Podążając śladem Ingebrigtsena: Trendowe suplementy trafiają do biegów narciarskich
Najczęściej używany jest w wypiekach, ale ten proszek może również podnieść wydajność gwiazd biegów narciarskich podczas mistrzostw świata w Trondheim.
Zdjęcie: NTB/MAURTEN
– „Kiedy widzisz nagłówki o tym, że Jakob Ingebrigtsen i Kristian Blummenfelt używali tego na igrzyskach olimpijskich i że jest to ważna część ich przygotowań do zawodów, myślę, że to interesujące”, mówi biegaczka narciarska Tiril Udnes Weng dla NRK. Usłyszała o nowym trendzie wśród sportowców: bikarbonacie. NRK wcześniej informowało, że proszek jest popularnym suplementem w lekkoatletyce, triatlonie i wioślarstwie, ale teraz podąża za nim również sport zimowy.
Udnes Weng inspiruje się osiągnięciami Ingebrigtsena i jego podejściem do sportu. Jako sprinterka w biegach narciarskich widzi, że bikarbonat może być dobrym pomysłem.
– „Jeśli można zmniejszyć poziom mleczanu podczas sprintu, biegnie się szybciej. Brzmi to bardzo obiecująco”.
Recepta na sukces Klæbo i Szwedów
Ideą używania bikarbonatu podczas treningu i zawodów jest to, że substancja ogranicza produkcję kwasu mlekowego w mięśniach. Im dłużej możesz dawać z siebie wszystko, zanim kwas mlekowy cię spowolni, tym lepiej możesz się zaprezentować.
– „Chodzi o to, aby mieć większą wytrzymałość na końcu wyścigu. Możesz zmagazynować nieco więcej siły i wykonać lepszy finisz”, wyjaśnił były mistrz olimpijski w triatlonie Kristian Blummenfelt dla NRK latem.
W Szwecji, która od lat dominuje w kobiecych sprintach narciarskich, kilku zawodników już używa bikarbonatu.
– „Działa na mnie dobrze. Wydaje mi się, że za każdym razem, kiedy go używam, biegam lepiej”, mówi szwedzka sprinterka Maja Dahlqvist dla NRK.
Na pytanie, czy używa bikarbonatu, Johannes Høsflot Klæbo najpierw odpowiada z uśmiechem „bez komentarza.” Ale sekret nie trwa długo, ponieważ gwiazda biegów narciarskich używa suplementu od pewnego czasu.
– „Używam go z przerwami, a nauczyłem się tego od kolarzy. To nie jest nic nowego, więc jeśli zaczynasz teraz...”
Klæbo przerywa. Uważa, że bikarbonat jest coraz bardziej powszechny w biegach narciarskich i mówi, że ma z nim dobre doświadczenia.
– „Chodzi o to, jak odczuwasz kwas mlekowy w ciele”, wyjaśnia jego działanie.
Naukowe podstawy suplementu
Profesor Truls Raastad z Instytutu Wydolności Fizycznej Norweskiej Szkoły Sportu tłumaczy, że bikarbonat może poprawić wydajność o 1-2 procent, jeśli trening jest odpowiedni.
– „Bikarbonat jest jednym z tzw. systemów buforowych we krwi. Bufor oznacza, że jest w stanie przeciwstawić się zmianom pH, które są wpływają na produkcję kwasu mlekowego. Pozwala to na produkcję większej ilości kwasu mlekowego, zanim pojawią się negatywne skutki. Można zwiększyć pojemność anaerobową”, powiedział Raastad w sierpniu dla NRK.
Obawy i ryzyko
Plotki o użyciu bikarbonatu przez Szwedów przekroczyły granicę. Tiril Udnes Weng omawiała suplement z Dahlqvist i jest skłonna spróbować. Podobnie jej siostra bliźniaczka, Lotta Udnes Weng.
– „Słyszałam różne historie, ale brzmi to ekscytująco. Szukałam informacji w internecie i jestem kuszona, żeby spróbować”.
– „Co masz na myśli przez różne historie?”
– „Jeśli weźmiesz za dużo, może ucierpieć twój żołądek. Szkoda byłoby, gdybyś musiał zejść z trasy do lasu podczas biegu”, śmieje się.
Istnieje bowiem ryzyko rozstroju żołądka przy zbyt dużej ilości bikarbonatu. Substancja ta znajduje się w proszku do pieczenia, a sportowcy testowali ją od dawna – czasem z niepowodzeniem. Obecnie jednak dostępne są bardziej profesjonalne produkty, które są łagodniejsze dla żołądka. Szczególnie popularny stał się produkt firmy Maurten, którego używa m.in. Klæbo.
Młode gwiazdy podążają za trendem
Szwedka Jonna Sundling trzyma się z dala od bikarbonatu, w każdej formie.
– „Uwielbiam piec i używam go przede wszystkim w wypiekach. Próbowałam go także podczas treningu, ale nie działało to dobrze dla mnie. Bolał mnie żołądek”, mówi.
Norweska nadzieja biegów narciarskich Andreas Fjorden Ree nie boi się problemów żołądkowych i rozważa wypróbowanie bikarbonatu, aby poprawić swoją wydajność o kilka procent.
– „To coś, co prawdopodobnie przetestuję. Myślę, że daje to niewielką poprawę i może warto spróbować”, mówi
Dział: Więcej sportów
Autor:
Stary Magnusie, Morten Stenberg | Tłumaczenie: Bartłomiej Basta - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/