2024-08-14 00:20:46 JPM redakcja1 K

Zjedzenie grozi śmiercią – czy już niedługo zobaczymy ten napis na paczce płatków śniadaniowych?

Ultra przetworzona żywność zasługuje na ostrzeżenia podobne do tych dotyczących tytoniu.

Zdaniem wybitnego specjalisty, paczki te powinny raczej przypominać paczki papierosów. Zdjęcie: Cyfrowy Amar poprzez Unsplash

Ultra przetworzona żywność zastępuje zdrową dietę na całym świecie, pomimo rosnącej liczby dowodów na ryzyko, jakie ze sobą niesie. Aby położyć temu kres, epidemiolog Carlos Monteiro będzie bronił idei oznakowania tej żywności w podobny sposób jak tytoń na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością, który odbędzie się w tym tygodniu w São Paulo.

„Udział żywności wysokoprzetworzonej rośnie w dietach na całym świecie, pomimo ryzyka, jakie stanowi ona dla zdrowia, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób przewlekłych” – powiedział Carlos Monteiro w wywiadzie dla „Guardiana” przed konferencją. Żywność ta leży u podstaw pandemii otyłości i innych chorób przewlekłych związanych z dietą, takich jak cukrzyca.

Ostrzeżenie to wynika z gwałtownego wzrostu spożycia na całym świecie produktów ultraprzetworzonych, takich jak niektóre płatki śniadaniowe, napoje bezalkoholowe, dania gotowe i żywność typu fast food. Jest to powód do niepokoju, biorąc pod uwagę, że te produkty są bezpośrednio powiązane z trzydziestoma dwoma niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w tym wyższym ryzykiem chorób serca, raka, cukrzycy typu 2, zaburzeń psychicznych i przedwczesnej śmierci.

Według francuskiego stowarzyszenia na rzecz zdrowia i środowiska, trend ten nie ominął Francji: badanie diety Francuzów wykazało, że od 30 do 35% konsumpcji energii pochodzi z wysoko przetworzonej żywności, zwłaszcza wśród młodych ludzi i osób z najniższych kategorii społeczno-ekonomicznych.

Badania naukowe nie wystarczą, by przestrzec społeczeństwo.

Piętnaście lat temu Carlos Monteiro i jego koledzy wymyślili system klasyfikacji żywności NOVA. Według tej koncepcji żywność i napoje dzielą się na cztery grupy: żywność minimalnie przetworzona, składniki kulinarne przetworzone, żywność przetworzona i żywność wysoko przetworzona.

Naukowcy jednak uważają, że badania nie idą wystarczająco daleko i że należy podjąć działania polityczne. Zaleca on wprowadzenie zakazu reklamowania produktu wysoko przetworzonych, zakazu ich sprzedaży w szkołach i placówkach służby zdrowia oraz oznakowania na wzór tego stosowanego w przypadku wyrobów tytoniowych.

Carlos Monteiro dostrzega wiele podobieństw między tytoniem a ultraprzetworzoną żywnością: Oba są przyczyną wielu poważnych chorób i przedwczesnej śmierci; oba są produkowane przez międzynarodowe koncerny, które inwestują ogromne zyski ze swoich uzależniających produktów w agresywne strategie marketingowe i lobbing przeciwko przepisom; i oba są chorobotwórcze z założenia, zatem ich przeformułowanie nie jest rozwiązaniem.

Dział: Medycyna

Autor:
Finn Gessert | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.slate.fr/story/267367/aliments-ultratransformes-avertissements-tabac-manger-tue-cereales-sante-danger

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE