Z którymi zwierzętami będziemy mogli niedługo się porozumieć?
Będzie to pies (tak jak przewidywaliśmy), ale nie tylko!
Podczas gdy ludzie traktują priorytetowo bodźce wzrokowe, zwierzęta częściej wykorzystują węch i słuch. Zdjęcie: Vitor Fontes/Unsplash
Z racji tego, że dorastaliśmy razem z psami, wiemy już więcej na temat ich zachowań. Według Jeana-Denisa Vigne'a, badacza z Naukowego Centrum Badań i Muzeum Narodowego Historii Naturalnej, udomowienie psów miało miejsce już 9000 lat przed naszą erą. Dzięki nowym technologiom, ta długotrwała bliskość może zwiększyć naszą zdolność do komunikowania się z nimi w przyszłości.
Dla weterynarza Jessa Frencha komunikacja oparta na sztucznej inteligencji mogłaby poprawić nasze zrozumienie zwierząt, ponieważ potencjalnie mogłaby być bardziej wyczulona na ich język ciała i sygnały występujące na przykład u kotów. Mogłoby to nawet pomóc nam nauczyć się języka gatunków, z którymi nie mamy zbytniego związku emocjonalnego, takich jak węże czy ryby.
Jako przykład podaje się króliki, które we Francji są zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. Są one bardzo dobre w ukrywaniu tego, co czują, ponieważ nie chcą, aby drapieżniki wiedziały, że są ranne. Dlatego przydatne byłoby zrozumienie, co się z nimi dzieje, mówi BBC Science Focus.
Węch i słuch ważniejsze od wzroku
Podczas gdy ludzie używają głównie wzroku, zwierzęta z reguły posługują się węchem i słuchem. Badania wykazały już, że modyfikują one swoje głosy podczas komunikacji z kociętami i ludźmi. Próbujemy dowiedzieć się, jak się z nimi komunikować, ale one już podjęły ten krok.
Według Jess French, ten zapierający dech w piersiach postęp w zakresie sztucznej inteligencji może pomóc nam lepiej zrozumieć zwierzęta nie tylko na poziomie lokalnym, ale i na całym świecie. Jednak uwaga: zwierzęta mogą podzielić się z nami tym, co może niekoniecznie chcielibyśmy usłyszeć. Czy możesz sobie wyobrazić historię zwierzęcia, którego rodzina i środowisko zostały zniszczone przez ludzi? W tym przypadku chciałbym, aby stało się to wcześniej, by ludzie mogli wysłuchać tych komunikatów, podsumowuje weterynarz.
Dział: Przyroda
Autor:
Mona Delahais | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/