Podsumowanie najważniejszych dla Polaków wydarzeń sportowych w roku 2024. Kto zasłużył na miano sportowca roku?
Rok 2024 powoli dobiega końca. Był to rok olimpijski, więc latem byliśmy świadkami zmagań na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu między innymi z udziałem polskich sportowców, spośród których niektórzy, jak na niemal każdej olimpiadzie, zdobyli medale. Odbyło się w tym roku także wiele innych ciekawych wydarzeń sportowych, takich jak piłkarskie Mistrzostwa Europy, czy też kolejny sezon wyścigów kolarskich, a także sportów zimowych.
Foto: PAP/EPA/LESSER, Rex Features, Abaca/East News
Australian Open – triumf Polaka w grze mieszanej
W dniach 14-28.01. w australijskim Melbourne odbył się pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy. Grę pojedynczą mężczyzn zwyciężył Włoch Jannik Sinner, który w finale był lepszy od Rosjanina Daniła Miedwiediewa, który to pokonał w ćwierćfinale najlepszego z Polaków – Huberta Hurkacza. Wśród kobiet najlepsza była Białorusinka Aryna Sabalenka, która pokonała w finale Chinkę Zheng Qinwen. Spośród polskich tenisistek najdalej zaszła Magdalena Fręch, która uległa w 4. rundzie Amerykance Coco Gauff. Jednak to w deblu polski akcent był najlepiej widoczny, a konkretnie w grze mieszanej. Nasz reprezentant, Jan Zieliński, który startował w parze z Tajwanką Hsieh Su-wei, pokonał w finale duet polskiego pochodzenia – Amerykankę Desirae Krawczyk i Brytyjczyka Neala Skupskiego.
Mistrzostwa Świata w pływaniu
Tegoroczne Mistrzostwa Świata w pływaniu odbywały się w dniach 2-18 lutego w stolicy Kataru, Dosze. Pływacy rywalizowali łącznie w aż 42 konkurencjach. Wśród tych najciekawszych, w stylu dowolnym na 1500 metrów w kategorii mężczyzn (najdłuższy z możliwych dystansów na krytej pływalni) najszybszy był Irlandczyk Daniel Wiffen, któremu zajęło to 14 minut i 34 sekund. Wśród kobiet najlepsza w tej konkurencji okazała się Włoszka Simona Quadarella, która ukończyła zawody z czasem 15 minut i 46 sekund. W trzech konkurencjach na podium widzieliśmy też naszych reprezentantów. Byli to Ksawery Masiuk (50 metrów stylem grzbietowym), Jakub Majerski (100 metrów stylem motylkowym) i Katarzyna Wasick (50 metrów stylem dowolnym). Na tych mistrzostwach odbywały się także wyścigi na otwartym akwenie, a dokładnie w porcie Doha nad Zatoką Perską. Tam zawody odbywały się na o wiele dłuższych dystansach, tj. 5 i 10 kilometrów. Na tym dłuższym dystansie wśród mężczyzn najszybszy okazał się Węgier Kristof Rasovszky, który pokonał ten dystans w czasie 1 godziny 48 minut i 21 sekund. Wśród kobiet w tej konkurencji najlepsza była Holenderka Sharon van Rouwendaal, która zwyciężyła także wyścig na 5 kilometrów. W porcie Doha odbyła się także rywalizacja w skokach do wody z dużej wysokości. Spośród mężczyzn najlepiej oceniony został skok Aidana Heslopa, a wśród kobiet triumfowała Australijka Rhiannan Iffland.
Koniec sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich
22 marca w słoweńskiej Planicy zakończył się 45. sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Po raz trzeci w historii Kryształową Kulę (trofeum za 1. miejsce) zdobył Austriak Stefan Kraft. Na drugim i trzecim stopniu podium uplasowali się odpowiednio Japończyk Ryoyu Kobayashi i Niemiec Andreas Wellinger. Najlepszy z reprezentantów Polski, Aleksander Zniszczoł, zakończył zmagania na 19. miejscu i właśnie on, jako jedyny z polskich skoczków, stawał w tym sezonie na podium w konkursach Pucharu Świata. Miało to miejsce w Lahti, a także podczas podczas ostatniego konkursu sezonu w Planicy.
Baraże o Euro 2024
Reprezentacja Polski w piłce nożnej w eliminacjach Mistrzostw Europy nie trafiła na szczególnie wymagających przeciwników. Były to: Czechy, Albania, Wyspy Owcze i Mołdawia. Mimo to, zagrali dość rozczarowująco, wygrywając zaledwie trzy na osiem meczów i przegrywając między innymi z Mołdawią. W marcu tego roku czekały ich więc baraże, w których najpierw mieli do rozegrania mecz półfinałowy z Estonią. Polacy pewnie pokonali Estończyków 5:1, a w finale mieli za zadanie pokonać Walię, która w drugim meczu półfinałowym tej grupy pokonała Finlandię. Po 90 minutach był nadal bezbramkowy remis, więc została rozegrana dogrywka, po której na tablicy nadal widniał wynik 0:0. W konkursie rzutów karnych lepsi okazali się Polacy, a o ich zwycięstwie zaważył jeden obroniony rzut karny przez Wojciecha Szczęsnego. Dzięki temu polscy piłkarze po raz piąty w historii uzyskali awans do finałów Mistrzostw Europy, gdzie trafili do grupy z Francją, Holandią i Austrią. Do samych finałów Mistrzostw Europy wrócimy w dalszej części artykułu.
Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim
15-18 lutego w Calgary odbyły się Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. Reprezentacja polski zdobyła medale w dwóch konkurencjach. Był to sprint drużynowy, gdzie Karolina Bosiek, Andżelika Wójcik i Iga Wojtasik zdobyły brązowy medal. Ponadto, w wyścigu panów na 500 metrów na najniższym stopniu podium stanął nasz reprezentant – Damian Żurek. Spośród wszystkich zawodników i zawodniczek najwięcej medali (3 złote i 1 srebrny) zdobyła Holenderka Irene Schouten.
Udane starty reprezentantów Polski w turniejach ATP i WTA w kwietniu
Hubert Hurkacz i Iga Świątek z pewnością bardzo dobrze wspominają w tym roku kwiecień. Hurkacz odniósł zwycięstwo w turnieju Estoril Open w Portugalii, gdzie pokonał w finale Hiszpana Pedro Martineza. Z kolei Iga Świątek, która w tym samym miesiącu wystartowała w turnieju Madrid Open pokonała jedną ze swoich największych rywalek – Arynę Sabalenkę.
Liga Mistrzów w siatkówce
Polscy kibice siatkówki w ostatnich latach mają mnóstwo powodów do zadowolenia. Mowa tu nie tylko o naszych reprezentacjach, do których przejdziemy później, ale też o polskich zespołach w rozgrywkach Ligi Mistrzów. O sezonu 2020/2021 co roku oglądamy w finale Champions League przynajmniej jedną polską drużynę. Co więcej, w latach 2021-2023 to polski zespół wychodził z tych finałów zwycięsko i za każdym razem była to ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Ponadto, w roku 2023 w meczu finałowym grała nie jedna, a dwie polskie drużyny. W ubiegłym sezonie już aż tak dobrze nie było, ponieważ broniąca wówczas tytułu ZAKSA odpadła z Ligi Mistrzów już na etapie 1/8 finału, ulegając Ziraatowi Bankasi Ankara. Nieco inaczej miała się sytuacja w zespole Jastrzębskiego Węgla, który podtrzymał tradycję i awansował do finału, a po drodze udało im się pomścić kolegów z krajowego podwórka i pokonać zespół z Ankary. W finale, który odbył się w tureckiej Antalyi, zmierzyli się z włoskim Itasem Trentino, który niestety pokonał jastrzębian 3:0 i niestety przerwał zwycięską passę polskich drużyn w Lidze Mistrzów.
Finał Ligi Mistrzów w piłce nożnej
Do finału ubiegłej edycji piłkarskiej Ligi Mistrzów dostały się Borussia Dortmund, której ostatni raz ta sztuka się udała w 2013 roku, a także Real Madryt. Mecz finałowy odbywał się w Londynie na stadionie Wembley. Królewscy zwyciężyli 2:0, a bramki zdobyli Dani Carvajal oraz Vinicius Junior. Królami strzelców tej edycji zostali Harry Kane i Kylian Mbappe, którzy zanotowali na swoim koncie po 8 trafień.
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 7-12 czerwca na Stadio Olimpico w Rzymie odbywały się lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Nasi reprezentanci przywieźli z nich w sumie 6 medali (w tym 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe). Jest to najgorszy wynik polskiej reprezentacji od 2012 roku. Mimo wszystko, warto docenić naszych medalistów. Złote medale zdobyli Wojciech Nowicki (rzut młotem) i Natalia Kaczmarek (bieg na 400 metrów). Srebro do polski przywiozły Ewa Swoboda (bieg na 100 metrów) i Anita Włodarczyk (rzut młotem). Natomiast na najniższym stopniu podium wśród polskich zawodników uplasowali się Michał Haratyk (rzut dyskiem) i Pia Skrzyszowska (bieg na 100 metrów przez płotki).
