Zanieczyszczenie powietrza wywołuje 1100 przypadków głównego typu raka płuc rocznie w Wielkiej Brytanii
Eksperci ds. zdrowia i organizacje charytatywne zajmujące się walką z rakiem twierdzą, że wyniki badań powinny stanowić sygnał ostrzegawczy dla ministrów.
![](/storage/uploads/ONnBwMQbcO4NtH2HsuhcZ9nZRhnqlpbu669oxvmo.jpg)
Zdjęcie: Nick Ansell/PA
Jak donosi Guardian, ponad 1100 osób rocznie w Wielkiej Brytanii zapada na najbardziej rozpowszechniony typ raka płuc w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Narażenie na toksyczne powietrze przypisano 515 mężczyznom i 590 kobietom w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. Grupa ta zachorowała na gruczolakoraka (adenocarcinoma) — obecnie najbardziej dominującą odmianę z czterech głównych podtypów raka płuc. Wynika to z analizy przeprowadzonej przez agencję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Według analizy, wskaźniki zachorowalności na gruczolakoraka w Wielkiej Brytanii związane z zanieczyszczeniem powietrza przez pył zawieszony były również wyższe niż w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz czterokrotnie wyższe niż w Finlandii, która miała najniższe wskaźniki w Europie Północnej.
Po raz pierwszy takie dane zostały opracowane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC).
Eksperci ds. zdrowia, organizacje charytatywne zajmujące się rakiem i działacze na rzecz ochrony środowiska stwierdzili, że wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii są „druzgocące” i powinny służyć jako „sygnał ostrzegawczy” dla ministrów. Paula Chadwick, dyrektor naczelna Roy Castle Lung Cancer Foundation, skomentowała: „Dane te są równie szokujące, co ważne. Zawsze byliśmy świadomi, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, ale teraz widzimy, jak wyraźny jest jego wpływ. Te twarde dowody muszą skłonić nas do działania”.
Ministrowie muszą podjąć działania w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, podkreśliła Chadwick. „Jeśli tego nie zrobimy, rak płuc zniszczy tylko więcej istnień ludzkich”. Andrew Haines, profesor zajmujący się zmianami środowiskowymi i zdrowiem publicznym w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), powiedział, że dane podkreślają „konieczność”, aby rząd „z większą determinacją zajmował się ciągłym wpływem zanieczyszczenia powietrza na zdrowie”.
Dr Helen Croker, asystentka dyrektora ds. badań i polityki w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF), wyjaśniła, że liczba zachorowań na raka spowodowanych toksycznym powietrzem „może być rozwiązana jedynie poprzez zharmonizowane wysiłki rządu w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza”. „Wiemy już, że zanieczyszczenie środowiska jest czynnikiem ryzyka raka płuc, ale te dane podkreślają, jak ważne mogą być przyczyny środowiskowe, gdy patrzymy na ryzyko zachorowania”.
Rak płuc jest główną przyczyną zachorowalności i umieralności na raka na całym świecie. W 2022 roku chorobę zdiagnozowano u około 2,5 miliona osób. Jednak wzorce zachorowalności według podtypu zmieniły się dramatycznie w ostatnich dziesięcioleciach. Spośród czterech głównych podtypów raka płuc — gruczolakoraka, raka płaskonabłonkowego (inaczej kolczystokomórkowego, SCC), raka drobnokomórkowego (SCLC) i raka wielkokomórkowego (LCC) — gruczolakorak stał się dominującym podtypem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, stwierdziła agencja IARC.
W 2022 r. gruczolakorak stanowił 45,6% wszystkich przypadków raka płuc wśród mężczyzn i 59,7% wśród kobiet na całym świecie. W 2020 roku stanowiło to 39,0% przypadków wśród mężczyzn i 57,1% wśród kobiet. Według IARC, gruczolakorak stanowił aż 70% przypadków raka płuc wśród osób niepalących. Według badania IARC, opublikowanego w czasopiśmie Lancet Respiratory Medicine, około 200 000 przypadków gruczolakoraka było związanych z narażeniem na zanieczyszczenie powietrza w 2022 roku.
Największe obciążenie gruczolakorakiem przypisywanym zanieczyszczeniu powietrza stwierdzono we wschodniej Azji. Według IARC, wskaźniki zachorowalności w Chinach w 2022 r. wyniosły 6,15 przypadków na 100 000 mężczyzn i 4,25 przypadków na 100 000 kobiet. Wskaźniki zachorowań na gruczolakoraka wywołanego toksycznym powietrzem w Wielkiej Brytanii były znacznie niższe niż w Chinach (0,66 i 0,7), ale nadal wyższe niż w USA (0,49 i 0,53) i Kanadzie (0,38 i 0,41). Wskaźniki w Wielkiej Brytanii były czterokrotnie wyższe niż w Finlandii (0,16 i 0,12).
Lucy Clark, menedżer ds. informacji o nowotworach w Cancer Research UK, zaznaczyła: „Chociaż tytoń pozostaje największą przyczyną raka płuc w Wielkiej Brytanii, choroba ta może dotknąć każdego, w tym osoby, które nigdy nie paliły.” To szeroko zakrojone badanie pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza powoduje setki tysięcy przypadków raka płuc każdego roku na całym świecie, a najwyższe wskaźniki występują we wschodniej Azji. Dane sugerują również, że odsetek przypadków raka płuc związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Wielkiej Brytanii jest nieco wyższy niż w USA i Kanadzie.
„Aby pomóc ludziom prowadzić dłuższe i zdrowsze życie, rząd Wielkiej Brytanii musi zrobić więcej, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza i kontynuować walkę ze szkodliwymi skutkami palenia tytoniu”.
Sarah Sleet, dyrektor naczelna Asthma + Lung UK, powiedziała, że dane IARC stanowią uzupełnienie „stale rosnącej liczby dowodów” pokazujących „niszczycielski wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie”. „Niestety, nie jest szokiem, że Wielka Brytania znajduje się tak wysoko w tych przygnębiających tabelach ligowych gruczolakoraka spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza.”
Mimo to rząd nadal nie podjął zdecydowanych działań. W zeszłym tygodniu wydał zgodę na budowę dodatkowego pasa startowego na Heathrow — co niewątpliwie zwiększy zanieczyszczenie — zamiast ustalić bardziej rygorystyczne cele w zakresie ochrony ludzi przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza. Bez wprowadzenia surowszej regulacji dotyczącej zanieczyszczenia powietrza, Wielka Brytania ryzykuje stworzeniem „kolejnego pokolenia dorastającego i oddychającego toksycznym powietrzem”, skomentowała Sleet.
Livi Elsmore, kierownik kampanii w Healthy Air Coalition, dodała, że wyniki badań „są sygnałem alarmowym” dla ministrów i wezwała do podjęcia „wspólnych działań rządowych” w celu oczyszczenia powietrza w Wielkiej Brytanii.
Rząd oświadczył, że jest zdecydowany poprawić jakość powietrza w Wielkiej Brytanii, aby stało się ono bezpieczne dla wszystkich obywateli. Rzecznik dodał: „Dlatego opracowujemy kompleksową i ambitną strategię czystego powietrza oraz rozpoczęliśmy szybki przegląd planu poprawy środowiska, aby upewnić się, że jest on odpowiedni do celu, jakim jest osiągnięcie prawnie wiążących celów w zakresie poprawy jakości powietrza”.
Dział: Medycyna
Autor:
Andrew Gregory | Tłumaczenie: Olga Mrugasiewicz - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.theguardian.com/society/2025/feb/09/air-pollution-causing-lung-cancer-uk