Zaćmienie słońca będzie widoczne także we Włoszech. Gdzie i jak je obserwować
Zaćmienie słońca przewidywane jest na sobotę, 29 marca. W przeciwieństwie do zaćmienia księżyca z 14 marca, które było widoczne głównie w Ameryce Południowej, tym razem będzie je można podziwiać także we Włoszech, a także w dużej części Europy, Afryki Zachodniej i Ameryki Północnej.

Zdjęcie: Frank Augstein/AP
Co się stanie
W ciągu dnia, 29 marca, Księżyc przejdzie przed Słońcem, częściowo je zakrywając, rzucając cień na niektóre części półkuli północnej. Będzie to zaćmienie częściowe, ponieważ centralna część cienia Księżyca, w której Słońce byłoby całkowicie zakryte, nie dotrze do Ziemi.
Ponieważ Słońce, Księżyc i Ziemia nie będą idealnie ustawione w jednej linii, Księżyc zakryje tylko część Słońca, przez co Słońce będzie wyglądać jak sierp lub jakby miało brakujący kawałek. Nie osiągnięta zostanie faza całkowitego zaćmienia, w której można podziwiać koronę słoneczną.
Zjawisko będzie widoczne w niewielkich częściach Ameryki Południowej, na całej Grenlandii i Islandii, w dużej części oceanów Atlantyckiego i Arktycznego, oraz w niektórych rejonach Ameryki Północnej, Afryki, północnej Azji i Europy, w tym także we Włoszech. W większości obszarów Ameryk, w tym północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, częściowe zaćmienie słońca zacznie się już o wschodzie słońca. W zachodniej Europie i północno-zachodniej Afryce zaćmienie rozpocznie się późnym porankiem. W Europie Wschodniej i północnej Azji większość lub całe zaćmienie będzie miało miejsce po południu lub wczesnym wieczorem.
Godziny zaćmienia Słońca we Włoszech
We Włoszech zaćmienie będzie widoczne między 11:21 a 12:48, a jego maksimum wystąpi tuż po południu.
Obserwowanie zaćmienia w bezpieczny sposób
NASA wyjaśnia, że ponieważ Słońce nigdy nie jest całkowicie zakryte, zawsze należy używać odpowiedniej ochrony oczu podczas oglądania tego zaćmienia: specjalnych „okularów do zaćmienia” lub bezpiecznego wizjera słonecznego. Okulary do zaćmienia nie są zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi (które, mimo że ciemne, nie są bezpieczne do obserwacji Słońca): specjalne okulary i wizjery słoneczne są tysiące razy ciemniejsze i muszą spełniać międzynarodowy standard ISO 12312-2. NASA przypomina również, aby nie patrzeć na Słońce przez obiektyw fotograficzny, teleskop, lornetkę ani inne urządzenie optyczne, podczas gdy używa się okularów do zaćmienia lub wizjera słonecznego, ponieważ istnieje ryzyko, że promienie słoneczne, przechodząc przez filtr, spowodują poważne uszkodzenia oczu. Aby używać tych urządzeń w sposób bezpieczny, należy zamocować filtr słoneczny na przedniej części teleskopu, lornetki, obiektywu fotograficznego lub innego urządzenia optycznego.
Będzie jednak możliwe również oglądanie zaćmienia na żywo, dzięki teleskopom Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF) oraz współpracy z Obserwatorium Astronomicznym Doliny Aosty i Włoską Unią Astronomów Amatorów. Od godziny 11:15 na stronie Edu Inaf eksperci będą odkrywać tajemnice Słońca podczas obserwacji tego rzadkiego i fascynującego wydarzenia.
Dział: Kosmos
Autor:
RaiNews | Tłumaczenie: Barbara Zawisza — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/