Wielokrotnie nagradzana japońska autorka przyznała, że podczas pisania wykorzystywała sztuczną inteligencję
Po zdobyciu jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w kraju japońska autorka Rie Kudan przyznała, że korzystała z pomocy niezwykłego źródła – ChatGPT.
Zdjęcie: dnevnik.rs
„Planuję dalej wykorzystywać sztuczną inteligencję przy pisaniu moich powieści, pozwalając mojej kreatywności wyrazić się w pełni”, powiedziała 33-latka, która w środę otrzymała Nagrodę im. Akutagawy za najlepsze dzieło fikcyjne od obiecującego nowego pisarza.
Autorka potwierdziła na konferencji prasowej, że około 5% jej powieści Tokyo Sympathy Tower – którą członkowie komisji uznali za „praktycznie bezbłędną” – zostało wygenerowanych słowo w słowo przez sztuczną inteligencję, podaje CNN.
Powieść skupia się na dylematach architekta, któremu powierzono zadanie zbudowania wygodnego więzienia w wieżowcu w Tokio, w którym resocjalizowani są przestępcy, i pomaga mu przy tym sztuczna inteligencja.
Kudan powiedziała, że w życiu osobistym konsultowała się z ChatGPT w przypadku problemów, o których nie mogła nikomu powiedzieć. „Kiedy sztuczna inteligencja nie mówiła tego, czego się spodziewałam”, powiedziała, „czasami przekazywałam swoje uczucia w słowach głównego bohatera”.
Autorka nie jest pierwszą artystką, która wzbudza kontrowersje, wykorzystując sztuczną inteligencję w czasie, gdy wielu kreatywnych ludzi czuje, że ich egzystencja jest zagrożona przez tę technologię, podaje Međutim, DNK.
W zeszłym roku mieszkający w Berlinie fotograf Boris Eldagsen wycofał się z konkursu Sony World Photography Awards po ujawnieniu, że jego zwycięska praca w kategorii fotografii kreatywnej została stworzona przy użyciu technologii.
Tymczasem pisarze tacy jak George R. R. Martina, Jodi Picoult i John Grisham dołączyli do pozwu przeciwko OpenAI, firmie stojącej za ChatGPT, twierdząc, że podczas szkolenia systemu wykorzystywała dzieła chronione prawem autorskim, aby tworzył on bardziej ludzkie odpowiedzi.
Ponad 10 000 autorów, w tym Margaret Atwood, podpisało list otwarty, w którym wzywa się liderów branży sztucznej inteligencji do uzyskania zgód autorów prac na ich wykorzystywanie podczas uczenia dużych modeli językowych oraz do sprawiedliwego wynagradzania ich, pisze CNN.
Pisarz Kechiro Hirano, członek komisji, wykorzystał platformę X, znaną wcześniej jako Twitter, do stwierdzenia, że komisja nie uważa wykorzystania sztucznej inteligencji przez Kudan za problem.
„Wydaje się, że historia nagradzanej pracy Rie Kudan napisanej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji została źle zrozumiana... Jeśli ją przeczytasz, zobaczysz, że w pracy również wspomniano o sztucznej inteligencji”, napisał. „W przyszłości mogą pojawić się problemy z takim wykorzystaniem, ale w przypadku Tokyo Sympathy Tower tak nie jest”.
Podczas gdy niektórzy w mediach społecznościowych wyrażali zainteresowanie twórczym podejściem Kudan do sztucznej inteligencji i twierdzili, że teraz bardziej interesuje ich jej praca, inni nazwali to „nieprzyzwoitym” wobec innych autorów, tworzących bez pomocy tej technologii.
Dział: Technologia
Autor:
Dnevnik.rs | Tłumaczenie: Lidia Pańczak