Wysokie temperatury są zagrożeniem dla płodności zwierząt i owadów
Wysokie temperatury są zagrożeniem dla płodności zwierząt i owadów, a tym samym dla całej różnorodności biologicznej - wynika z nowego badania.
Zdjęcie: Shutterstock / NTB
Cieplejszy klimat może sprawić, że zwierzęta będą mniej płodne
Naukowcy ostrzegają, że niektóre gatunki zwierząt są zagrożone wyginięciem, ponieważ zmiany klimatu mogą uniemożliwić im posiadanie potomstwa.
Badacze nieustannie próbują przewidzieć, które gatunki zwierząt są zagrożone wyginięciem z powodu zmian klimatycznych. Starają się ustalić, gdzie żyją zagrożone zwierzęta i kiedy najprawdopodobniej wyginą.
Dziś wielu naukowców uważa, że zwierzęta nie są w stanie wystarczająco szybko przystosować się do zmiany klimatu, który może znacząco zamącić w przyrodzie.
Do tej pory uczeni byli najbardziej zaniepokojeni tym, jak wyższe temperatury bezpośrednio wpływają na śmierć zwierząt. Jednak mniej uwagi poświęcono pośredniemu sposobowi, w jaki ciepło zabija zwierzęta, a mianowicie wpływa na ich zdolność do reprodukcji. Teraz zbadali to naukowcy z Anglii i Szwecji, a wyniki są niepokojące.
Za gorąco na muszki owocowe w 2060 roku
W nowym badaniu zbadano 43 różne rodzaje muszek owocowych. W przypadku prawie połowy samców much temperatura, która uczyniła je bezpłodnymi, była niższa niż temperatura, która je zabiła. Na przykład mucha owocowa Drosophila lummei stała się bezpłodna w temperaturze o cztery stopnie niższej niż graniczna temperatura, w której mogła przeżyć.
Co to oznacza dla przyszłości muszek owocówek?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy porównali swoje odkrycia z temperaturami, które prawdopodobnie będą panować na Ziemi w roku 2060.
Okazuje się, że ponad połowa miejsc, w których temperatury są obecnie wystarczająco niskie, aby przetrwać, będzie zbyt gorąco, żeby zapewnić płodność samcom muszek.
Temperatury wpływają na płodność
„Od dawna wiadomo, że upały mają wpływ na płodność. Istnieje na przykład powód, dla którego ssaki mają jądra poza ciałem”- mówi Rhonda Snook, profesor na Wydziale Zoologii Uniwersytetu Sztokholmskiego w komunikacie prasowym.
W związku z tym uważa, że jest prawdopodobne, że upały dotkną również gatunki inne niż muszki owocowe.
„Owady również nie potrafią regulować temperatury ciała, a zwierzętom, które nie mogą pokonywać długich dystansów, znalezienie wystarczająco chłodnego miejsca może być trudne” - mówi Snook, która jest jednym ze szwedzkich naukowców stojących za nowym badaniem.
Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla wszystkich gatunków
Inny naukowiec odpowiedzialny za badanie, Tom Price z Uniwersytetu w Liverpoolu, uważa, że praca z muszkami owocowymi jest ważna, ponieważ podkreśla, jak duże zagrożenie dla naszej różnorodności biologicznej stanowią wysokie temperatury.
„Otrzymaliśmy już doniesienia o utracie płodności z powodu upału u wszystkich gatunków, od świń po ryby, kwiaty i pszczoły - tak, nawet u ludzi” - mówi Price w komunikacie prasowym.
Uważa on, że badania potwierdzają, że nie są to odosobnione przypadki i że nawet połowa wszystkich gatunków będzie podatna na bezpłodność spowodowaną temperaturą.
„Teraz musimy spróbować zrozumieć podstawową genetykę i fizjologię, abyśmy mogli przewidzieć, które organizmy są najbardziej wrażliwe na zmianę klimatu” - oznajmia Price.
Dział: Przyroda
Autor:
Marte Dæhlen | Tłumacz: Dorota Kliś
Źródło:
https://forskning.no/biologisk-mangfold-klima/varmere-klima-kan-gjore-dyr-mindre-fruktbare/1867226