2023-03-29 18:09:33 JPM redakcja1 K

Lionel Messi przekroczył 100 międzynarodowych goli dzięki hat-trickowi przeciwko Curacao

Lionel Messi zapisał się w historii, zdobywając 102 gole w reprezentacji Argentyny, strzelając hat-tricka przeciwko Curacao we wczesnych godzinach środowego poranka

Lionel Messi został trzecim człowiekiem, który strzelił ponad 100 goli w reprezentacji / Daniel Jayo/GettyImages

Trzy miesiące po zwycięstwie mundialu w Katarze, Messi poprowadził Argentynę w dwóch meczach towarzyskich do wygranej. Siedmiokrotny zdobywca Złotej Piłki strzelił 99. gola w reprezentacji, uderzając z rzutu wolnego przeciwko Panamie w El Monumental w River Plate w czwartek, a kilka dni później osiągnął trzycyfrowy wynik.

Mecz z Curacao podobno wyprzedał się w mniej niż minutę, gdy fani przybyli do Santiago del Estero, aby rzucić okiem na drużynę, która wygrała trzeci Puchar Świata w grudniu ubiegłego roku, pierwszy od pucharu z Diego Maradoną z 1986 roku.

Messi strzelił siedem goli w Katarze – o dwa więcej niż El Diego w Meksyku – w tym dwie bramki w szalonym finale z Francją, który ostatecznie rozstrzygnął się w rzutach karnych.

Curacao, sklasyfikowane na 86. miejscu na świecie przez FIFA ( w tabeli Argentyna wciąż jest druga za Brazylią), stawiało niewielki opór, gdy Messi stzrelił gola po 20 minutach, okrążając pole karne, po czym wbił piłkę w dolny róg bramki.

Strzelając 100 bramek na arenie międzynarodowej, Messi dołączył do ekskluzywnego klubu męskiej piłki nożnej. Tylko Ali Daei z Iranu (109 goli) i ulubiony sparingpartner Messiego, Cristiano Ronaldo (122), osiągnęli wcześniej ten kamień milowy.

Messi został najlepszym strzelcem Argentyny już w 2016 roku, pobijając rekord Gabriela Batistuty, który zdobył 54 gole, uderzając z rzutu wolnego w górny róg bramki przeciwko USA w tegorocznym półfinale Copa America.

Brazylijska ikona Pele był czołowym międzynarodowym strzelcem wśród krajów Ameryki Południowej z 77 golami od 1971 roku, dopóki Messi nie przyćmił trzykrotnego zdobywcy Mistrzostw Świata 50 lat później.

Nicolas Gonzalez z Fiorentiny podwoił przewagę Argentyny nad Curacao w pierwszych 25 minutach. Messi skompletował hat-tricka po efektownych uderzeniach Enzo Fernandeza, młodego zawodnika Mistrzostw Świata w turnieju, gdy Argentyna prowadziła w pierwszej połowie 5:0.

W drodze do 102 goli Messi zdobył dziewięć hat-tricków dla Argentyny. Jednak jego potrójna bramka przeciwko Curacao była pierwszą w jego międzynarodowej karierze w pierwszych 45 minutach. Nawet po najlepszych dwóch dekadach spędzonych na największej scenie, Messi wciąż znajduje rekordy do obalenia i zdobywa nowe wyróżnienia.

Dział: Piłka