15.05.2025 JPM Redakcja

Transpłciowe piłkarki nie będą już mogły grać w żeńskich drużynach w Anglii

Angielski związek piłkarski The Football Asssociation ogłosił w czwartek zmianę przepisów obowiązującą od 1 czerwca, po orzeczeniu Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa, zgodnie z którym kobieta jest definiowana na podstawie płci biologicznej. Podobną decyzję podjęła Szkocja.

Zdjęcie: Freepik

 

Ogłoszenie pojawiło się w czwartek 1 maja, w krótkim oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej The Football Association (FA): od 1 czerwca kobiety transpłciowe nie będą już mogły grać w żeńskich drużynach. Decyzja ta jest następstwem decyzji podjętej dzień wcześniej przez szkocki odpowiednik FA, który zakazał gry transpłciowym zawodniczkom w wieku powyżej 13 lat.

Działanie to jest efekt orzeczenia Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa z 16 kwietnia, zgodnie z którym kobieta jest definiowana przez swoją płeć biologiczną.

Cette mesure s’inscrit dans le prolongement d’un arrêt de la Cour suprême du Royaume-Uni du 16 avril, selon lequel une femme est définie par son sexe biologique. „To złożona kwestia, a nasze stanowisko zawsze było takie, że gdyby nastąpiła istotna zmiana w prawie, nauce lub funkcjonowaniu polityki w amatorskiej piłce nożnej, dokonalibyśmy analizy [naszych przepisów] i [zmienilibyśmy je] w razie potrzeby” – uzasadnia FA.

„Rozumiemy, że będzie to trudne dla osób, które po prostu chcą uprawiać sport, który kochają, zgodnie z płcią, z którą się identyfikują” – przyznaje FA. FA dodał, że skontaktuje się teraz z zainteresowanymi piłkarkami, „aby wyjaśnić zmiany i omówić, w jaki sposób mogą pozostać zaangażowane w grę”.

Scottish Football Association przekazał natomiast, że „zapewni doradztwo w zakresie wdrażania zaktualizowanej polityki, w tym odpowiednich możliwości uczestnictwa dla osób transpłciowych, zanim polityka wejdzie w życie na początku nowego sezonu”.

Dotychczas żadna zawodowa drużyna w Anglii lub Szkocji nie zgłosiła obecności transpłciowych zawodników w swoich szeregach, ale na poziomie amatorskim jest ich około dwudziestu.

Temat w centrum debaty

Brytyjskie związki rugby, krykieta i lekkoatletyki już teraz zakazują tym zawodniczkom rywalizacji w kategoriach dla kobiet. Uważają, że wprowadza to przewagę fizyczną, a tym samym stanowi przejaw nierówności między uczestnikami, który nigdy nie został formalnie rozstrzygnięty przez naukę.

Wraz z powrotem do władzy Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, temat ten znalazł się w samym centrum debat.

Ce sujet s’est invité au centre des débats avec le retour au pouvoir de Donald Trump aux Etats-Unis. Lider ruchu MAGA (Make America Great Again) uczynił walkę z osobami transpłciowymi jednym z priorytetów swojej polityki, wydając szereg dekretów, w tym ten wydany 5 lutego zatytułowany „Keeping Men out of Women’s Sports” (przyp. tłum. Mężczyźni z dala od kobiecego sportu). Temat ten był nawet jednym z głównych punktów debaty podczas kampanii o sukcesję po Thomasie Bachu na stanowisko przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) pod koniec marca.

Orzeczenie Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa jest następstwem długotrwałej kontrowersji dotyczącej sposobu, w jaki prawa oparte na płci są stosowane w ramach ustawy przyjętej w 2010 roku w Wielkiej Brytanii. Pięciu sędziów zostało poproszonych o rozstrzygnięcie, co wspomniana ustawa rozumie przez termin „płeć”: biologiczną czy „potwierdzoną”, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o uznaniu tożsamości płciowej z 2004 roku? Ostatecznie jednogłośnie opowiedzieli się za pierwszą opcją – płcią biologiczną.

Wydając wyrok, Lord Hodge, wiceprezes Sądu, podkreślił: „Przestrzegamy przed odczytywaniem tego wyroku jako triumfu jednej lub więcej grup w naszym społeczeństwie kosztem innych. Tak nie jest”.

Przed wydaniem orzeczenia kilka stowarzyszeń LGBTQIA+ obawiało się, że transpłciowe kobiety nie będą już miały dostępu do niektórych obszarów. W swojej decyzji sędziowie Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa uznali wykluczenie kobiet transpłciowych z niektórych obszarów przeznaczonych dla kobiet za zgodne z prawem, o ile uzna się to za „proporcjonalne”.

Dział: Nożna

Autor:
Service Sports | Tłumaczenie: Natalia Chmielewska — praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lemonde.fr/sport/article/2025/05/01/les-footballeuses-transgenres-ne-pourront-desormais-plus-jouer-avec-les-equipes-feminines-en-angleterre_6602091_3242.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.