2024-04-22 13:35:28 JPM redakcja1 K

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: wszystko, co musisz wiedzieć w miarę zbliżania się początku igrzysk

Tego lata Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, na które według oczekiwań do stolicy Francji przybędzie tysiące sportowców i miliony turystów. Oto wszystko, co musisz wiedzieć – od wielkich planów ceremonii otwarcia po to, czy pluskwy nadal stanowią problem.

Co warto wiedzieć przed igrzyskami w Paryżu? Zdjęcie: www.news.sky.com.

Odliczanie do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. trwa.

We wtorek 16 kwietnia  podczas oficjalnej ceremonii w starożytnej Olimpii zapalono pochodnię olimpijską, która stanowiła początek sztafety wiodącej przez Grecję i Francję, oraz która zakończy się w Paryżu wraz z rozpoczęciem igrzysk 26 lipca.

Igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 26 lipca do 11 sierpnia, a paraolimpijskie – od 28 sierpnia do 8 września.

Potraktuj to jako twój najlepszy przewodnik po Igrzyskach – wszystko, co musisz wiedzieć, aktualizowane w miarę zbliżania się ceremonii otwarcia.

Co się dzieje, gdy zapali się pochodnia?

Pochodnia została zapalona w miejscu pierwotnie używanym przez starożytnych Greków podczas igrzysk olimpijskich, zanim została przekazana pierwszemu biegaczowi. 

W Grecji rozpoczęła się 11-dniowa sztafeta, aby następnie pochodnia mogła udać się do Francji na pokładzie trójmasztowego statku Belem. Francuska część sztafety rozpoczyna się w Marsylii, gdzie odbędą się zawody żeglarskie. W sumie 10 000 biegaczy będzie nieść płomień przez 64 terytoria Francji w drodze do stolicy, gdzie pochodnia zapali znicz olimpijski, oficjalnie rozpoczynając igrzyska. 

Co zaplanowano na ceremonię otwarcia?

Plan określono jako „ceremonię otwarcia jak żadna inna”: 10 500 sportowców, 160 łodzi, trasa o długości 6 km wzdłuż Sekwany.

Oczekuje się, że wydarzenie obejrzy miliard ludzi na całym świecie, a 326 000 będzie na nim osobiście, co oznacza redukcję planowanych 600 000 ze względów bezpieczeństwa. 

Wydarzenie zaplanowane na 26 lipca będzie pierwszą ceremonią otwarcia igrzysk olimpijskich zorganizowaną poza stadionem.

Parada zakończy się na placu Trocadero, naprzeciwko Wieży Eiffla.

Jednak nawet najlepiej ułożone plany mogą zostać zakłócone przez zagrożenia bezpieczeństwa.

Prezydent Emmanuel Macron przyznał, że ceremonia może zostać ograniczona, jeśli zagrożenie dla bezpieczeństwa zostanie uznane za zbyt duże.

Istnieją „plany B, a nawet plany C” – powiedział francuski przywódca. Może to wyglądać jak ograniczenie wydarzenia tylko do Trocadero – odrzucając paradę nad rzeką lub przeniesienie jej do hali, na Stade de France.

Problemy z Sekwaną

Ceremonia otwarcia to nie jedyny ból głowy związany z Sekwaną, z jakim boryka się Francja. 

Triatlon może zostać opóźniony lub odcinek pływacki może zostać całkowicie odwołany z pływania ze względu na złą jakość wody. Ulewne deszcze mogą podnieść poziom bakterii E. coli w wodzie, przez co pływanie będzie niebezpieczne.

Organizacja charytatywna Surfrider Foundation Europe ostrzegła w kwietniu, że próbki z Sekwany wykazały niebezpieczny poziom bakterii w wodzie. Po znalezieniu dowodów na obecność E. coli, enterokoków, bakterii jelitowych i „znaczących wskaźników zanieczyszczenia pochodzenia kałowego” organizacja charytatywna stwierdziła, że ​​sportowcy pływający w wodzie „podejmują znaczne ryzyko dla swojego zdrowia”.

Burmistrz Paryża Anne Hidalgo i Macron obiecali, że przed rozpoczęciem igrzysk wykąpią się w rzece, aby pokazać, że jest ona bezpieczna.

Nowy sport na igrzyskach

Breaking, znany również jako breakdancing, zadebiutuje jako sport olimpijski w Paryżu. Wybitni sportowcy są znani jako B-Boys i B-Girls. W rywalizacji weźmie udział 16 B-Boys i 16 B-Girls, które zmierzą się jeden na jednego. Będą oceniani w pięciu kategoriach: muzykalność, słownictwo, oryginalność, technika i wykonanie. Breaking dołącza do innych niedawno powstałych sportów „miejskich”, takich jak jazda na deskorolce, surfing, wspinaczka sportowa i jazda na BMX-ie.

Kayak cross, czyli slalom kajakowy, również będzie miał miejsce pierwszy raz na igrzyskach.

W przeciwieństwie do istniejących wyścigów kajakowych, gdzie sportowcy rywalizują z zegarem, w kayak cross rywalizują ze sobą nawzajem. W tym nieprzewidywalnym wyścigu sportowcy wpadają do wody z rampy, płyną przez bramki w dół i w górę rzeki oraz wykonują przewrót kajakiem.

Sportowcy z Wielkiej Brytanii 

Według prognozy Nielsen Gracenote Sports, według której głównymi zdobywcami medali są Stany Zjednoczone i Chiny, Wielka Brytania zdobędzie 66 medali, w tym 13 złotych.

Do sportowców, których celem jest zdobycie podium, zaliczają się: 15-letnia skateboardzistka Sky Brown, mistrz świata w biegu na 1500 metrów Josh Kerr, który może być pierwszym brytyjskim sportowcem, który zgarnie kontrowersyjne 50 000 dolarów nagrody za złoty medal w lekkoatletyce, oraz podwójny złoty medalista z pływania z Tokio, Tom Dean.

Pełną listę znajdziesz tutaj.

Igrzyska w czasie wojny

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli startować pomimo trwającej wojny na Ukrainie, ale zrobią to jako sportowcy neutralni. 

Oznacza to, że nie będą mogli wziąć udziału w paradzie podczas ceremonii otwarcia, a w przypadku zdobycia medali, nie zostaną odegrane ich hymny narodowe ani podniesione flagi.

Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) rozgniewała Moskwę.

Macron powiedział również, że Rosja zostanie poproszona o przestrzeganie zawieszenia broni na Ukrainie podczas igrzysk. Zawieszanie konfliktów zbrojnych na mocy rozejmu olimpijskiego na czas igrzysk było standardową praktyką w starożytnej Grecji. Kreml stwierdził jednak, że Ukraina może wykorzystać zawieszenie broni jako okazję do przegrupowania i dozbrajania.

Niektórzy aktywiści palestyńscy i grupa 26 francuskich polityków wzywali do wykluczenia Izraela z igrzysk w związku z wojną w Gazie, ale MKOl oświadczył, że nie planuje nakładać sankcji na Izrael.

Jak Paryż przygotowuje się do igrzysk?

W północno-wschodniej części stolicy Seine-Saint-Denis znajduje się wioska olimpijska, która pomieści 9 000 sportowców. Wioska o powierzchni 70 boisk piłkarskich jest przedzielona rzeką Sekwaną mostem łączącym bloki mieszkalne.

Po igrzyskach wioska zamieni się w domy dla 6000 osób i biura dla 6000 pracowników.

Ponad połowa obiektów budowanych lub odnawianych na potrzeby igrzysk znajduje się w Seine-Saint-Denis, najbiedniejszym regionie Francji kontynentalnej.

Choć istnieje nadzieja, że ​​igrzyska pozostawią po sobie dziedzictwo w postaci nowej i odnowionej infrastruktury sportowej na przedmieściach, w 2023 r. uprzątnięto dziesiątki skłotów, co według zwolenników wydawało się polityką mającą na celu upiększenie tego obszaru.

Kontrolowane są także przygotowania do transportu. Podczas igrzysk cena biletów na metro niemal się podwoi, z 2,10 euro (1,80 funta) do 4 euro (3,40 funta).

Burmistrz miasta Anne Hidalgo i prezydent regionu Valerie Pecresse nie zgadzają się co do tego, czy system transportowy stolicy będzie gotowy na napływ turystów.

Pani Pecresse, której rada regionalna odpowiada za transport, stwierdziła, że ​​podwyżka cen pokryje „dramatyczny” wzrost transportu, podczas gdy burmistrz stwierdziła, że nie będzie wystarczającej liczby pociągów.

Pani Hidalgo stwierdziła również, że kolejnym poważnym problemem jest sytuacja bezdomnych w mieście.

„Nie chcę ich usuwać i ukrywać (podczas igrzysk olimpijskich). Powinno pozostać po tym społeczne dziedzictwo” – powiedziała.

Francję oskarżono o próbę „ukrywania biedy” przed igrzyskami, a policja eksmitowała bezdomnych z prowizorycznych obozów. Jak wynika z raportu grupy organizacji charytatywnych, które stwierdziły, że miasta podlegają „czystce społecznej”, oczyszczono także slumsy obok stadionu piłkarskiego w Bordeaux. Władze francuskie zaprzeczyły oskarżeniom.

Czy Notre-Dame zostanie ponownie otwarta przed igrzyskami?

W mieście pełnym zabytków Notre-Dame jest jedną z najsłynniejszych – bliźniacze dzwonnice katedry wznoszą się nad Sekwaną. Została ona zamknięta dla zwiedzających na pięć lat po niszczycielskim pożarze, który strawił budynek i przewrócił iglicę. Prezydent Macron oświadczył po pożarze w kwietniu 2019 r., że odbuduje kościół w ciągu pięciu lat – obietnica ta była przez wielu traktowana sceptycznie. Chociaż katedra nie zostanie otwarta dla publiczności przed igrzyskami olimpijskimi – ponowne otwarcie zaplanowano na grudzień – rusztowanie zostało już usunięte, aby odsłonić nową iglicę.

A co z pluskwami?

Zeszłej jesieni Paryż ogarnął kryzys pluskiew, choć eksperci twierdzą, że problem był równie poważny w Londynie.

Emmanuel Gregoire, pierwszy zastępca burmistrza Paryża, wezwał premier Elizabeth Borne do zajęcia się „plagą” przed igrzyskami olimpijskimi.

„Pluskwy stanowią problem zdrowia publicznego i jako taki należy je zgłaszać” – napisał do niej.

„Państwo musi pilnie zjednoczyć wszystkie zainteresowane strony, aby wdrożyć plan działania odpowiedni w obliczu tej plagi, w miarę jak cała Francja przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2024 r.”

Po początkowej panice władze stwierdziły, że nie ma śladów nietypowej epidemii.

W marcu francuski minister stwierdził, że strach przed pluskwami ​​został sztucznie wzmocniony przez konta w mediach społecznościowych powiązane z rosyjskimi działaniami „dezinformacyjnymi”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE