2024-10-05 21:52:48 JPM redakcja1 K

Włochy i Szwajcaria dokonały korekty granicy przebiegającej przez Alpy. Dlaczego?

(CNN) - Część granicy między Włochami a Szwajcarią ma zostać ustalona na nowo, ponieważ lodowce wyznaczające granicę topnieją. Jest to kolejny dowód na to, jak bardzo ludzie zmieniają świat poprzez spalanie paliw kopalnych, które przyczyniają się do wzrostu temperatur.

Szczyt Matternhorn wznosi się nad doliną, w której znajduje się wioska Zermatt, 7 stycznia 2022 r. w pobliżu Zermatt w Szwajcarii. Zdjęcie: Sean Gallup/Getty Images

Oba kraje zgodziły się zmienić granicę pod kultowym szczytem Matterhorn, jednym z najwyższych szczytów w Alpach, górującym nad Zermatt – popularnym ośrodkiem narciarskim. Podczas gdy granice państw są często uznawane za stałe, duże odcinki granicy szwajcarsko-włoskiej są wyznaczone przez lodowce i pola śnieżne. „Wraz z topnieniem lodowców, natura ewoluuje i na nowo definiuje granicę między państwami” – oznajmił szwajcarski rząd w piątkowym oświadczeniu. Zmiany granic uzgodniono w 2023 r., a władze Szwajcarii oficjalnie zatwierdziły ich korektę w piątek. We Włoszech proces formalnego uznania zmian nadal jest w toku. Według szwajcarskiego rządu, gdy tylko obie strony podpiszą umowę, będzie ona opublikowana, a szczegóły dotyczące nowej granicy zostaną podane do wiadomości publicznej. Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie, a wpływ tego zjawiska na jej lodowce jest ogromny. W Szwajcarii topnieją one w niepokojącym tempie. Szwajcarskie lodowce straciły 4% swojej objętości w minionym roku, ustępując jednie rekordowym 6% utraconym w 2022 roku. Według Matthiasa Hussa, glacjologa ze szwajcarskiej Politechniki Federalnej w Zurychu i dyrektora szwajcarskiej sieci monitorowania lodowców GLAMOS, ten trend spadkowy nie zapowiada oznak końca.

„W 2024 r. lodowce nadal traciły lód z dużą prędkością, pomimo znacznej ilości śniegu w okresie zimowym, która miała przynieść ulgę” – powiedział Huss stacji CNN. „Niektóre lodowce dosłownie się rozpadają, małe lodowce znikają”. Nawet przy najbardziej ambitnych działaniach na rzecz klimatu, do 2100 roku może zniknąć nawet połowa lodowców na świecie. To pociąga za sobą wiele skutków. Krajobraz staje się coraz bardziej niestabilny, podatny na niebezpieczne osuwiska i zawalenia. W 2022 r. 11 osób straciło życie, gdy we włoskiej części Alp zawalił się lodowiec. Kurczące się lodowce prowadzą do ponurych odkryć. W ubiegłym roku odnaleziono szczątki alpinisty, który zaginął 37 lat wcześniej podczas wędrówki w pobliżu Matterhorn. W miarę cofania się lodowców, tracą one również swoją istotną rolę w dostarczaniu słodkiej wody, co może pogłębić niedobory podczas fal upałów. Przesunięcie granic państwowych to „jeden mały efekt uboczny” topnienia lodowców – stwierdził Huss. Ale kiedy ludzie widzą, że „ma to bezpośredni wpływ na mapę świata”, dodał, sprawia to, że ogromne zmiany w ocieplającym się świecie są znacznie bardziej widoczne.

Autor:
Laura Paddison | Tłumaczenie: Sebastian Gołdyn - praktykant Fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/10/01/climate/melting-glaciers-border-switzerland-italy/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE