2024-02-16 09:46:08 JPM redakcja1 K

Hwang Sunwoo, zdobywca złotego medalu na 200m stylem dowolnym na Mistrzostwach Świata w Katarze

Koreańska gwiazda pływacka, Hwang Sunwoo (21l., Prowincja Kangwon), zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w pływaniu na 200m stylem dowolnym mężczyzn. Hwang Sunwoo, dnia 14 lutego (czasu koreańskiego), na Mistrzostwach Świata Międzynarodowej Federacji Pływania 2024 w Aspire Dome w Doha w Katarze w finale stylu dowolnego mężczyzn, uzyskał najszybszy touchpad z czasem 1 minuty 44,75 sekund.

Tego dnia nie udało mu się jednak ustanowić nowego rekordu w tej konkurencji, który pobiłby koreański rekord, jaki ustanowił w poprzednim roku na Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou (1 minuta 44,40 sekundy).

Hwang Sunwoo, który w półfinale pośród 16 osób zajął 2 miejsce (z czasem 1 minuta 45,12 sekund), w finale (8 osób) na torze piątym wskoczył do wody z czasem reakcji 0,62 sekundy i zajął pierwsze miejsce już w pierwszych 50m (24,24 sekundy). Na zwrocie na 150m stracił na chwilę prowadzenie, jednak odzyskał je przecinając wodę wybuchowym zrywem i kończąc wyścig na pierwszym miejscu.

Drugie miejsce zajął Danas Rapšys (29l., Litwa, czas: 1 minuta 45,05 sekundy), a brązowy medal zdobył Luke Hobson (21l., Stany Zjednoczone, czas: 1 minuta 45,26 sekundy).

Uczestnicy obecnych Mistrzostw Świata stylem dowolnym mężczyzn na 200m wycofali się lub ograniczyli uczestnictwo w innych konkurencjach, żeby poprawić swoją kondycję przed lipcowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Posiadacz rekordu świata juniorów (1 minuta 42,97 sekundy) i zwycięzca Mistrzostw Świata 2022 roku, David Popovici (20l., Rumunia) zrezygnował z konkurencji, a pierwsze i drugie miejsce w ubiegłorocznych zawodach, pływacy z Wielkiej Brytanii, Matthew Richards (22l., czas: 1 minuta 44,30 sekund) i Tom Dean (24l., czas: 1 minuta 44.32 sekundy) wzięli udział w innej konkurencji.

Ponieważ tak bardzo spadła liczba zawodników, uznano, że jest to „właściwy moment”, żeby Hwang Sunwoo zdobył złoty medal w głównym turnieju i przeobraził on tą możliwość w rzeczywistość. Po zdobyciu srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata 2022 roku w Budapeszcie w stylu dowolnym 200m (1 minuta 44,47 sekundy) i rok wcześniej brązowego medalu w tej samej konkurencji na Igrzyskach w Fukuoce (1 minuta 44,42 sekundy), dokonał wielkiego wyczynu, zdobywając złoty medal.

Ponadto, Hwang Sunwoo jest pierwszym koreańskim pływakiem, który zdobył medal na Mistrzostwach Świata trzy razy z rzędu, zapisując się dzięki temu w historii jako bohater. Zazwyczaj, kategoria długiego dystansu (50m) odbywała się raz na dwa lata. Jednak przez początek Koronawirusa, który ogarnął świat w 2020 roku, wiele wydarzeń było przekładanych, więc teraz zawody odbywają się już trzy lata z rzędu, żeby nadrobić nieodbyte Mistrzostwa Świata.

Przed Hwang Sunwoo był Kim Woomin (23l., Prowincja Kangwon), który przeszedł do historii koreańskiego pływania, wygrywając wyścig stylem dowolnym na 400, jako pierwszy koreański pływak, który zdobył złoty medal dwa lub więcej razy podczas jednych Mistrzostw Świata. Oboje zawodników przeszło też w Australii cztero-tygodniowy, intensywny trening tuż przed zawodami.

Hwang Sunwoo i Kim Woomin, którzy trenowali razem w Australii, łączą siły z Lee Hojunem (23l., Prowincja Jeju) i Lee Yuyeonem (24l., Prowincja Goyang), w sztafecie mężczyzn na 800m, marząc o złotym medalu. Sztafeta na 800m, to konkurencja grupowa na 4 członków. Zawodnicy płyną po kolei 200m stylem dowolnym, a ich pozycja w rankingu ustalana jest przez sumę czasów wszystkich członków. Finał sztafety odbędzie się 16 lutego o godzinie 18:33.

Dział: Pływanie