2024-06-06 02:59:04 JPM redakcja1 K

Zastanawiasz się, „Czy psy widzą kolory”? Tak twój czworonożny przyjaciel ma zdolność do postrzegania niektórych kolorów

To bardzo dobre pytanie, ponieważ perspektywa psa zawsze pozostanie dla nas trochę tajemnicza.

Zdjęcie: purina.com

Chociaż niektóre zachowania, takie jak pożeranie karmy z miski może komunikować potrzebę. Zrozumienie, jak twój pies postrzega świat może być trudne Jednakże, ich wzrok nie działa tak samo jak nasz. Anatomiczna budowa psiego oka i jego fotoreceptory różnią się od ludzkich (oraz od innych gatunków), dając psom unikalną perspektywę. Zapytasz „Jakie kolory widzą psy”? Oto przegląd psiego wzroku, który pomoże ci zrozumieć, co mogą, a czego nie potrafią dostrzec psy.  

Czy psy są daltonistami? 

Nie, psy nie są daltonistami, jednakże, nie widzą tak samo dużo kolorów jak my 

Psia siatkówka zawiera małą ilość czopków (czopki to komórki fotoreceptorów w siatkówce oka, które pozwalają nam postrzegać kolory). Ludzie mają 3 typy czopków w oczach, natomiast psy mają tylko dwa. Co oznacza, że ich postrzeganie kolorów jest ograniczone. 

Jakie kolory widzą psy? 

Ponieważ psie oczy mają tylko dwa typy czopków (tylko 20 procent czopków ludzkiej siatkówki), Ich spektrum kolorów jest ograniczony do odcieni szarego, brązowego, żółtego i niebieskiego. Nazywamy to dichromatyczną wizją, jest to porównywalne do ludzi, którzy widzą tylko zielony i czerwony kolor. Niektóre kolory, takie jak odcienie czerwonego i pomarańczowego, mogą dla psów występować jako kolor żółty. Natomiast zielony może występować jako biały. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem twój pupil będzie miał problem ze znalezieniem zabawki albo przysmaku. Prawdopodobnie nie jest to związane z brakiem zainteresowania, One być może nie widzą tego co im dajesz. Następnym razem, gdy będziesz kupował zabawki dla psa, rozważ zakup czegoś niebieskiego bądź żółtego, jest to dużo lepszy wybór dla twojego pupila. 

Jak wygląda wzrok psa? 

Za dnia, ostrość widzenia u psów jest 50 procent mniejsza niż u człowieka. Proste rzeczy do zauważenia, stają się niewyraźne. Na szczęście, czworonogi potrafią doskonale polegać na swoich wyostrzonych zmysłach, takich jak węch czy słuch, które pomagają im lepiej postrzegać otoczenie. Psy są również krótkowzroczne, co oznacza, że potrafią lepiej dostrzec przedmioty które są bliżej, niż te które są daleko. Uważa się, że większość psów ma wzrok o ostrości 20/75. Innymi słowy, aby dostrzec przedmiot, muszą znajdować się w odległości około 20 stóp, podczas gdy ludzie mogą zobaczyć ten sam obiekt z odległości 75 stóp. 

Czy psy potrafią widzieć w ciemności? 

Psy potrafią bardzo dobrze widzieć w ciemnych bądź słabo oświetlonych miejscach, ponieważ ich oczy są anatomiczne inne od ludzkich oczu. Pomimo że mają mniej czopków, mają więcej pręcików w siatkówce niż ludzie. Co oznacza, że są bardziej wrażliwe na ruch, światło i kształty. W rezultacie twój pies może wychwytywać drobne ruchy i wykrywać obecność obcych lub zwierzyny. Oprócz posiadania większych źrenic, które dopuszczają więcej światłą do oczu, również poprawiają widzenie w nocy. Psy mają odblaskową warstwę błony z tyłu oczu. Ta błona odbija światło, które nie zostało pochłonięte przez pręciki, z powrotem do siatkówki, co pozwala oku wychwytywać dodatkowe światło i wzmacnia ich widzenie nocne. To sprawia również, że oczy psów wyglądają, jakby świeciły w ciemności. 

Czy rasa wpływa na widzenie u psów?  

Większość psów ma rozmieszczone oczy po środku głowy, co sprawia, że daje im duże pole widzenia. Jednakże niektóre rasy mogą widzieć inaczej. Na przykład, pies z podłużnym pyskiem i długim nosem, tak jak Borzoj, ma wąskie pole widzenia obuocznego, ale większe peryferyjnego. Z drugiej strony, rasa brachycefaliczna, taka jak pekińczyk, ma szersze pole widzenia obuocznego, ale jeszcze większy martwy punkt. Miejmy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci odpowiedzieć na pytanie „Czy psy widzą kolory”? Poszerzenie swojej wiedzy na temat wzroku naszych pupili może pomóc ci zrozumieć świat, w jaki sposób one go odbierają oraz pomoże Ci lepiej zrozumieć ich zachowania i potrzeby.

 

 

 

  

Dział: Przyroda

Autor:
By Dr. Ragen T.S. McGowan, PhD | Tłumaczenie: Julia Gajowniczek

Źródło:
https://www.purina.com/articles/dog/behavior/understanding-dogs/can-dogs-see-color

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE