2024-04-09 14:33:16 JPM redakcja1 K

Austriak Christoph Baumgartner zdobywa najszybszego gola na arenie międzynarodowej

Austriak Christoph Baumgartner strzelił w sobotę najszybszego gola na arenie międzynarodowej, potrzebując zaledwie sześciu sekund, aby znaleźć się w siatce podczas zwycięstwa swojego kraju 2-0 ze Słowacją.

Christoph Baumgartner strzelił najszybszego gola w historii piłki nożnej. Zdjęcie: David W Cerny/Reuters

Zaraz po wznowieniu gry Baumgartner przedarł się przez słowacką obronę, po czym wpakował piłkę do siatki zza pola karnego, wywołując dzikie wiwaty na boisku i poza nim, gdy był oblegany przez kolegów z drużyny, a podróżujący austriaccy kibice podskakiwali na trybunach. Gol 24-latka był nawet szybszy niż trafienie Lukasa Podolskiego dla Niemiec przeciwko Ekwadorowi w 2013 roku, które trwało siedem sekund i było poprzednim rekordem.

Austria musiała czekać ponad 80 minut na swojego drugiego gola, kiedy Andreas Weinmann podwoił swoje prowadzenie i zapewnił zwycięstwo 2-0. Nie był to jedyny bardzo wczesny gol tego dnia. Późnym wieczorem Florian Wirtz strzelił najszybszego gola na arenie międzynarodowej w historii Niemiec, gdy jego drużyna wygrała 2:0 z Francją w Lyonie, potrzebując zaledwie sekundy dłużej niż Baumgartner, aby znaleźć się w siatce.

Florian Wirtz scored after just seven seconds against France. Florian Wirtz trafił do bramki zaledwie po siedmiu sekundach w meczu z Francją. Zdjęcie: Imago/Zuma Press

Jego strzał był o kilka setnych sekundy szybszy niż Poldoskiego w 2013 roku i był wynikiem wcześniej zaplanowanego ruchu po tym, jak złapał długie podanie Toniego Kroosa z połowy boiska, kontynuował nieoznaczony i oddał strzał spoza pola karnego.

„Mieliśmy bardzo dobry początek i dokładnie tak zaplanowaliśmy to spotkanie” - powiedział po meczu menedżer Niemiec Julian Nagelsmann, według agencji Reuters - ważne było, aby obronić prowadzenie, a po przerwie poprawiliśmy się jeszcze bardziej i stworzyliśmy więcej szans. Jestem bardzo zadowolony ze sposobu, w jaki walczyliśmy. To jest to, czego chcemy, dawać z siebie wszystko za każdym razem”.

Francja nie otrząsnęła się po tak wczesnym ciosie, a kiedy Kai Havertz strzelił drugiego gola Niemiec krótko po przerwie, Niemcy nigdy nie odzyskały dwubramkowej przewagi nad wicemistrzami świata 2022.

Dział: Nożna