y i wiadomości w mediach społecznościowych od osób proszących o pomoc w zrobieniu tego samego.

Oto jedna z dziesiątek wiadomości, które ekspertka od sztucznej inteligencji Inga Strümke otrzymała od osób, które nie mogą uzyskać pomocy od Facebooka. Fot. Faks: Zrzut ekranu z wiadomości tekstowej.

Kiedy Lisa Aaslestad próbuje usunąć Facebooka, nie łatwo jest jej znaleźć przycisk „Usuń konto”. Kiedy w końcu go znajduje, jest prowadzona przez wiele kroków, a przez całą drogę jest pytana, czy naprawdę chce całkowicie usunąć konto na Facebooku, a nie tylko dezaktywować. Na ostatnim etapie klika przycisk kilka razy, ale nic się nie dzieje. Po około pięciu sekundach pojawia się komunikat o błędzie z prośbą o ponowną próbę.

„Próbowałam usunąć Facebooka przez siedem dni z rzędu, około sześć razy dziennie. Teraz zaczynam tracić wiarę w to, że faktycznie jestem w stanie usunąć własne konto” – mówi.

28-latka twierdzi, że skontaktowała się z centrum pomocy Facebooka i poprosiła o pomoc, ale nie może się dodzwonić. „To tak, jakbym zderzyła się ze ścianą. Czuję się oszukana” – mówi.

Obawiamy się, że Meta robi to celowo

Norweski Urząd Ochrony Danych nie uważa, aby Meta miała trudności z utworzeniem prostego formularza „Usuń konto”, jeśli tego chce. „Meta jest jedną z wiodących firm technologicznych na świecie. Mają wiele niezwykle zaawansowanych technologii. Wierzymy, że mogą rozwiązać ten problem, jeśli chcą. Pytanie brzmi, czy chcą, czy też chcą oszukać użytkowników, aby pozostali na Facebooku, ponieważ zarabiają na tym pieniądze”.

Tobias Judin z Duńskiej Agencji Ochrony Danych. Fot. Martin Gundersen / NRK 

Tak twierdzi Tobias Judin, szef sekcji międzynarodowej w Norweskim Urzędzie Ochrony Danych. „Obawiamy się, że Meta celowo utrudnia wypisanie się z platformy” – mówi. Według Judina istnieją dwa powody, dla których Meta nie chce, aby ludzie usuwali swojego Facebooka.

Po pierwsze, zarabiają na reklamach. „Jeśli wielu użytkowników nagle opuści Facebooka, oznacza to, że reklamodawcy będą wydawać więcej pieniędzy na innych platformach, aby dotrzeć do pozostałych użytkowników. Może to doprowadzić do tego, że Meta zarobi mniej pieniędzy”.

Drugim powodem są dane użytkowników. Meta może wykorzystywać te dane na różne sposoby, na przykład do własnego użytku lub do sprzedaży innym podmiotom. „Dane są na wagę złota. Mają możliwość monitorowania jak największej liczby osób” - mówi Judin.

Meta: - Bez komentarza

Kwestia usuwania treści na Facebooku nie jest nowa. W 2018 r. NRK pisała o użytkowniku Facebooka, który nie był w stanie usunąć własnych postów. A w 2022 r. pisaliśmy o innej użytkowniczce, która nie była w stanie usunąć konta swojego męża po jego śmierci.

NRK zadało Mecie szereg pytań, ale nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi. Zapytaliśmy między innymi o praktykę, zgodnie z którą dane użytkownika nie znikają całkowicie z serwerów Facebooka przez okres do 90 dni, nawet po trwałym usunięciu konta.

Rzecznik Meta, Matthew Pollard, powiedział, że jest zaskoczony, że wiele osób ma trudności z usunięciem Facebooka. Poza tym nie ma żadnych komentarzy. „Nie mam więcej komentarzy”, napisał w e-mailu do NRK.

To są pytania, na które Meta nie odpowiedziała:

  • Czy nastąpił wzrost liczby usunięć kont wśród użytkowników z UE po alercie szkoleniowym Meta dotyczącym sztucznej inteligencji?
  • W jaki sposób Facebook zapewnia, że proces usuwania konta nie jest zbyt trudny?
  • Jaki jest powód komunikatu o błędzie, który pojawia się, gdy użytkownicy chcą usunąć swoje konto?
  • Dlaczego użytkownikom trudno jest skontaktować się z wami, gdy próbują usunąć swoje konto?
  • W jaki sposób Facebook zachowuje równowagę między utrzymaniem użytkowników a poszanowaniem ich woli usunięcia konta?
  • Dlaczego Facebook przechowuje dane do 90 dni po ich usunięciu?

Dział: Informatyka

Autor:
Sahara Muhaisen, Egil Aslak Hagerup | Tłumaczenie: Michał Biegun

Źródło:
https://www.nrk.no/norge/mange-sliter-med-a-slette-facebook-1.16910327

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE