2024-03-29 07:03:59 JPM redakcja1 K

Euro 2024: Ukraina wygrywa z Islandią 2:1 w barażach i rezerwuje sobie miejsce na mistrzostwach w Niemczech

Po raz pierwszy od inwazji Rosji, Ukraina weźmie udział w finałach dużego turnieju po zwycięstwie Mychajła Mudryka w barażach Euro 2024 z Islandią.

Ukraina przegrywała 1:0 po pierwszej połowie po tym, jak Albert Gudmundsson wyprowadził Islandię na prowadzenie wspaniałym uderzeniem. Jednak w drugiej połowie drużyna Serhija Rebrowa wróciła do gry, gdy Wiktor Cyhankow doprowadził do remisu, a napastnik Chelsea Mudryk do ostatecznego zwycięstwa.

Ukraina trafi do Grupy E w finałach Euro 2024, obok Belgii, Słowacji i Rumunii.

„Jestem bardzo dumny z tego, że jestem Ukraińcem, że jestem z tej samej krwi co ci, którzy oddają swoje życie za naszą wolność” – powiedział kapitan Ukrainy Ołeksandr Zinczenko.

„Musimy o tym mówić i krzyczeć każdego dnia. Tylko tak możemy wygrać.”

„To był jeden z najbardziej emocjonujących meczów.”

Przed meczem Rebrow powiedział, w związku z trwającym konfliktem z Rosją, że zaawansowanie do turnieju przyniosłoby Ukrainie „odrobinę szczęścia”. Tysiące ukraińskich żołnierzy i cywilów zginęło, od kiedy prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na sąsiedni kraj w lutym 2022 roku. Z powodu wojny ukraińscy piłkarze byli zmuszeni do rozgrywania meczów „u siebie” poza ojczyzną, a ich spotkanie barażowe z Islandią o awans do Euro 2024 miało miejsce we Wrocławiu.

Islandia liczyła na awans do finałów dopiero po raz drugi, po pamiętnym przejściu do ćwierćfinałów w 2016 roku, i objęła prowadzenie w 30. minucie za sprawą napastnika Genoi Gudmundssona. Po przerwie to jednak Ukraina, która odrabiała straty podobnie jak w czwartkowym półfinałowym starciu z Bośnią i Hercegowiną, była lepsza.

Ukraina zasłużenie wyrównała, kiedy należący do Girony Cyhankow znalazł okazję, aby swobodnie przedostać się z prawego skrzydła i precyzyjnie umieścić piłkę w dolnym rogu bramki. Dominując w drugiej połowie, drużyna Rebrowa została nagrodzona, kiedy Mudryk strzelił w ten sam róg sześć minut przed końcem meczu i uszczęśliwił ukraińskich kibiców.

Polska przyjęła z ogarniętego wojną kraju więcej uchodźców niż jakikolwiek inny naród, a zwycięstwo Ukrainy zostało przyjęte morzem niebiesko-żółtych flag machających z radości.

Euro 2024 rozpocznie się w piątek, 14 czerwca na Allianz Arenie w Monachium. Turniej zakończy się w niedzielę 14 lipca, finałem na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Dział: Nożna