2023-01-16 14:00:46 JPM redakcja1 K

Dotarcie na Biegun Południowy najmłodszej osoby na świecie: zmęczonej, głodnej i zmarzniętej

28-letnia biegaczka Hedvig Hjertaker z Bergen została najmłodszą osobą, która samotnie zdobyła biegun. Menedżer André Fjærestrand Bratli pisze, że dotarła do bieguna tuż przed 03:30 czasu norweskiego w niedzielę wieczorem

Zdjęcie: privat

Tym samym jest najmłodszą osobą na świecie, która samotnie odbyła wyprawę na biegun.

Zmęczona i głodna

- Hedvig jest zmęczona, głodna i trochę zmarznięta, ale czuje się dobrze i jest zdrowa - pisze.

Minęło ponad 50 dni od rozpoczęcia wyprawy 27 listopada. Zanim naprawdę zaczęła, cierpiała na zapalenie płuc i przeszła kurację antybiotykową.

Najtrudniejsze kilometry

W wiadomości, którą Hjertaker wysłała z bieguna południowego, pisze:

- Nie bardzo wiem, co powiedzieć. Jestem po prostu kompletnie załamana. Jestem w trasie od tak dawna. To niewiarygodnie dziwne, że teraz to już koniec i mogę się zrelaksować.

Mówi, że to był niesamowicie trudny finisz, a ostatnie kilometry były najtrudniejsze na całej wyprawie. W końcu dałam z siebie wszystko, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, pisze.

Sanie 100 kg +

Ciągnęła sanki o wadze ponad 100 kg. Wycieczka miała trudne warunki, które Bratli określa jako „niezwykle trudne”.

- Szczególnie, gdy chodzi sama. Konieczne jest dokonanie bezpiecznego, rozsądnego i właściwego wyboru. W miarę jak szła w dalszą drogę, stawało się to coraz trudniejsze.

Powiedziała, że ​​to było dramatyczne w zeszły weekend, kiedy panel słoneczny przestał działać. Wtedy mogłaby stracić kontakt z bazą, ale trzy dni później przybył nowy panel słoneczny, więc podstawowe wyposażenie, takie jak GPS i telefon satelitarny, nadal działało.

40 stopni poniżej zera i silny przeciwny wiatr

Trasa narciarska do bieguna liczy około 1130 kilometrów. Temperatura spadła do minus 40 stopni. Hjertaker jeździ na nartach średnio 12 godzin dziennie i śpi 6 godzin. Resztę czasu spędziła na pakowaniu, jedzeniu i robieniu przerw. W ciągu ostatnich dwóch tygodni były dłuższe sesje narciarskie i mniej snu. Według Bratli warunki ostatnich 10-12 dni były niezwykle trudne.

Były silne przeciwne wiatry i sastrugi. Sastrugi to bruzdowane wzniesienia o wysokości do 30 centymetrów, położone w poprzek kierunku wiatru. Są trudne do pokonania, a ryzyko złamania nart wzrasta.

- Teraz po prostu cieszymy się, że Hedvig bezpiecznie przekroczyła linię mety wraz z rekordem świata, po który tu przyjechała.

Twierdzi, że Hjertaker będzie dostępna dopiero za dwa tygodnie. Powrót z Antarktydy potrwa od siedmiu do dziesięciu dni.

Autor:
Signe Karin Hotvedt, Synne Sofie Christiansen | Tłumaczenie: Anastasia Savicka

Źródło:
https://www.nrk.no/sport/hedvig-hjertaker-er-framme-pa-sydpolen-som-yngste-polfarar-1.16257352

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE