Wiralowe obrazy AI w stylu Studio Ghibli pokazują moc i obawy dotyczące praw autorskich - aktualizacji ChatGPT
Zaledwie kilka dni po tym, jak OpenAI wypuściło swój najbardziej zaawansowany jak dotąd generator obrazów AI, trend w mediach społecznościowych imitujący pracę japońskiej firmy animującej Studio Ghibli demonstruje zarówno moc technologii, jak i obawy dotyczące praw autorskich, które budzi.
Zdjęcie: PJ Accetturo
Najnowsza aktualizacja GPT-4o, wydana we wtorek, zawiera wiele praktycznych ulepszeń, w tym dokładniejsze renderowanie tekstu i możliwość podążania za bardziej szczegółowymi, złożonymi podpowiedziami. Ale został również szczegółowo przeszkolony w zakresie „szerokiej gamy stylów obrazów”, zgodnie z postem na stronie internetowej OpenAI, oszałamiając użytkowników swoją zdolnością do generowania nieruchomych obrazów i filmów przypominających ich ulubione animacje, od „South Park” po klasyczną claymation (animacja plastelinowa).
Jeden styl szybko zalał X i Instagram, gdy użytkownicy ChatGPT (oraz usługi OpenAI text-to-video, Sora) zaczęli naśladować pracę ukochanego studia animacji stojącego za filmami takimi jak „Spirited Away” i „Howl's Moving Castle”.
Niektórzy odtworzyli sceny z popkultury lub polityki w kultowym stylu japońskiej firmy, w tym przerobiony zwiastun „Władcy Pierścieni: The Fellowship of the Ring”, sceny z „The Sopranos” oraz ostrą, prawdziwą wymianę zdań Donalda Trumpa i JD Vance'a w Białym Domu z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Nic dziwnego, że niektóre z najbardziej ‘wiralowych’ postów przedstawiały popularne memy w stylu Ghibli, w tym „rozkojarzonego chłopaka”, mema „wyjaśniającego gościa” i niesławne zdjęcie palącego Bena Afflecka. Inny wirusowy post X przedstawiał właściciela platformy, Elona Muska, bawiącego się sztućcami - obraz oparty na niedawnym filmiku przedstawiającym miliardera balansującego łyżkami podczas kolacji zorganizowanej przez Trumpa w New Jersey.
Powszechnie udostępniany jest również filmik z 2016 roku, w którym współzałożyciel Studia Ghibli, Hayao Miyazaki, opisuje sztukę generowaną przez sztuczną inteligencję jako „obrazę dla samego życia”. Miyazaki znany jest ze swojej ręcznie rysowanej animacji i żmudnej metody klatka po klatce.
„Jestem całkowicie zniesmaczony” - mówi w filmiku, odpowiadając na wideo przedstawiające postać potwora wygenerowaną za pomocą podpowiedzi tekstowych. „Jeśli naprawdę chcesz tworzyć przerażające rzeczy, możesz śmiało to robić, ale nigdy nie chciałbym w ogóle włączać tej technologii do mojej pracy”.
Zaktualizowany generator obrazów OpenAI wywołał też wznowienie dyskusji na temat roli sztucznej inteligencji i sztuki. Dzieje się to zaledwie kilka tygodni po tym, jak prawie 4000 osób podpisało list otwarty wzywający dom aukcyjny Christie's do anulowania pierwszej w swoim rodzaju sprzedaży poświęconej wyłącznie sztuce AI w związku z obawami, że programy używane do tworzenia niektórych generatywnych dzieł cyfrowych są szkolone w zakresie praw autorskich i wykorzystują ludzkich artystów.
Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, żartował, że po „dekadzie prób stworzenia superinteligencji, która wyleczy raka lub cokolwiek innego”, to właśnie obrazy Studio Ghibli wzbudziły wirusowe zainteresowanie jego pracą.
„Przeważnie nikogo to nie obchodzi przez pierwsze 7,5 roku, a potem przez 2,5 roku wszyscy nienawidzą cię za wszystko” - napisał. „Pewnego dnia budzisz się z setkami wiadomości: 'Spójrz, zrobiłem z ciebie twinka w stylu Ghibli haha'” - dodał Altman, odnosząc się do gejowskiego slangowego określenia mężczyzn, którzy są młodzi, chłopięcy i szczupli.
Jak to często bywa w przypadku sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję, obrazy budzą różne pytania dotyczące praw autorskich - nie tylko w odniesieniu do twórczości Studia Ghibli, ale także do obrazów, które są na nowo przedstawiane. Kiedy CNN poprosił ChatGPT o odtworzenie niektórych memów w stylu Ghibli, usługa odmówiła, mówiąc, że „prośba nie była zgodna z naszą polityką dotyczącą treści”.
Dział: Technologia
Autor:
Oscar Holland, CNN | Tłumaczenie Gabriela Grad — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/03/27/style/chatgpt-studio-ghibli-ai-images-intl-hnk/index.html