2024-01-03 12:34:28 JPM redakcja1 K

Jak wynika z nowego raportu Pew Research, wielu amerykańskich nastolatków „prawie bez przerwy” korzysta z YouTube’a i TikTok’a

Nowy Jork CNN - Jak wynika z nowego raportu Pew Research Center na temat mediów społecznościowych i korzystania z Internetu przez młodzież, wielu rodziców prawdopodobnie nie będzie zaskoczonych, że duży odsetek amerykańskich nastolatków twierdzi, że korzysta z niektórych serwisów społecznościowych „prawie stale”. Ale może zaskoczyć, gdzie spędzają ten czas.

Zdjęcie: oatawa Pixbay.com

YouTube drugi rok z rzędu pokonał TikToka jako najpowszechniej używaną platformę wśród prawie 1500 nastolatków ankietowanych na potrzeby raportu. W ankiecie 93% nastolatków stwierdziło, że korzysta z YouTube, w porównaniu z 63%, które stwierdziło, że korzysta z TikTok, a na niższych miejscach plasowały się odpowiednio Snapchat (60%), Instagram (59%) i Facebook (33%). Jedna trzecia nastoletnich respondentów stwierdziła, że korzysta z co najmniej jednej z tych aplikacji „prawie stale”, podaje Pew. Odsetek nastolatków, którzy twierdzą, że korzystają z Internetu niemal bez przerwy, wzrósł niemal dwukrotnie do 46% w ciągu ośmiu lat od opublikowania przez firmę Pew ankiety w 2015 r.

Aby sporządzić raport, firma Pew Research przeprowadziła ankietę wśród 1453 amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat, rekrutowanych za pośrednictwem rodziców, w okresie od 26 września do 23 października 2023 r. Z raportu Pew wynika, że pomimo rosnących obaw dotyczących wpływu mediów społecznościowych na zdrowie i bezpieczeństwo psychiczne nastolatków, młodzi ludzie w dalszym ciągu intensywnie korzystają z tych platform.

Raport pojawia się po licznych procesach sądowych wniesionych przeciwko firmom zajmującym się mediami społecznościowymi, oskarżając je o krzywdzenie młodych ludzi, w tym jeden złożony zaledwie w tym tygodniu przez prokuratora generalnego Nowego Meksyku, w którym zarzuca się, że Meta, matka Facebooka i Instagrama, tworzy „wylęgarnię” dziecięcych drapieżników. Meta zaprzeczyła twierdzeniom zawartym w pozwie i stwierdziła, że posiada zasady i praktyki mające na celu ochronę młodych użytkowników. Grupa ustaliła, że chociaż od czasu jej raportu z 2015 r. wzrosło wykorzystanie Snapchata i Instagrama, spadło wykorzystanie Facebooka i X (dawniej Twittera); zaledwie 33% nastolatków stwierdziło, że korzystało w tym roku z Facebooka, w porównaniu z 71% w 2015 r. Korzystanie z Twittera spadło z 33% w 2015 r. do zaledwie 20% w tym roku.

Starsze nastolatki w wieku 15–17 lat częściej korzystają z większości głównych platform niż nastolatki w wieku 13–14 lat, z wyjątkiem YouTube. Wśród nastolatków w wieku od 13 do 14 lat 94% przyznało, że korzysta z YouTube, w porównaniu z 92% nastolatków w wieku od 15 do 17 lat.

Nastolatki częściej niż chłopcy korzystają z Instagrama (66% w porównaniu z 53%), TikTok’a (68% w porównaniu z 59%) i Snapchat’a (66% w porównaniu z 53%), natomiast chłopcy częściej korzystają z YouTube’a (96% vs. 91%), X (21% vs. 19%) i Reddita (18% vs. 10%). Eksperci ds. bezpieczeństwa w Internecie wyrazili już obawy dotyczące wpływu Instagrama - i sposobu, w jaki promuje on tak zwane porównania społeczne między użytkownikami a celebrytami, a także ich rówieśnikami - na młode dziewczyny. Od tego czasu Meta wydała różne aktualizacje funkcji, które mają utrudnić użytkownikom, zwłaszcza nastolatkom, wpadanie do króliczych nor, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu psychicznemu, w tym przypomnienia „zrób sobie przerwę”.

TikTok, YouTube i Snapchat również udostępniły w ostatnich latach funkcje zaprojektowane z myślą o ochronie młodych użytkowników w odpowiedzi na rosnącą kontrolę nad ich bezpieczeństwem dla nastolatków, takie jak domyślne limity czasu korzystania z Internetu, opcje nadzoru rodzicielskiego i zaktualizowane systemy rekomendacji treści. Raport wyraźnie przypomina także o rozbieżnościach, które mogą utrudniać nastolatkom nie tylko dostęp do mediów społecznościowych, ale także dostęp do zadań szkolnych i odrabiania zadań domowych: 10% nastoletnich respondentów stwierdziło, że nie ma dostępu do komputera stacjonarnego lub laptopa w domu.

Dział: Technologia

Autor:
Clare Duffy | Tłumaczenie: Klaudia Karaszewska

Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/12/11/tech/teens-youtube-tiktok-pew-research/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE