2023-04-21 15:23:45 JPM redakcja1 K

Zwierzęta "zmieniają kształt" w odpowiedzi na zmiany klimatu

Według nowego przeglądu istniejących badań, niektóre ciepłokrwiste zwierzęta doświadczają zmian w kształcie swojego ciała, prawdopodobnie w odpowiedzi na presję zmian klimatycznych

Ryan Barnaby

 

Zwierzęta otrzymują większe dzioby, nogi i uszy, które pozwalają im lepiej regulować temperaturę ciała w miarę jak planeta staje się coraz gorętsza, przy czym szczególnie dotknięte są tym ptaki, powiedziała Sara Ryding, badaczka z Deakin University w Australii i jedna z autorek badań opublikowanych w czasopiśmie Trends in Ecology & Evolution.

Największe zmiany w wielkości przydatków w ponad 30 zwierząt, którym przyjrzeli się w przeglądzie były wśród niektórych australijskich gatunków papug, których rozmiar dzioba wzrósł od 4% do 10% średnio od 1871 roku.

"Oznacza to, że zwierzęta ewoluują, ale niekoniecznie oznacza to, że radzą sobie ze zmianami klimatu. Widzimy, że niektóre gatunki zwiększyły do tej pory rozmiar przydatków, ale nie wiemy, czy będą w stanie nadążyć w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego" - powiedziała Ryding za pośrednictwem poczty elektronicznej.

"Nie wiemy też, czy te zmiany kształtu rzeczywiście pomagają w przetrwaniu (a więc są korzystne) czy nie. To zjawisko zmiany kształtu nie powinno być postrzegane jako pozytywne, ale raczej jest alarmujące, że zmiany klimatyczne popychają zwierzęta do ewolucji w ten sposób, w tak stosunkowo krótkim czasie."

Powiedziała, że zmiany były subtelne i mało prawdopodobne, aby były natychmiast zauważalne, ale mogą być "funkcjonalnie ważne." Podczas gdy ocieplenie klimatu było "przekonującym argumentem" jako siła napędowa za tymi zmianami w kształcie, badanie pokazało, że trudno było "ustalić przyczynowość z pewnością", biorąc pod uwagę wielopłaszczyznowe skutki zmian klimatycznych na środowisko.

Mniejsze ciała, większe przydatki

W obrębie jednego gatunku zwierząt, osobniki żyjące w cieplejszym klimacie mają większe wyrostki, takie jak skrzydła i dzioby - wzór znany jako reguła Allena, z większą powierzchnią pozwalającą zwierzętom łatwiej kontrolować temperaturę, zauważono w badaniu. Jednocześnie rozmiary ciała mają tendencję do kurczenia się, ponieważ mniejsze ciała zatrzymują mniej ciepła. W Stanach Zjednoczonych ostatnie badania 70 716 ptaków wędrownych reprezentujących 52 gatunki wykazały, że w ciągu ostatnich czterech dekad stawały się one coraz mniejsze, a ich rozpiętość skrzydeł większa. Wszystkie ptaki zginęły po uderzeniu w wieżowce w Chicago podczas migracji i zostały zebrane przez miejskie Muzeum Fielda.

"Oba nasze badania sprawdzają, jak zwierzęta reagują na zmiany klimatu poprzez zmianę stosunku powierzchni do objętości" - wyjaśniła Ryding.

Podczas gdy większość badań nad zmianami morfologicznymi w czasie skupiła się na ptakach, w artykule zauważono, że ryjówki i nietoperze zwiększyły swoje względne rozmiary uszu, ogona, nóg i skrzydeł. Stwierdziła, że potrzeba więcej badań na różnych gatunkach i w różnych ekosystemach, aby określić, jak szerokie jest to zjawisko i może pomóc przewidzieć, które gatunki mogą zmienić kształt w przyszłości.

"Poprzednie badania wykazały przypadki, w których dochodzi do zmiany kształtu, ale skupiły się one na poszczególnych gatunkach lub grupach. Nasza praca przeglądowa łączy wszystkie z nich, aby pokazać, jak powszechne wydaje się to zjawisko" - powiedziała Ryding.

Dział: Przyroda

Autor:
Katie Hunt | Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska

Źródło:
https://edition.cnn.com/2021/09/07/world/animals-climate-change-shape-shift-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE