„Wyjątkowo rzadki” owczy rydwan znaleziony w pobliżu grobowca pierwszego Chińskiego cesarza
W Chinach odkryto starożytną kolekcję rydwanów datowaną na ponad 2000 lat.
newsweek
Rydwany znaleziono w pobliżu chińskiego miasta Xi'an, w jednym z grobowców mauzoleum pierwszego cesarza Chin Qin Shi Huanga, który zawierał rzadki powóz składający się z sześciu owiec. Chociaż po tylu latach korpus rydwanu nie zachował się, znaleziono przy nim ułożone w rzędzie kości sześciu owiec wraz z akcesoriami używanymi do ciągnięcia zaprzęgu. To skłoniło archeologów do podejrzeń, że są to pozostałości „wyjątkowo rzadkiego” powozu zaprzężonego w owce – powiedział Jiang Wenxiao, kierownik wykopalisk archeologicznych w grobowcu, podczas czwartego Chińskiego Kongresu Archeologicznego, jak podał państwowy portal informacyjny „China Daily”.
Podczas gdy w starożytnych Chinach powozy zaprzężone w konie lub woły były na porządku dziennym, powozy zaprzężone w owce były bardzo rzadkim widokiem, co czyni to odkrycie niezwykłym znaleziskiem. Na rydwanach zaprzężonych w owce jeździł cesarz Wu, czyli Sima Yan, z zachodniej dynastii Jin, który panował w latach 266–290 n.e. Uważa się, że każdej nocy jeździł powozem zaprzężonym w owce po swoim pałacu, śpiąc tam, gdzie owce się zatrzymały.
Do tej pory cesarz Wu był najstarszym odnotowanym w historii przypadkiem osoby wykorzystującej rydwany zaprzężone w owce. Jednak to odkrycie w mauzoleum Qin Shi Huanga, który rządził w latach 221–210 p.n.e., jest obecnie najwcześniejszym odkryciem tego typu powozu. Zespół archeologów ma nadzieję, że trwająca obecnie analiza laboratoryjna miejsca pochówku pomoże ustalić, kto został tam pochowany – czytamy w raporcie.
Jak podaje „South China Morning Post”, w tym samym miejscu archeolodzy odkryli szereg innych drewnianych rydwanów zaprzężonych w konie, a także ozdobny drewniany parasol oraz kilka sztuk żelaznych narzędzi i miedzianej broni, również pochodzących z dynastii Qin. Wcześniejsze odkrycia w tym samym grobowcu obejmują starożytną srebrną figurkę wielbłąda, która była najwcześniejszym tego typu znaleziskiem w Chinach i sugerowała, że kraj ten rozpoczął już wtedy handel z Bliskim Wschodem i Azją Zachodnią.
Pozostała część mauzoleum Qin Shi Huanga jest ogromna i zajmuje powierzchnię około 25 kilometrów kwadratowych. Jest także domem dla słynnej Armii Terakotowej. Liczba tych naturalnej wielkości posągów przypominających żołnierzy liczy ponad 8000 i po raz pierwszy odkryto je w latach 70. XX wieku. Archeolodzy do tej pory nie odkryli jeszcze dokładnego miejsca pochówku cesarza Qin Shi Huanga.
Dział: Nauka
Autor:
Jess Thomson | Tłumaczenie: Ewa Zontek
Źródło:
https://www.newsweek.com/ancient-chinese-chariot-sheep-discovered-qin-dynasty-1841516