Wielka Brytania zamyka ostatnią elektrownię węglową: „Koniec epoki”
W poniedziałek została zamknięta elektrownia węglowa Ratcliffe-on-Soar w Nottinghamshire w Anglii, ostatnia tego typu w Wielkiej Brytanii.
Zamknięta elektrownia węglowa Ratcliffe-on-Soar w pobliżu Nottingham, Wielka Brytania. (Zdjęcie: Rui Vieira/AP/TT)
W poniedziałek została zamknięta elektrownia węglowa Ratcliffe-on-Soar w Nottinghamshire w Anglii, ostatnia tego typu w Wielkiej Brytanii.
„The Economist” ogłosiło koniec pewnej epoki. W Wielkiej Brytanii węgiel był jednym z najważniejszych surowców podczas tzw. drugiej rewolucji przemysłowej, często datowanej nalata 1870-1914. Pierwsza na świecie elektrownia węglowa została otwarta w Londynie w 1882 roku. W latach 20. XX wieku to właśnie za sprawą eksploatacji węgla kraj został zelektryfikowany i tym samym w domach zagościły żarówki.
10 000 osób zmarłych podczas „The Great Smog”
„Zamknięcie elektrowni węglowej w Ratcliffe-on-Soar jest dowodem na niezwykle pomyślne dążenie do zredukowania najbardziej szkodliwej emisji węgla” – pisze „The Economist”.
Postanowienia o zastąpieniu energii węglowej rozpoczęły się już w 1950 roku, z powodu złej jakości londyńskiego powietrza, które stanowiło ogromny problem. Podczas „The Great Smog of London” w roku 1952, w wyniku rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, zmarło około 10 000 mieszkańców, a tych, u których zaobserwowano pogorszenie zdrowia liczono w setkach. Elektrownie węglowe zostały przeniesione poza granice miasta. Kiedy w Morzu Północnym zostały odkryte ogromne złoża gazu, coraz więcej elektrowni węglowych zaczęto zastępować nowo odkrytym surowcem.
Blisko 40% w 2012 roku
Podczas ostatnich dekad energia węglowa została zlikwidowana w wyniku działań politycznych. Węgiel był stopniowo wycofywany, a jednocześnie rozbudowywano źródła zielonej energii, m.in. energię wiatrową. Energia węglowa w ostatnich latach pełniła funkcję energii zapasowej i była używana najmniej, jak było to możliwe.
W Szwecji jako ostatnia została zamknięta elektrownia węglowa Värtaverket w Sztokholmie, w 2020 roku. Obecnie jest zasilana jedynie biopaliwem, a więc pozostałościami leśnymi.
Energia węglowa w Wielkiej Brytanii w 2012 roku stanowiła blisko 40% energii elektrycznej, a w ostatnich latach wynosiła już blisko 0%. Zmiana ta była o wiele szybsza niż w innych krajach G7 – podaje „The Economist”. Wraz z zamknięciem elektrowni Ratcliffe-on-Soar procent udziału powyższego źródła energii zredukuje się do zera – i to na stałe.
Autor:
Daniel Jacobs | Tłumaczenie: Paulina Wilczek – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/