Piłkarskie Mistrzostwa Europy
Po ciężkich bojach reprezentacja Polski znalazła się wśród 24 drużyn, które wzięły udział w tegorocznych piłkarskich Mistrzostwach Europy, które odbywały się na przełomie czerwca i lipca w Niemczech. Pierwszym rywalem Polaków w fazie grupowej była Holandia. Po pierwszej połowie na tablicy widniał remis 1:1, a przez 13 minut to nasi piłkarze prowadzili po bramce Adama Buksy. W drugiej połowie wszystko wskazywało na to, że mecz zakończy się remisem do momentu, kiedy w 83. minucie w szeregach Holendrów trafienie zanotował Wout Weghorst, dając prowadzenie i ostatecznie przyczyniając się do zwycięstwa Holandii 2:1 w całym meczu. Następnym przeciwnikiem naszej reprezentacji była Austria, która w swoim pierwszym meczu uległa Francji 1:0. Polacy musieli wygrać lub zremisować ten mecz, aby pozostać w grze o fazę pucharową Euro 2024. Niestety jednak tak się nie stało. Austria pokonała naszych piłkarzy 3:1 i tym samym reprezentacja Polski została pierwszą drużyną, która odpadła z tych mistrzostw. Na koniec czekał Polaków mecz o honor z Francją. W 56. minucie bramkę z rzutu karnego dla reprezentacji Francji zdobył Kylian Mbappe. Z kolei w 79. minucie został podyktowany rzut karny dla reprezentacji Polski. I wtedy miała miejsce niemalże identyczna sytuacja jak podczas mundialu w Katarze, kiedy to Robert Lewandowski w meczu 1/8 finału z reprezentacją Francji stanął przed szansą, aby strzelić z rzutu karnego honorowego gola. Nie wykorzystał tej jedenastki, jednak okazało się, że bramkarz Francji Hugo Lloris wyszedł przed linię bramkową, dlatego rzut karny został powtórzony. Przy drugiej próbie Lewandowski już się nie pomylił i zdobył honorowe trafienie. Na tych mistrzostwach Europy również w meczu z reprezentacją Francji Lewandowski stanął przed szansą na honorową bramkę i ponownie się pomylił, a bramkarz reprezentacji Francji, tym razem był to Mike Maignan, wyszedł przed linię bramkową, i ponownie jak na mundialu w Katarze, Lewandowski wykorzystał drugą szansę i tym samym Polska zremisowała z Francją, zdobywając 1 honorowy punkt w swojej grupie. Cały turniej zwyciężyła reprezentacja Hiszpanii, która pokonała w wielkim finale Anglię 2:1. Najlepszym zawodnikiem Euro 2024 został wybrany reprezentant Hiszpanii Rodri.
Wimbledon
W dniach 1-14 lipca w Londynie tradycyjnie odbył się Wimbledon, czyli tenisowy turniej wielkoszlemowy na trawiastych kortach. W grze pojedynczej mężczyzn najlepszy okazał się Hiszpan Carlos Alcaraz, który pokonał w wielkim finale Novaka Djokovicia. Jedyny nasz reprezentant, Hubert Hurkacz, odpadł w 2. rundzie, ulegając Francuzowi Arthurowi Filsowi 3:1. W grze pojedynczej kobiet turniej zwyciężyła Czeszka Barbora Krejcikova, która zwyciężyła w finałowym starciu z Włoszką Jasmine Paolini. Iga Świątek odpadła z zawodów w 3. rundzie, przegrywając z reprezentantką Kazachstanu Juliją Putincewą. Najlepiej w całym Wimbledonie z Polaków spisał się Jan Zieliński, który w grze mieszanej w parze z Hsieh Su-wei pokonał w finale meksykański duet Giuliany Olmos i Santiago Gonzaleza.
Igrzyska Olimpijskie
Z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu nasi sportowcy przywieźli 10 złotych medali, w tym 1 złoty. Podczas całych Igrzysk jedyną reprezentantką Polski, która stanęła na najwyższym stopniu podium była Aleksandra Mirosław – zawodniczka wspinaczki na czas. Nie tylko uzyskała ona najlepszy wynik spośród wszystkich uczestniczek tegorocznych Igrzysk Olimpijskich, ale także pobiła rekord świata, pokonując całą ścianę wspinaczkową w czasie 6,06 sekundy. W boksie kobiet w kategorii do 57 kilogramów srebrny medal zdobyła Julia Szeremeta, przegrywając w walce finałowej z Tajwanką Lin Yu-ting, której płeć była wielokrotnie kwestionowana. Polscy siatkarze zdobyli srebrny medal, przegrywając w finale z reprezentacją gospodarzy. Jest to ich pierwszy medal olimpijski od 1976 roku, czyli od 44 lat. Oprócz tego medale zdobyły także Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie) i Daria Pikulik (kolarstwo torowe). Brązowe medale dla naszej reprezentacji wywalczyły Iga Świątek (tenis), Aleksandra Kałucka, Natalia Kaczmarek, a także drużynowo reprezentacja kobiet w szermierce oraz reprezentacja mężczyzn w wioślarstwie.
