Zając, który nie zdaje sobie sprawy, że jest biały
Zimy z małą ilością śniegu sprawiają, że bycie białym zającem, który myśli, że jest zakamuflowany, jest niebezpieczne
- O tym, że biały kombinezon zimowy ma wady jako kamuflaż na brunatnym i bezśnieżnym polu, zające nie wiedzą. Siedzą tam w białym futrze i myślą, że są ukryte, mimo że nie ma śniegu, - mówi biolog Johan Sirnes. Nawet cietrzew nie zauważył tego problemu w swoim kamuflażu.
Jako przykład biolog podaje niedawny spacer z psem na Lofotach. Spłoszyli leżącego białego cietrzewia. - Gdyby nie pies, który prawie nadepnął na cietrzew, cietrzew zostałby tam, gdzie był - mówi Sirnes.
Ważne dla przetrwania
Co sprawia, że zając i cietrzew zakładają zimowe ubrania?
Odpowiedź jest taka, że zmiany natężenia światła i temperatury stymulują produkcję hormonów, inicjujących proces zmian. Biały kolor służy do ochrony, gdy krajobraz jest pokryty śniegiem. Ale jest odwrotnie, gdy nie ma śniegu.
- Kamuflaż jest ważny dla przetrwania tych drapieżnych zwierząt - mówi Sirnes. Zając i pardwa są wymienione w Czerwonej Księdze, ponieważ w ciągu ostatnich 10-15 lat nastąpił znaczny spadek ich populacji.
Sirnes uważa, że małośnieżne zimy mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji tych gatunków. Zarówno myśliwi, jak i drapieżniki z łatwością wypatrzą zająca lub cietrzewia.
Krótszy sezon śnieżny
I będzie więcej zim z małą ilością śniegu. Badacz Instytutu Meteorologicznego, Dagrun Vikhamar-Schuler, mówi, że ogólny obraz Norwegii z ostatnich 100 lat pokazuje mniej śniegu i krótszy sezon śnieżny. Temperatura powietrza wzrosła do 0,8 stopnia zimą i do 1,5 stopnia wiosną.
- Typowy obraz, jaki obserwowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach, jest taki, że zimy stają się coraz łagodniejsze. Oznacza to, że zimą opady częściej występują w postaci deszczu niż śniegu, - mówi Vikhamar-Schuler. Mówiąc o stanie śniegu w przyszłości, powołuje się na raport „Klimat w Norwegii w 2100 roku” przygotowany przez Norweskie Centrum Obsługi Klimatu (współpraca MET, NVE, Uni Reserarch i Bjerknessenteret).
- Oczekuje się, że obserwowany trend utrzyma się przez całe stulecie. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się linia śniegu. Obszary położone na nizinach, gdzie dzisiejsze temperatury w zimie wynoszą około 0 stopni, będą bardzo wrażliwe, - mówi Vikhamar-Schuler.
Szare zimowe futro
Na łagodnym Jæren zające są lepiej przygotowane na bezśnieżną zimę. Tam zające zimą nie są całkiem białe, ale szare. - Zwierzęta potrafią przystosować się do zmian w przyrodzie, a przetrwają te, które radzą sobie najlepiej. Na Lofotach jest mniej śniegu niż wcześniej i być może doprowadzi to do pojawienia się tu zimą szarych zajęcy, - mówi biolog Johan Sirnes.
Dział: Ochrona Środowiska Ciekawostki
Autor:
Jon Olav Larsen | Tłumaczenie: Anastasia Savicka
Źródło:
https://www.nrk.no/nordland/haren-som-ikke-skjonner-at-den-er-hvit-1.13347931