Z badania wynika, że dziko rosnące kwiaty mogą wchłaniać toksyczne metale i przekazywać je pszczołom
Naukowcy apelują o testowanie terenów miejskich pod kątem zanieczyszczeń i, jeśli jest to możliwe, ich oczyszczenie przed sadzeniem dzikich kwiatów

Źródło grafiki: PxHere
Jak wynika z badania, dziko rosnące kwiaty mogą wchłaniać toksyczne metale z gleby w obszarach miejskich i przekazywać te toksyny zapylaczom.
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że pospolite rośliny, takie jak koniczyna biała czy powój polny, które są ważnym źródłem pożywieniem dla zapylaczy w miastach, mogą akumulować arsen, kadm, chrom i ołów z zanieczyszczonej gleby.
Wcześniejsze badania wykazały, że te metale mogą szkodzić zdrowiu pszczół i innych zapylaczy, które żywią się zanieczyszczonym nektarem. Prowadzi to do zmniejszenia populacji i śmierci owadów. Nawet niewielkie ilości metali w nektarze mogą zaburzać zdolności uczenia się i pamięć pszczół, co pogarsza ich zdolności do zbierania pożywienia.
Zanieczyszczone gleby znajdują się najczęściej na terenach, które wcześniej były wykorzystywane pod zabudowę i przemysł – to z tych źródeł zanieczyszczenia przeniknęły do gleby. Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie, zalecają obecnie testowanie obszarów miejskich pod kątem zanieczyszczeń i ich ewentualne oczyszczenie przed sadzeniem dzikich kwiatów.
Badanie opublikowano w czasopiśmie Ecology and Evolution. Zostało ono przeprowadzone w przemysłowym mieście Cleveland w stanie Ohio (USA), które ma ponad 33 700 opuszczonych działek, po tym jak ludzie zaczęli opuszczać te tereny. Cleveland było niegdyś hurtownią żelaza i stali, rafinerii ropy naftowej oraz produkcji samochodów – wszystkie te przemysły zanieczyszczały glebę metalami ciężkimi.
Naukowcy pobrali i przebadali nektar z różnych samosiewnych roślin kwitnących, które są popularne wśród zapylaczy i rosną w całym mieście. Ołów był konsekwentnie wykrywany w najwyższych stężeniach, ale różne gatunki roślin kumulowały różne ilości i rodzaje metali.
Roślina o niebieskich kwiatach – cykoria podróżnik (Cichorium intybus) – zgromadziła największe łączne stężenie metali, następnie koniczyna biała (Trifolium repens), marchew zwyczajna (Daucus carota) i powój polny (Convolvulus arvensis).
Miasta na całym świecie zmagają się z zanieczyszczeniem gleby metalami, a poziom tego zanieczyszczenia zazwyczaj rośnie wraz z wiekiem miasta. Źródłami zanieczyszczenia są m.in. pył cementowy i działalność górnicza.
Autorzy raportu zaznaczają jednak, że nie należy zniechęcać ludzi do sadzenia dzikich kwiatów dla pszczół.
Dr Sarah Scott z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge, główna autorka raportu, powiedziała: „Dziko rosnące kwiaty są niezwykle ważnym źródłem pożywienia dla pszczół i wyniki badań absolutnie nie powinny zniechęcać ludzi do sadzenia dzikich kwiatów w miastach”.
„Mamy nadzieję, że to badanie zwiększy świadomość, iż zdrowie gleby ma również wpływ na zdrowie pszczół. Zanim posadzimy dzikie kwiaty w obszarach miejskich, by przyciągnąć pszczoły i inne zapylacze, warto wziąć pod uwagę historię danego terenu i to, co może znajdować się w glebie – a w razie potrzeby sprawdzić, czy dostępne są lokalne usługi badania i oczyszczania gleby”.
Dział: Przyroda
Autor:
Helena Horton | Tłumaczenie Oleg Konetskii — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.theguardian.com/environment/2025/apr/16/wildflowers-absorb-toxic-metals-bees