2024-03-19 13:31:02 JPM redakcja1 K

Świątek miażdży Sakkari z wynikiem 6-4, 6-0 i wygrywa turniej Indian Wells — to jej 20 zwycięstwo w tym sezonie

Iga Świątek wzdrygnęła się na dźwięk wystrzału confetti podczas uroczystości po wygranej, co było jedyną rzeczą, która przeszkadzała tej najlepszej tenisistce na świecie.

Iga Świątek w finale pokonała Greczynkę Marię Sakkari (fot. Getty).

,,Myślałam, że to się stanie trochę później,” powiedziała, śmiejąc się.

Pokonała Marię Sakkari 6-4, 6-0 w zaledwie godzinę co zapewniło jej wygraną w BNP Paribas Open w niedzielę. Świątek straciła zaledwie 21 gemów w 6 meczach podczas 12-dniowego turnieju — średnio 3,5 gemów na mecz.

W tym roku Świątek wygrała 20 meczów i przegrała 2, co dało jej miejsce na podium turnieju WTA Tour. Z łatwością uniosła 18-kilogramowe trofeum z kryształu kiedy na kort spadło confetti.

Wygrana Świątek była powtórką z finału w 2022 kiedy pokonała Sakkari 6-4, 6-1. Od 2021 rywalce nie udało się pokonać polskiej gwiazdy.

,,Ciężko to porównywać, bo pamiętam, że ostatnio byłam druga w rankingu światowym,” powiedziała Świątek w wywiadzie dla kanału Tennis Channel. ,,Dużo się od tego czasu zmieniło.”

Finał mężczyzn również był rewanżem, w którym Carlos Alcaraz grał przeciwko Daniilowi Medvedevowi później tego samego dnia. W zeszłym roku hiszpański zawodnik pokonał rywala 6-3, 6-2.

Już w pierwszym secie Świątek objęła prowadzenie 3-0. Sakkari udało się wygrać 3 gemy pod rząd, w tym przełamanie Świątek. Zagrała gem do zera, aby doprowadzić do remisu 4-4. Świątek straciła zaledwie 2 punkty po serwach rywalki przez resztę setu, kończąc go zwycięzkim forehendem w rogu.

Świątek dominowała w drugim secie, pokonując Sakkari 3 razy w gemach do zera. W tym secie straciła tylko 5 punktów.

Świątek stała się trzecią kobietą, która wygrała set 6-0 w finale Indian Wells. Jej poprzedniczkami były Steffi Graf i Lindsay Davenport.

Świątek zadała 15 uderzeń wygrywających i 11 niewymuszonych błędów podczas meczu, który trwał godzinę i 8 minut. Sakkari zadała 8 uderzeń wygrywających i 18 niewymuszonych błędów.

,,Przepraszam, że nie walczyłam lepiej,” powiedziała Sakkari w stronę tłumu, w którym byli również aktorzy Charlize Theron, Tom Holland i Zendaya.

Sakkari dopiero co odniosła zwycięstwo w trzech setach, pokonując w piątek Coco Gauff w półfinale opóźnionym przez deszcz i granym w temperaturze 10 stopni Celsjusza. Świątek pokonała Martę Kostyuk 6-2, 6-1 w swoim półfinale.

,,Byłam dość pewna siebie podczas tych dwóch meczów i zrobiłam swoje,” powiedziała Świątek.

Świątek otrzymała 1,1 miliona dolarów za tę wygraną. To mniej niż nagroda w wysokości 1,26 miliona, którą otrzymały kobiety i mężczyźni w 2023. W tym roku przeznaczono więcej na nagrody pieniężne za wcześniejsze rundy, co zmniejszyło kwotę dla mistrzów o prawie 13%.

Dział: Tenis