2023-11-20 16:40:32 JPM redakcja1 K

Współzałożyciel OpenAI Sam Altman usunięty ze stanowiska dyrektora naczelnego

Firma stojąca za ChatGPT stwierdziła, że zarząd „stracił zaufanie” do przewodnictwa Altmana.

AFP via Getty Images

 

Pionierska w dziedzinie sztucznej inteligencji firma OpenAI usunęła Sama Altmana ze stanowiska dyrektora naczelnego z uwagi na zatajanie przez niego prawdy przed zarządem.

We wpisie na blogu, w piątkowy wieczór, firma odpowiedzialna za ChatGPT i kreator obrazów AI Dall-E oznajmiła, że jej zarząd „stracił zaufanie” do zdolności kierownictwa pana Altmana. Było to nagłe i tajemnicze odejście człowieka, który wraz ze swoim byłym kolegą z pracy Elonem Muskiem stał się globalnym rzecznikiem branży AI i przełomowych zmian, jakich dokonała.

Firma w trybie natychmiastowym powołała tymczasowego dyrektora naczelnego Mirę Murati, która do tej pory pracowała jako dyrektor operacyjny.

„Odejście pana Altmana poprzedzone było wnikliwą analizą, w wyniku której wykazano, że nie był on szczery w komunikacji z zarządem, utrudniając tym samym jego zdolność do wykonywania własnych obowiązków” — stwierdzono w oświadczeniu. „Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności dalszego kierowania firmą OpenAI”. Sam zarząd dodał, że „docenia wkład Sama w proces tworzenia i rozwoju firmy OpenAI”, oraz że ma „pełne zaufanie” do pani Murati.

Pan Altman stwierdził na Twitterze, że „uwielbiał czas spędzony w OpenAI” i „kochał pracować z tak utalentowanymi ludźmi”, choć nie wspomniał on o zarzutach ze strony zarządu. 38-letni Altman był jednym z założycieli firmy OpenAI w 2015 roku oraz jedną z jej głównych twarzy od co najmniej 2018 roku, gdy Elon Musk zrezygnował z funkcji członka zarządu.

Wypuszczenie w grudniu ubiegłego roku opartego na sztucznej inteligencji chatbota ChatGPT, który jest w stanie symulować rozmowy z człowiekiem i tworzyć niezwykle realistyczne teksty, zapoczątkowało szał — i panikę — w niezliczonych branżach na całym świecie. Efektem tego było zeznawanie pana Altmana przed Senatem USA i przemierzanie świata celem spotkania się z przedstawicielami rządów i uczestnictwa w szczytach dyplomatycznych.

Mimo że oryginalnie była to organizacja typu non-profit, OpenAI w 2019 roku otworzyła oddział komercyjny pod przewodnictwem pana Altmana i pod kontrolą charytatywnej fundacji macierzystej. Decyzja ta spowodowała, że niektórzy zaczęli oskarżać firmę o zaprzepaszczenie własnych zasad. To właśnie zarząd tej grupy macierzystej non-profit zdecydował w piątek o usunięciu Altmana, chociaż dokładne powody tej decyzji nie były od razu jasne.

„The Independent” poprosił pana Altmana o komentarz w tej sprawie.

Dział: Robotyka

Autor:
Io Dodds | Tłumaczenie: Patryk Wojdyło

Żródło:
https://www.independent.co.uk/tech/openai-chat-gpt-sam-altman-fired-b2449473.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE