2023-12-15 17:57:24 JPM redakcja1 K

Zmiany klimatyczne: historyczny rekord świata w zużyciu węgla w 2023 roku

Światowe zapotrzebowanie osiągnęło 8,53 miliardy ton, zwłaszcza z powodu silnego wzrostu w Chinach, Indiach i Indonezji, wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Kopalnia węgla na zachód od Belgradu, październik 2023 roku. (Zdjęcie: Andrej Isakovic)

Planeta nigdy jeszcze nie zużyła tyle węgla: w 2023 roku światowe zapotrzebowanie osiągnęło 8,53 miliardy ton. To historyczny rekord, spowodowany w głównej mierze przez wzrost zużycia w Chinach, Indiach i Indonezji – podała w piątek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

Od 2024 roku światowe zużycie węgla będzie musiało wykazać tendencję spadkową – szacuje MAE w swoich prognozach opublikowanych w piątek, na dwa dni przed zamknięciem 28 Światowego Forum Klimatycznego ONZ w Dubaju – na którym ustalono stopniowe odchodzenie od kopalnych źródeł energii, w tym węgla, w celu walki z globalnym ociepleniem.

Poprzedni rekord w… 2022 roku

Chociaż europejskie obserwatorium Copernicus oszacowało na początku listopada „z niecałkowitą pewnością”, że średnie roczne temperatury na planecie przekroczyły w tym roku wynik rekordowy, ustanowiony w 2016 roku, MAE stwierdza, że tony węgla zużyte w tym roku przekraczają poprzedni rekord z … 2022 roku.

Spalanie węgla w celu produkcji energii lub w przemyśle przekazuje do atmosfery ogromną część CO2, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu.

Wzrost w Azji, spowolnienie w Europie

MAE podkreśla silny popyt na węgiel w Azji. Według raportu, w tym roku zużycie w Chinach skoczyło o 220 milionów ton (+4,9%), w porównaniu do 2022 roku, w Indiach podniosło się o 98 milionów ton (+8%), a w Indonezji o 23 tony (+11%). 

Z kolei konsumpcja w Europie znacznie zwolniła (spadek o 107 milionów ton, -23%), podobnie w Stanach Zjednoczonych (zmniejszenie o 95 milionów ton, -21%). Wynika to zwłaszcza z powodu zmian w centralach energetycznych, które stopniowo odchodzą od węgla w celu ratowania klimatu, a także ze względu na słabą aktywność przemysłową. MAE przyznaje, że ma trudności ze wskazaniem prognoz dla Rosji, czwartego światowego konsumenta węgla, ze względu na wojnę w Ukrainie. 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE