2022-11-26 18:57:41 JPM redakcja1 K

Piłka nożna jest wszystkim

„Piłka nożna jest wszystkim” jak gwiazda Portugalii i Manchesteru City Ruben Dias stworzył swoją zwycięską mentalność.

Zanim ktokolwiek inny dotarł, Ruben Dias jest już na boisku treningowym Manchesteru City, gotowy do swojego dnia. „Problem polega na ty, że wchodzę do budynku, a gdy wychodzę, jest już ciemno” – żartuje dla CNN Sport, przejeżdżając przez Manchester, by połączyć się ze swoją drużyną. To właśnie dzięki temu oddaniu piłce nożnej, wraz ze swoim naturalnym talentem, Dias wyrobił sobie reputację jednego z najlepszych obrońców w grze, dwukrotnie wygrywając Premier League z Manchesterem City, a teraz występując na Mistrzostwach Świata 2022 z Portugalią. „To z pewnością będzie wyjątkowy moment” — mówi, patrząc w przyszłość na turniej. „Miałem szansę wystąpić na Mistrzostwach Świata 2018 w Rosji. I zdecydowanie poczułem inną perspektywę, ponieważ oglądanie tego z zewnątrz to jedno, wiesz, jakie to jest duże, ale potem rzeczywiście to przeżyć i być tam, to po prostu coś innego. “Jako gracz, jest to prawdopodobnie największe [trofeum], jakie możesz zdobyć. To niesprawiedliwe, aby wyrazić to słowami, szczerze mówiąc, uczucie, które musisz mieć po tym, jak to zrobiłeś”. Dias został włączony do składu Portugalii w 2018 roku, ale 21-latek złapał kontuzję i nie wystąpił w żadnym meczu.

Dias weźmie udział w swoim drugim mundialu dla Portugalii.

Tym razem będzie on kluczowym graczem dla Selekcji, która zmierzy się z Ghaną, Urugwajem i Koreą Południową, chcąc w ten sposób zaznaczyć to, co prawdopodobnie będzie ostatnim mundialem jego „złotego pokolenia”. Pepe ma 39 lat, Joao Moutinho – 36, a talizman Portugalii Cristiano Ronaldo - 37, którego siły słabną, a kariera klubowa po odejściu z Manchesteru United jest pełna problemów. „Pierwszego dnia, kiedy poznałem [Ronaldo], właściwie trenowałem z nim, właśnie wygrał Ligę Mistrzów” — wspomina Dias.

„Wciąż pamiętam ten dzień i ćwiczyliśmy normalnie. A potem po prostu widzisz, dlaczego był tam, gdzie był. Wiesz, sposób, w jaki robił wszystko, każdą rzecz, szczegóły, poświęcenie”.

„Wszystko zależy od tego, co jest głęboko w tobie”.

Dias kieruje się podobnym duchem. Jego przyjaciel i kolega z drużyny w City i Portugalii, Bernardo Silva, powiedział CNN Sport, że „jest w 100% piłkarzem”, zawsze pracujący dla drużyny i starający się pomóc swoim kolegom z drużyny. „Piłka nożna jest dla mnie wszystkim” — mówi Dias. "To jest życie. To szczęście. To radzenie sobie ze wszystkim, od bycia cudownym po bycie najgorszą rzeczą na świecie, radzenie sobie z wszelkiego rodzaju emocjami. „Przygotowuje moją przyszłość, przygotowuje się pewnego dnia do założenia rodziny. Staje się lepszym człowiekiem. Podobnie jak wiele innych zawodów, ale dla mnie piłka nożna jest wielkim przykładem życia, ponieważ w piłce nożnej masz wszystko”. Mimo że ma zaledwie 25 lat, Dias już buduje spuściznę na stadionie Etihad, udowadniając, że jest kluczowym członkiem zwycięskiej drużyny Manchesteru City.

Dias zdobył dwa trofea Premier League dla Manchesteru United.

Po pierwszym sezonie w klubie 2020/21 zdobył kilka nagród indywidualnych - Premier League Player of the Season, Football Writer’s Player of the Year and Etihad Player of the Season. „W końcu wszystko zależy od tego, co jest głęboko w tobie, co tkwi głęboko w twojej głowie, od twojej podświadomości, od tego, co robisz, tylko dlatego, że są to inne rzeczy, które ci się podobają” – mówi. Ale rodzina, jak również, piłka nożna, jest wszystkim dla Diasa, mówi później próbując powtórzyć razem z bratem przepis swojej mamy na arroz de pato – portugalskie danie z ryżem i kaczką. „W pojedynkę można mieć wszystkie sukcesy na świecie” – dodaje. „Ale jeśli nie masz z kim się nimi podzielić czemu one służą”? 

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.