2023-11-16 18:24:57 JPM redakcja1 K

Zwierzę od dawna uważane za wymarłe znalezione w lesie deszczowym

Ekspedycja naukowa na indonezyjską wyspę Nowa Gwinea, prowadzona przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, okazała się niezwykle owocna, ponieważ zebrano pierwszy w historii fotograficzny dowód istnienia żywej kolczatki długodziobej Attenborough.

 

Według BBC kolczatkę, nazwaną na cześć Davida Attenborough, uznano za wymarłą, ponieważ jedynym dowodem istnienia tego ssaka był liczący kilkadziesiąt lat „muzealny okaz martwego zwierzęcia”.

Letnią wyprawę w góry Cyklopów w indonezyjskiej Nowej Gwinei prowadził James Kempton. „Zebraliśmy tysiące okazów bezkręgowców oraz prawie sto żab i gadów” – powiedział. Według niego, zespół ekspedycyjny odkrył także dwa nowe dla nauki gatunki żab, dziesiątki nowych gatunków owadów, a nawet nowe rodzaje zwierząt.

Film przedstawiający kolczatkę długodziobą Attenborough został zdalnie uchwycony przez kamery obserwacyjne. „Nasz materiał filmowy dowodzi, że ten niezwykły ssak składający jaja był w stanie przetrwać w Górach Cyklopów, jedynym miejscu, w którym kiedykolwiek go widziano. Niezwykle istotne jest to, abyśmy podjęli teraz działania mające na celu ochronę kolczatki i jej zagrożonego górskiego siedliska” – czytamy na stronie internetowej ekspedycji.

Według Wydziału Biologii Oksfordu badacze ekspedycji wykorzystali aż 80 kamer i wspięli się na wysokość ponad 11 000 metrów. Kamery zarejestrowały zarówno zdjęcia, jak i filmy przedstawiające kolczatkę długodziobą Attenborough. Ostatniego dnia wyprawy, naukowcy odkryli, że na ostatnich zdjęciach z ich ostatniej karty pamięci również uwiecznili kolczatkę.

Oxford Biology za pośrednictwem X (dawniej Twitter) uczcił odkrycie, pisząc: „Zespół walczył z pijawkami, malarią i wspinał się na ponad 11 000 m w górach Cyklopów, aby uchwycić pierwsze w historii zdjęcia tego gatunku”. Newsweek skontaktował się z zespołem ekspedycji za pośrednictwem portalu internetowego w celu uzyskania dodatkowego komentarza.

Tymczasem Kempton powiedział, że podczas wyprawy zespół dokonał „wielkiej niespodzianki”, jaką było odkrycie nowego rodzaju krewetek lądowych. Zażartował: „Tak, w Górach Cyklopów jest aż tak wilgotno”.

Kempton podkreślił, że długoterminowym celem wyprawy jest stworzenie argumentów przemawiających za zwiększoną ochroną Gór Cyklopów. „Ponieważ 83 procent starodrzewu indonezyjskiej Nowej Gwinei nadal pozostaje nienaruszone, znaleźliśmy się w krytycznym momencie, aby zapewnić ochronę najbardziej zróżnicowanej biologicznie wyspy na świecie” – powiedział. Dodał, że podczas przyszłego przedsięwzięcia zamierza rozszerzyć swoje badania „na całą indonezyjską Nową Gwineę”.

W artykule na stronie internetowej uniwersytetu Leonidas-Romanos Davranoglou, główny entomolog wyprawy, napisał: „Tropikalne lasy deszczowe należą do najważniejszych i jednocześnie najbardziej zagrożonych ekosystemów lądowych. Naszym obowiązkiem jest wspieranie naszych kolegów na pierwszej linii frontu poprzez wymianę wiedzy, umiejętności i sprzętu.”

Dział: Przyroda

Autor:
Anna Commander | Tłumaczenie: Ewa Zontek

Źródło:
https://www.newsweek.com/ancient-animal-thought-extinct-suddenly-found-rainforest-1842816

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE