2024-02-23 17:11:07 JPM redakcja1 K

Awans Korei Południowej do 1/8 finału Asian Cap

31 stycznia o godzinie 1:00 w południe czasu koreańskiego, drużyna narodowa Korei Południowej piłki nożnej pod przewodnictwem trenera Jurgena Klinsama pokonała w rzutach karnych Arabię Saudyjską na katarskim stadionie Air Rayan, awansując dzięki temu do 1/8 2023 AFC (Asian Football Cap).

Źródło: newsshin.co.kr.

Przegrywająca na początku 0:1 Korea Południowa, dzięki zdobyciu punktu tuż przed zakończeniem drugiej połowy meczu przez Cho Gyu Sunga, zdołała zremisować wynik z drużyną Arabii Saudyjskiej. W dogrywce nie udało się rozstrzygnąć zwycięzcy, ale ostatecznie Korea wygrała dzięki rzutom karnym z wynikiem 4:2. W związku z tym koreańska drużyna weźmie udział w 1/8 finału zawodów, które będą odbywały się przez następne trzy dni w mieście Al Janoub na stadionie Al Wakrah w Katarze.

Jednocześnie kapitan Son Heung Min rozegrał razem z Lee Yeong Pyo łącznie 16 gier, dzięki czemu stali się pierwszymi w historii AFC koreańskimi zawodnikami, którzy najwięcej razy wspólnie awansowali do kolejnego etapu zawodów. Son Heung Min ma szansę objąć w historii AFC miejsce koreańskiego zawodnika z największą liczbą ogólnych wystąpień w Pucharze Azji, jeśli wystąpi w 1/8 finału tegorocznych zawodów. Za to Kim Taehwan (z Ulsan Hyundae) w wieku 34 lat i 190 dni, dzięki udziałowi w tym meczu, razem z Cha Du Ri zajmują miejsce najstarszych koreańskich zawodników w historii AFC. Kim Taehwan, dzięki grze w 1/8 finału, stanie się najstarszym koreańskim zawodnikiem w historii.

Na początku meczu po stracie piłki na rzecz Arabii Saudyjskiej Korea Południowa napotkała pewne trudności. Pierwsza połowa była raczej spokojna, atmosferę ożywił dopiero Abdullah Al Kaibari, strzelając lewonożnie na średni dystans w 13 minucie rozgrywki. W odpowiedzi na ten ruch, Han Seung Min spróbował podjęcia ataku poprzez przeniknięcie za tyły obrońców przeciwnika. W 20 minucie Hwang In Beom otrzymał podanie od Sona na dobrej pozycji po stronie boiska przeciwnika, ale obrona nie pozwoliła mu się przebić.

Son Heung Min ponownie narzucił schemat ataku. W 26 minucie pierwszej połowy Kim Tae Hwan po raz pierwszy wyprowadził na tyłach obrony podanie w stronę Sona. Kapitan przechwycił piłkę na linii rzutu karnego, mając przed sobą tylko jednego przeciwnika obrony, usiłując strzelić, trafił prosto w bramkarza.

Po wzajemnej wymianie ataków między drużynami, w trakcie decydujących sytuacji kryzysowych Koreańczycy jednak przeciwdziałali. W 41 minucie Saleh Al Shehri główkował, uderzając z całej siły w poprzeczkę, a Ali Al Zamway próbował dołączyć główkowaniem – on jednak również uderzył w poprzeczkę. Po Al Zamwayu Salem Dawsari również spróbował strzelić, ale chybił.

Ostatecznie druga połowa meczu rozpoczęła się straconym dla Korei punktem. W pierwszej minucie drugiej połowy zawodnik z drużyny przesłał na tył podanie do Salema Al Dosari, który przechwycił piłkę, podając ją następnie do przodu do Abdullaha Radifa, dzięki czemu sprowokował szansę na 1:1. Abdullah Radif zanotował pierwszy gol, finalnie trafiając w siatkę bramki.

Trener Korei, Jurgen Klinsam, wykorzystał kartę zmiany zawodników, wyrażając determinację do wyrównania wyniku. W 9 minucie drugiej połowy Hwang Hee Chan został wprowadzony jako zastępstwo Jung Woo Younga, w 19 minucie Lee Jae Sung i Jung Seung Hyun opuścili grę, a na ich miejsce weszli kolejno Jo Kyu Seong i Park Yeong Woo, wnosząc nową energię do gry. W 25 minucie drugiej połowy Hwang Hee Chan wtargnął w okolice pola karnego przeciwnika po czym natarczywie atakował do przodu, próbując podać do Jo Kyu Seonga, ale szansa na wyrównanie przepadła. W 36 minucie Hwang In Beom wykonał rzut rożny, podając główką do Kim Min Hee, niestety nie połączyli ataku, ponieważ piłka odbiła się od bramki, oddalając się poza ich zasięg.

W ostatnim etapie meczu nawet ostatni atak Korei nie zakończył się zdobyciem punktu. W 41 minucie dośrodkowanie Kim Tae Hwana do Seol Yeong Woo, mające na celu decydujący strzał, zostało powstrzymane przez interwencję bramkarza. Son Heung Min ponownie spróbował połączonego strzału lewonożnego, ale zawodnik obrony przechwycił wykonany rzut.

W 3 minucie doliczonego do drugiej połowy czasu, Lee Kang In, poprzez podanie 2 do 1 z Hwang In Beomem, stworzyli przestrzeń z boku flanki, natychmiast dośrodkowując piłkę, jednak, chociaż Jo Kyu Seong próbował uderzyć głową, nawet ten strzał trafił w poprzeczkę.

Pod koniec czasu regulaminowego, tuż przed samym zakończeniem meczu, Korea zdobyła gol wyrównujący, osiągając remis z Arabią Saudyjską. Zmieniony w trakcie gry zawodnik, Jo Kyu Seong, zareagował uderzeniem z główki. W 4 minucie doliczonego czasu po prawej stronie flanki, Kim Tae Hwan dośrodkował piłkę na przeciwny kraniec boiska do przebywającego tam Seol Yeong Woo. Jo Kyu Seong połączył wszystkie manewry dokładnym strzałem z główki, wyrównując w końcu równowagę punktów i kierując grę w stronę nieuchronnej dogrywki.

We wspomnianej dogrywce Korea Południowa rozpoczęła za pomocą lewonożnego strzału wykonanego przez Lee Kang Ina, który zapoczątkował serię niebezpiecznych dla przeciwnika sytuacji. W 6 minucie pierwszej połowy dogrywki Lee Kang In wykonał rzut wolny, łącząc manewr ze strzałem Park Yeong Woo pod bramką, ale piłka uderzyła w słupki. Minutę później, tym razem Kim Min Jae zakończył akcję rzutem rożnym z główki, ale bramkarz zablokował piłkę. Także po tym Lee Kang In przesunął się na miejsce prawej flanki, kontynuując dośrodkowanie i dostarczając piłkę do ataku.

Doskonała szansa dla Korei w 3 minucie dogrywki została stracona. Hwang Hee Chan, próbując wykorzystać moment 1 na 1 z bramkarzem przeciwnej drużyny, szybko wyszedł naprzeciw, ale piłka niejednoznacznie znalazła się u Jo Kyu Seonga. Przed tym podaniem, w trakcie procesu łączenia ruchów między zawodnikami, coś się nie zgadzało. Ostatecznie Son Heung Min, próbujący strzelić gola, został ominięty. Siedem minut później w obrębie pola karnego Lee Kang In wykonał silny strzał lewą nogą, ale piłka nie przebiła się przez bramkarza i obie drużyny rozpoczęły rzuty karne.

Korea rozpoczęła, wystawiając jako pierwszego Son Heung Mina, następnie Kim Young Kwon i Jo Kyu Seng wykonali kolejno swoje strzały. W międzyczasie Jo Hyeon Woo doskonale zatrzymał strzał trzeciego gracza Arabii Saudyjskiej, Al Najjara, wyprowadzając w ten sposób drużynę na prowadzenie. W końcu obie grupy wystawiły po czterech zawodników. Jo Hyun Woo ponownie zatrzymał strzał, tym razem czwartego zawodnika Arabii, Gavirba. W końcu i czwarty zawodnik Korei, Hwang Hee Chan, za pomocą spiralnego kopnięcia, schludnie zrealizował strzał, kończąc tym samym mecz i zapewniając swojej drużynie sukces.