Liga Konferencji – polskie zespoły
Do 4. edycji Ligi Konferencji po raz pierwszy w historii awansowały dwie polskie drużyny – Jagiellonia Białystok oraz Legia Warszawa. Podobnie jak w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, faza grupowa została zastąpiona w tym sezonie fazą ligową, a więc każdy zespół rozgrywa 6 meczów z rozlosowanymi przeciwnikami, a na podstawie tych meczów jest tworzona jedna tabela całych rozgrywek. Po rozegraniu wszystkich spotkań drużyny z miejsc 1-8 automatycznie awansują do 1/8 finału, natomiast zespoły z miejsc 9-24 grają dwumecz w ramach barażu o fazę pucharową. Rywalami Jagiellonii były FC Kopenhaga, Petrocub Hincesti, Molde FK, NK Celje, Mlada Boleslav i Olimpija Ljubljana. Z kolei Legia trafiła na Real Betis, TSC Backa Topola, Dynamo Mińsk, Omonię Nikozja, FC Lugano i Djurgardens IF. Zarówno Jagiellonia, jak i Legia rewelacyjnie zaczęły te rozgrywki i obie polskie drużyny do 4. kolejki były niepokonane w rozgrywkach. Niestety w ostatnich dwóch kolejkach mistrzowie Polski zdobyli tylko 1 punkt, natomiast legioniści przegrali oba ostatnie mecze. W tej sytuacji Legia zajęła 7. miejsce na koniec fazy ligowej, natomiast Jagiellonia uplasowała się na 9. pozycji, w związku z czym zagra w barażach z 24. drużyną, czyli z TSC Backą Topolą, z którą Legia w fazie ligowej zwyciężyła na wyjeździe 3:0. Legioniści natomiast swojego rywala w 1/8 finału poznają podczas losowania, które odbędzie się 21 lutego 2025. Jeżeli białostoczanie rozprawią się ze swoimi rywalami z fazy play-off, również tego dnia poznają swojego rywala w fazie pucharowej.
WTA Finals
W listopadzie 2024 Iga Świątek przystąpiła do tegorocznej edycji WTA Finals jako obrończyni tytułu. Był to jej pierwszy występ po dwumiesięcznej przerwie od występów. Pytana o powód tej przerwy Świątek twierdziła wówczas, że jest ona spowodowana potrzebą odpoczynku. Polska tenisistka zaczęła turniej od zwycięstwa nad Barborą Krejcikovą – mistrzynią tegorocznej edycji Wimbledonu. W kolejnym meczu uległa Amerykance Coco Gauff. Na zakończenie fazy grupowej rozgromiła Rosjankę Darję Kasatkiną. Mimo wszystko, była gorsza pod względem bilansu setów zarówno od Krejcikovej, jak i Gauff, przez co zajęła dopiero 3. miejsce w swojej grupie i tym samym pożegnała się z turniejem. Jak się później okazało, przerwa Igi Świątek przed tym turniejem była spowodowana dyskwalifikacją w związku z wykryciem w jej organizmie niedozwolonych substancji. W grudniu udało jej się jednak udowodnić, że zażywała tą substancję nieświadomie, ponieważ lekarstwa nasenne, które przyjmowała przed sierpniowym turniejem WTA w Cincinatti.
Kto faworytem do nagrody sportowca roku?
Laueraci 90. Plebiscytu Przeglądu Sportowego zostaną ogłoszeni 4 stycznia 2025 podczas Gali Mistrzów Sportu w Hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie. Jako że w tym roku odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie, duże szanse w tym plebiscycie mają właśnie polscy medaliści olimpijscy. Patrząc na zajmowane miejsca, największą faworytką do zwycięstwa wydaje się Aleksandra Mirosław. Biorąc jednak pod uwagę młody wiek niektórych medalistów i medalistek oraz fakt, że w niektórych dyscyplinach udało się zdobyć pierwszy medal od kilkudziesięciu lat, wydaje się, że na czołowe miejsca miałaby szansę np. Julia Szeremeta, czy też nasi siatkarze, spośród których nominowani są Wilfredo Leon i Jakub Kochanowski. Patrząc na dokonania indywidualne, nie należałoby też skreślać Roberta Lewandowskiego, który jest obecnie liderem strzelców La Liga, a także jako trzeci piłkarz w historii przekroczył barierę 100 bramek w Lidze Mistrzów. Nadzieje na wysokie miejsce może też mieć Iga Świątek, który wygrała między innymi turniej French Open, a także zajęła 3. miejsce w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Dział: Więcej sportów
Autor:
Maciej Śliwiński – praktykant fundacji https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
Tekst autorski