2023-10-08 18:48:20 JPM redakcja1 K

Wysoka wrażliwość - wada czy zaleta?

Wysoka wrażliwość nie jest chorobą czy dysfunkcją, tylko cechą uwarunkowaną genetycznie. Polega na bardzo rozwiniętej empatii, intensywnym przetwarzaniu myśli i mocnym reagowaniu na bodźce. Wielu osobom trudno się z tym żyje, ale czy faktycznie to wada?

 

Zalety

Rozwinięta empatia pozwala na budowanie trwałych relacji. Zdolność do wczuwania się w emocje innych wzbudza zaufanie, jednakże po pewnym czasie takie osoby uważają ją za wadę. Umiejętność dostrzegania tego, co na ogół niewidoczne. Charakteryzuje ich mocno rozwinięta wyobraźnia, dlatego wśród wysoko wrażliwych jest mnóstwo artystów, którzy dzięki połączeniu swojej intuicji z kreatywnością tworzą wybitne dzieła. Przetwarzanie różnych scenariuszy, na podstawie zebranych doświadczeń życiowych i dobrej pamięci, często pomaga podjąć decyzję. Można nawet uznać, że tacy ludzie przewidują przyszłość poprzez swoje nadmierne myślenie, jednakże to również ma dwa końce. Ponadto zawsze służą pomocą i wsparciem dla każdego. Idealne zawody dla empatycznych osób to: artysta, nauczyciel i psycholog. 

Wady

Wysoko wrażliwi często obwiniają się za sytuacje, na które często nie mają wpływu. Empatia po pewnym czasie jest ich wrogiem, ponieważ wszyscy zwracają się z problemami do nich, wwo są zirytowani, gdy nie potrafią im pomóc. Omijają własne sprawy, by uszczęśliwiać innych. Łatwo ich wykorzystać, ze względu na brak asertywności. Biorą odpowiedzialność za wszystko, np. jeśli rozmowa z nowo poznanym człowiekiem jest powolna, prowadzi do nikąd, starają się ratować ją, jednak bez zainteresowania drugiej strony po prostu to nie wyjdzie. Oprócz tego wysoko wrażliwi żyją w ciągłym stresie, że coś się nie uda. Panuje u nich wieczny chaos, brak rutyny, rozkojarzenie przez wybieganie myślami w przyszłość oraz nadinterpretacja faktów. Jedno słowo potrafią rozłożyć na tysiąc czynników, zastanawiając się nad drugim dnem.

Jak z nią żyć?

Sama w sobie nie wymaga psychoterapii, aczkolwiek często osoby z tą cechą zaniżają swoją samoocenę i odczuwają większy lęk. W takich wypadkach lepiej udać się po poradę do specjalisty. Odpoczynek pełni ogromną rolę, dlatego warto czasem odciąć się od nadmiernego myślenia. Wskazane czynności; rysowanie, oglądanie serialu, medytacja, sprzątanie lub gotowanie. Jednakże przy wszystkich wymienionych trzeba oczyścić umysł, by podczas ich wykonywania nie skupiać się na bieżących sytuacjach. Poza relaksem należy informować swoje środowisko o własnych potrzebach, co nie zawsze sprawia wysoko wrażliwym komfort, ale można się tego z czasem nauczyć. Pokonanie chaosu stanowi ważny element, dlatego że ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu. W tym celu pomaga zachowanie kolejności zadań codziennych. Nie są istotne godziny lub czas podejmowania ich, tylko schemat działań, warto jeszcze nie odkładać spraw na jutro.

Dział: Człowiek

Autor:
Anna Brzózka

Źródło:
"Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo" - Joanna Kozłowska

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE