2023-10-29 16:06:19 JPM redakcja1 K

Z badań wynika, że gołębie rozwiązują problemy w taki sam sposób, w jaki robi to sztuczna inteligencja

Naukowcy twierdzą, że sposób, w jaki gołębie rozwiązują problemy, jest bardzo podobny do metod sztucznej inteligencji.

Głowa pięknego gołębia grzywacza. Zdjęcie: sandra standbridge/Getty Images 

-Gołębie wykorzystują tę samą metodę „brutalnej siły", często spotykaną w sztucznej inteligencji. 

-Naukowcy odkryli, że metoda ta pomaga gołębiom radzić sobie z niektórymi zadaniami nawet lepiej niż ludzie. 

Okazuje się, że ludzie twierdzący, że ptaki nie są prawdziwe, mogli mieć rację. 

Naukowcy z Ohio State University i University of Iowa odkryli, że gołębie używają metody „brutalnej siły" do rozwiązywania problemów, podobnej do tej, którą można znaleźć w sztucznej inteligencji, zgodnie z komunikatem prasowym. 

Brandon Turner, profesor psychologii w Ohio State, powiedział, że naukowcy znaleźli „naprawdę mocne dowody na to, że mechanizmy kierujące uczeniem się gołębi są niezwykle podobne do tych samych zasad, które kierują nowoczesnym uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją". Naukowcy pokazali ptakom bodziec, w tym linie o różnych szerokościach, koncentryczne pierścienie i pierścienie podzielone na sekcje, które ptak musiał sklasyfikować, dziobiąc przycisk po lewej lub prawej stronie.  Jeśli odpowiedź była poprawna, otrzymywał smakołyk, podano w komunikacie. 

Jak wynika z komunikatu, dzięki metodzie prób i błędów gołębie poprawiły swoje wyniki z 55% do 95% w jednym łatwiejszym zadaniu. Naukowcy przeprowadzili te same testy przy użyciu sztucznej inteligencji i odkryli, że sztuczna inteligencja również nauczyła się zmniejszać liczbę błędów. 

Badanie, opublikowane w czasopiśmie IScience, mówi, że gołębie mają zaawansowane procesy poznawcze i uwagi i mogą rozwiązać „wyjątkowo szeroki" zakres zadań kategoryzacyjnych. Turner powiedział, że odkrycia wskazują iż gołębie są naturalnymi „niewiarygodnie wydajnymi" uczniami, którzy nie mogą uogólniać informacji w taki sposób, jak ludzie, zgodnie z komunikatem. 

Według Turnera gołębie wykorzystują metodę uczenia asocjacyjnego, która łączy dwie rzeczy, takie jak na przykład psy, które rozumieją, że otrzymają smakołyk, gdy usiądą. Zazwyczaj uważa się, że uczenie asocjacyjne jest „zbyt prymitywne", aby robić takie rzeczy, jak kategoryzacja wizualna, powiedział Turner w komunikacie, ale najwyraźniej nie w przypadku gołębi. 

Naukowcy stwierdzili, że ludzie mają tendencję do rezygnowania z zadań takich jak te powierzone gołębiom, gdy nie mogą wymyślić zasad, które pozwolą im zrozumieć zadania. 

„Gołębie nie próbują tworzyć reguł. Po prostu używają brutalnej metody prób i błędów oraz opartego na skojarzeniach uczenia się, a w niektórych określonych typach zadań pomaga im to osiągać lepsze wyniki niż ludzie" - powiedział Turner. 

Zauważył, że ludzie często „świętują, jak mądrzy są, że stworzyli sztuczną inteligencję; jednocześnie dyskredytując gołębie jako głupie zwierzęta". „Ale zasady uczenia się, które kierują zachowaniem maszyn AI, są bardzo podobne do tych, których używają gołębie" - powiedział Turner. 

 

Dział: Nauka

Autor:
Kenneth Niemeyer | Tłumaczenie: Iga Samojłow

Źródło:
https://www.businessinsider.com/pigeons-mirror-ai-learning-patterns-researchers-say-2023-10

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE