Zdaniem naukowców Morze Śródziemne staje się coraz cieplejsze i bardziej zasolone
Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii pokazują, że Morze Śródziemne nagrzewa się coraz szybciej i staje się coraz bardziej zasolone.
Według hiszpańskiego instytutu badań oceanów ICM-CSIC, woda w zachodniej części Morza Śródziemnego ociepla się w tempie 2 stopni na 100 lat. W niektórych miejscach, np. w pobliżu L'Estartit na Costa Brava, liczba ta jest jeszcze wyższa i wynosi 3 stopnie na stulecie.
Wyniki badania, które opublikowano w czasopiśmie Journal of Marine Science and Engineering, opierają się na ocenie danych długoterminowych z ostatnich 30 lat i mierzono je na wszystkich głębokościach oceanu.
Zasolenie w Morzu Śródziemnym jest już wyższe niż na Atlantyku, ponieważ odparowuje więcej wody, niż jest do niej dodawane z rzek wpływających do morza.
Inne badania wykazały wcześniej, że wzrost temperatury i zasolenia wody zagraża różnorodności biologicznej Morza Śródziemnego.
Pozostałe źródła:
Vargas-Yáñez, M., Moya, F., Serra, M., Juza, M., Jordà, G., Ballesteros, E., ... & García-Martínez, M. C. (2023). Observations in the Spanish Mediterranean Waters: A Review and Update of Results of 30-Year Monitoring. Journal of Marine Science and Engineering, 11(7), 1284.
Dział: Ochrona Środowiska
Autor:
NTB | Tłumaczenie: Dorota Kliś