2025-02-10 13:58:13 JPM redakcja1 K

Nowe badanie sugeruje, że dzisiejsze dzieci są słabsze niż wcześniejsze pokolenia

Współczesna młodzież ma gorszą siłę, koordynację i sprawność fizyczną niż ich rówieśnicy sprzed lat, wynika z analizy naukowców.

Zdjęcie: https://barbend.com/new-study-children-weaker-previous-generations/

Czy dzisiejsze dzieci są w gorszej kondycji niż ich rodzice i dziadkowie? Według nowego przeglądu literatury naukowej, opublikowanego w grudniu 2023 roku, odpowiedź brzmi: tak. Badanie zatytułowane „Niech Moc będzie z młodymi: Fundament siły dla rozwoju przez całe życie” (oryg. May the Force Be with Youth: Foundational Strength for Lifelong Development) ukazało się w Current Sports Medicine Reports, czasopiśmie prowadzonym przez American College of Sports Medicine.

Naukowcy analizujący wcześniejsze badania wskazują na alarmujący trend: dzieci i młodzież coraz rzadziej spełniają podstawowe wymagania dotyczące siły, koordynacji i aktywności fizycznej, które są kluczowe dla zapobiegania chorobom w przyszłości. „Zaczynamy obserwować mierzalne obniżenie poziomu sprawności fizycznej” – twierdzą autorzy we wstępie swojej pracy.

Czy te obawy są uzasadnione? Przyjrzyjmy się bliżej badaniu.

Co mówi badanie?

Warto podkreślić, że nie było to klasyczne badanie z udziałem dzieci jako uczestników. Praca Faigenbauma i współautorów to przegląd literatury naukowej, czyli analiza wcześniejszych badań dotyczących aktywności fizycznej dzieci i nastolatków. Główna teza badania jest prosta: dzisiejsza młodzież nie jest tak sprawna fizycznie, jak powinna być.

Według raportu zaledwie jedno na pięcioro dzieci spełnia normy aktywności fizycznej wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). WHO zaleca, minimum 60 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie. Brak ruchu w młodym wieku może prowadzić do tzw. pediatrycznej dynapenii – terminu, który zazwyczaj odnosi się do utraty siły mięśniowej u osób starszych, ale według autorów może dotyczyć także dzieci.

„Błędne koło” spadku aktywności Badacze wskazują na niepokojący cykl konsekwencji, który może prowadzić do gorszego zdrowia w dorosłości:

  1.  Brak siły u dzieci prowadzi do ograniczeń w ruchu i mniejszej aktywności.
  2. Ograniczona aktywność skutkuje nawykami siedzącego trybu życia Mniejsza aktywność zwiększa ryzyko kontuzji. Kontuzje i brak ruchu prowadzą do jeszcze gorszego stanu zdrowia.
  3.  Zły stan zdrowia zwiększa ryzyko chorób przewlekłych i niepełnosprawności.

 W konsekwencji dzieci rosną z jeszcze większym deficytem siły, co napędza cały cykl.

Inne ważne wnioski:

Za dużo ruchu, ale za mało siły?

Autorzy sugerują, że obecne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej kładą zbyt duży nacisk na ogólny ruch (np. bieganie, jazda na rowerze), a za mało na ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Ćwiczenia siłowe dla dzieci? Tak!

Według Faigenbauma i jego zespołu dzieci powinny regularnie ćwiczyć podstawowe wzorce ruchowe, takie jak:

  •  Pchanie
  •  Przyciąganie
  •  Stabilizacja antyrotacyjna

 Słabe mięśnie dziś = problemy zdrowotne za 30 lat Badania pokazują, że brak siły mięśniowej w okresie dojrzewania jest powiązany z większym ryzykiem niepełnosprawności i chorób neurologicznych w dorosłości.

Ekrany a zdrowie

Faigenbaum i współautorzy wskazali, że nadmierne korzystanie ze smartfonów i telewizji jest powiązane z gorszym stanem zdrowia w późniejszych latach życia.

Czy jest dla dzieci nadzieja?

Nie wszystko stracone! Badacze podkreślają, że istnieją skuteczne metody poprawy aktywności fizycznej u dzieci.

  •  Ćwiczenia z masą ciała (np. przysiady, pompki)
  •  Zajęcia w grupie (np. gry zespołowe, zabawy ruchowe)
  •  Kontrolowany trening siłowy

Badacze powołują się na jedno z badań, które sugeruje, że zdolność do przysiadu ze sztangą o masie 105% wagi ciała może znacząco zmniejszać ryzyko kontuzji kolan – choć warto zaznaczyć, że było to badanie przeprowadzone na nastolatkach uprawiających sport wyczynowy.

Ograniczenia badania

 Nie było to badanie eksperymentalne – autorzy nie przeprowadzili nowych testów, a jedynie przeanalizowali istniejące badania.Brak twardych danych o spadku siły – nie porównano bezpośrednio wyników testów siłowych dzieci z 2023 roku z wynikami sprzed kilku dekad. Wiele wniosków ma charakter korelacyjny, a nie przyczynowy – nie można jednoznacznie stwierdzić, że np. samo oglądanie telewizji powoduje gorszą kondycję.

Wnioski:

  •  Dzieci są mniej aktywne niż w przeszłości.
  •  Brak ruchu może prowadzić do chorób w dorosłości.
  •  Ćwiczenia siłowe są kluczowe dla zdrowego rozwoju.
  •  Rodzice i nauczyciele powinni zachęcać dzieci do aktywnej zabawy i treningu.

Czy rzeczywiście dzisiejsze dzieci są słabsze niż wcześniejsze pokolenia? Być może, ale potrzeba więcej badań, aby to jednoznacznie potwierdzić. Jedno jest pewne: zwiększenie aktywności fizycznej dzieci to klucz do ich zdrowia w przyszłości.

Dział: Aktywnie

Autor:
Autor Jake Dickson | Tłumaczenie: Jakub Polewaczyk - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://barbend.com/new-study-children-weaker-previous-generations/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się