2025-01-04 10:37:43 JPM redakcja1 K

Wszystko runęło, gdy Sofie (22) rzuciła studia po raz drugi: „Czułam, że zawiodłam w życiu”

Poczucie porażki niemal złamało Sofie Braadland z Bergen. Dopiero za trzecim razem znalazła kierunek studiów, który okazał się dla niej odpowiedni. „Nie sądzę, że studia nauczycielskie z historii są dla ciebie” – powiedział ojciec Sofie, gdy składała podanie na studia po ukończeniu szkoły średniej.

Zdjęcie: Isabel Trandum / NRK

Mimo to, trzymała się swojego wyboru. „Nie chciałam słuchać taty” – mówi Sofie ze śmiechem. Jednak już po jednym semestrze na pięcioletnim kierunku nauczycielskim na Uniwersytecie w Bergen zauważyła, że ojciec miał rację. „Gdy byłam na praktykach, zdałam sobie sprawę, że to nie jest dla mnie. Nie chciałam pracować w gimnazjum.”

Kwestie przypadkowego wyboru
Po pół roku pracy w domu wspólnotowym dla osób z niepełnosprawnościami, Sofie rozpoczęła nowy licencjat na Uniwersytecie w Bergen – tym razem z kognitywistyki. Była zadowolona z atmosfery i obiecującego programu nauczania. Jednak przypadkowy wybór studiów wzbudził pytania ze strony rodziny. „Co właściwie chcesz robić z tym wykształceniem w przyszłości?” – zapytała jej siostra. Sofie nie miała na to dobrej odpowiedzi, a po długich przemyśleniach postanowiła ponownie przerwać studia i zastanowić się nad dalszymi krokami.

„Czułam, że zawiodłam w życiu”
Decyzja była jednak niezwykle trudna. „Było mi ciężko zrezygnować, zwłaszcza drugi raz” – przyznaje Sofie. Obciążenie psychiczne sprawiło, że niepewność przerodziła się we frustrację. „Czułam, że zawiodłam w życiu i że wszystko się wali. Wydawało mi się, że wszyscy wokół mnie osiągnęli znacznie więcej.” Choć rodzina i przyjaciele wspierali ją, to większość jej znajomych kończyła licencjat i szykowała się do magisterki. „Czułam, że jestem daleko za wszystkimi” – dodaje Sofie.

Zmiana kierunku studiów to norma
Ingvill Skjold Thorkildsen, doradczyni kariery w organizacji Sammen, mówi, że wiele osób zmienia kierunki studiów. „Nie jesteś sama! Pamiętaj, że pomyłki przy wyborze studiów są bardzo częste” – podkreśla. Początek życia studenckiego często wiąże się z innymi zmianami: wyprowadzką, nowym miastem i innym środowiskiem. Thorkildsen zachęca studentów do zadania sobie pytania, co konkretnie nie pasuje w danym kierunku studiów. „Możliwe, że inne zmiany przyczyniają się do tego, że studia wydają się niewłaściwe. Doradca kariery może pomóc to ustalić.” Podkreśla, że nie ma wstydu w przerwaniu studiów, jeśli czujemy, że to nie jest właściwy wybór. „Wielu ludzi porównuje się z innymi, ale ważne jest, by robić to, co jest najlepsze dla siebie.”

Co trzeci nie kończy studiów w terminie
Na Uniwersytecie w Bergen około jednej trzeciej studentów, którzy rozpoczęli licencjat w 2020 roku, nie ukończyło go w przewidzianym czasie. Jednocześnie dane z Norweskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że więcej osób kończy rozpoczęte studia magisterskie lub licencjackie niż 20 lat temu. „Około 20 lat temu blisko 6 na 10 studentów kończyło takie studia. Obecnie liczba ta wzrosła do 7 na 10” – mówi Nawid Fazli z Urzędu Statystycznego. Rząd dąży do jeszcze wyższych wskaźników i skupia się na poprawie wyników w szkolnictwie wyższym w Norwegii. „Opłaca się kończyć studia” – mówi minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego Oddmund Hoel. Jednak przerwanie studiów może wpłynąć na pożyczki studenckie i stypendia. Annbjørg Leden Nytrøen z Państwowego Funduszu Pożyczek Studenckich przypomina, że w przypadku przerwania studiów należy zgłosić to do funduszu. „Wiele czynników decyduje o wysokości wsparcia w przypadku przerwania studiów” – wyjaśnia.

„Wreszcie na właściwym miejscu”
Po dwóch przerwach i długich przemyśleniach, Sofie rozpoczęła licencjat z dziennikarstwa na Uniwersytecie w Bergen. „Inne kierunki, które próbowałam, były zbyt teoretyczne dla mnie. Jestem osobą praktyczną” – mówi Sofie. Po jednym semestrze czuje się świetnie. „Teraz czuję, że jestem na właściwym miejscu w życiu” – podkreśla. Jakie rady dałaby osobom w podobnej sytuacji? „Taką samą, jaką dali mi moi rodzice: ‘Jesteś młoda, za kilka lat stwierdzisz, że decyzja o przerwaniu studiów była słuszna, nawet jeśli teraz jest trudna.’”

Dział: Absolwent

Autor:
Isabel Trandum-Hansen | Tłumaczenie: Ksawery Kępa - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nrk.no/vestland/alt-raste-da-sofie-_22_-droppet-ut-for-andre-gang_-_-folte-jeg-hadde-feilet-i-livet-1.17165174

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE