2023-01-02 13:47:33 JPM redakcja1 K

Jak uniknąć kontuzji w sportach zimowych?

Kiedy temperatura spada i zaczyna padać śnieg, wiele osób nie może się doczekać, aby wybrać się na stok lub lodowisko. Myślą o zimowej zabawie, a nie o kontuzji. Jeśli jednak nie przygotujesz się w przemyślany sposób do ulubionej aktywności, łatwo o wypadek.

Prawie 200 000 osób zostało rannych w 2018 roku podczas uprawiania sportów zimowych, według amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich. Urazy te w dużej mierze pochodziły z jazdy na nartach na śniegu, snowboardzie, łyżwach, sankach i saneczkach. Zwichnięcia, szczepy, zwichnięcia i złamania były powszechne, ale także wstrząsy i inne urazy głowy.

Według badań opublikowanych w The Journal of Trauma and Acute Care Surgery, urazy głowy stanowią 20% z około 600 000 urazów związanych z jazdą na nartach i snowboardzie, do których dochodzi co roku w Ameryce Północnej. „Z pewnością najbardziej martwimy się o urazy głowy” – powiedział dr Brian Cole, chirurg ortopeda w chicagowskim Midwest Orthopaedics at Rush. „Te mogą być dość znaczące w ustawieniach, gdzie jest niekontrolowana prędkość i uderza się w drzewo lub słup świetlny”. 

Wielu urazom głowy można zapobiec po prostu nosząc kask, co szczególnie młodsi ludzie mogą być niechętni, powiedział dr Scott Smith, chirurg ortopedyczny i specjalista medycyny sportowej w Texas Orthopedics, Sports & Rehabilitation Associates w Austin. „Ale warto to zrobić, ponieważ można upaść”.

Niezależnie od tego, czy chodzi o kask, narty czy łyżwy, ważne jest, aby przed wyjściem sprawdzić swój sprzęt i upewnić się, że jest w dobrym stanie. Właściwy strój zimowy jest kluczowy, podobnie jak posiadanie pod ręką dużej ilości wody w celu przeciwdziałania odwodnieniu – czemu często nie poświęca się uwagi zimą.  Inną mądrą praktyką jest ćwiczenie z kolegą, zamiast chodzenia w pojedynkę. Dzięki temu w razie kontuzji ktoś będzie mógł pomóc. Zwracaj uwagę na pogodę i ukształtowanie terenu, zwłaszcza na początku sezonu, kiedy wahania temperatury mogą wpływać na śnieg i lód.

Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem aktywności wykonać kilka dynamicznych ćwiczeń rozciągających, aby rozgrzać mięśnie, a także znać swoje możliwości, aby nie zmierzyć się ze wzgórzem lub nie wykonać ruchu, który przekracza Twoje możliwości. Rób przerwy na odpoczynek i zatrzymuj się zanim się przemęczysz. „Czas, w którym najprawdopodobniej doznajesz obrażeń na nartach, jest na ostatnim biegu”, powiedział dr Erin Nance, chirurg ortopedyczny z Nance MD w Nowym Jorku. „Tak jest zawsze, ponieważ jesteś zmęczony. A kiedy jesteś zmęczony, nie zwracasz tak dużej uwagi na swoją technikę”. 

Ponieważ tak wiele sportów zimowych może skutkować upadkami, powinieneś nauczyć się, jak prawidłowo upadać. Głównie, nie wystawia się rąk, aby spróbować zatrzymać swój upadek, powiedział Nance, który specjalizuje się w chirurgii ręki. „Chce się schować i toczyć, aby górne ciało wzięło ciężar upadku”, powiedziała. „Jest mniej prawdopodobne, aby mieć katastrofalne rozdarcie więzadeł lub złamanie w ten sposób”. 

Częste urazy według wieku i płci

Niektóre urazy związane ze sportami zimowymi są częstsze u osób określonej płci lub wieku. Cole widzi wiele urazów związanych z jazdą na sankach u swoich młodszych pacjentów, urazów związanych z jazdą na skuterach śnieżnych u mężczyzn w średnim wieku i urazów związanych z jazdą na nartach zjazdowych u kobiet, zwłaszcza zerwanych ACL w kolanie.

Dzieci, które zjeżdżają na nartach, mają tendencję do cierpienia z powodu spiralnych złamań kości piszczelowej w górnej części butów narciarskich, powiedział Nance. Podczas gdy ich stopy i kostki są stabilizowane w butach narciarskich, obszar tuż nad nimi pozostaje bez ochrony. Podczas jazdy na snowboardzie, częstym urazem wśród dzieci jest złamanie płytki wzrostu w dłoni, zwłaszcza u tych, którzy nie noszą ochraniaczy na nadgarstki, które zaleca. Według badań opublikowanych w The American Journal of Sports Medicine, początkujący snowboardziści, którzy nie noszą ochraniaczy na nadgarstki, są czterokrotnie bardziej narażeni na uraz nadgarstka niż ci, którzy je noszą.

Starsi dorośli mają tendencję do łamania kości w sportach zimowych potknięć, chirurg powiedział, podczas gdy młodsi dorośli cierpią więcej szczepów i zwichnięć. Podczas zjazdów na nartach jednym z najczęstszych urazów u dorosłych jest kciuk narciarza, czyli zerwane więzadło. Choć kciuk narciarza nie jest sam w sobie poważnym urazem, może się w niego przekształcić, jeśli pozostanie nieleczony.

„Jeśli zostaje się zdiagnozowany od razu, to jest to prosta naprawa więzadła”, powiedział Nance. „Ale jeśli nie dostanie się tego sprawdzonego i sześć tygodni później boli, aby podnieść filiżankę kawy - najczęstsza skarga, którą słyszę - teraz potrzebuje się rekonstrukcji więzadła. Teraz jest przewlekły problem.” Więc skąd wiadomo, kiedy szukać pomocy medycznej po upadku? Jeśli staw jest spuchnięty lub bolesny po upadku, nalezy iść do  swojego lekarza, powiedział Cole. Ditto jeśli staw jest zdrętwiały, mrowi lub ma ostre osłabienie.

Po uderzeniu w głowę, obserwujmy zawroty głowy, zaburzenia widzenia, nietolerancję światła, utratę pamięci i bóle głowy, powiedział. Wszystkie te wskazują, że powinno sie szukać pomocy medycznej.

Oto dodatkowe wskazówki bezpieczeństwa specyficzne dla sportu.

Narciarstwo i snowboarding

Weźmy lekcje, jeśli jest się początkujący w tym sporcie.

Nośmy dobrze utrzymany i dopasowany kask oraz okulary ochronne.

Bądźmy świadomi zmieniającej się pogody i warunków śniegowych oraz innych narciarzy.

Jeździjmy na nartach tylko na wyznaczonych szlakach, powiedział Smith. "Jeśli jeździ się na nartach poza granicami i doznaje się obrażeń, wtedy nikt nie wie, że tam ktoś jest", powiedział.

Jazda na łyżwach

Jeździjmy w tym samym kierunku co inni łyżwiarze, aby nie stwarzać zagrożenia.

Obserwujmy lód pod kątem pęknięć, dziur i zanieczyszczeń.

Nie żujmy gumy ani nie jedzmy słodyczy podczas jazdy na łyżwach.

Upewnijmy się, że wypożyczone łyżwy mają odpowiedni rozmiar, powiedział Nance. "Potrzebuje się odpowiedniego rozmiaru łyżwy i związanego naprawdę mocno, ponieważ wszystko zaczyna się od stabilności", powiedziała. "Dorośli powinni wiązać dla nich łyżwy dzieci".

Jazda na sankach

Skierujmy się na sanki najpierw stopami, a nie głową. Siedzenie jest też lepsze.

Sanki w obszarze wolnym od przeszkód, takich jak drzewa lub płoty.

Uważajmy na potencjalne zagrożenia ukryte pod śniegiem.

Zejdźmy z sanek, jeśli grozi ci wypadek.

Bądźmy czujni, nawet gdy nie zjeżdża się na sankach. „Często widzę osoby postronne, które nie zwracają uwagi, a saneczkarz schodzi i wyciąga z nich nogi” - powiedział Nance. „Zdarza się to co najmniej raz dziennie”.

Dział: Aktywnie

Autor:
Melanie Radzicki McManus | Tłumaczenie: Agata Jakubiak

Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/12/02/health/injury-prevention-cold-weather-sports-wellness/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE