Trenerzy mają zakaz ważenia gimnastyczek w ramach wdrożenia szeroko zakrojonej polityki społecznej w brytyjskiej gimnastyce
Zastraszanie, nękanie i nadmierna kontrola, czyli ciemna strona sportu.
Źródło: Sportpoint/iStockphoto/Getty Images.
Trenerzy nie będą już mogli ważyć gimnastyczek w ramach wdrożenia jednej z kilku polityk, mających na celu przeciwdziałanie doniesieniom o „zastraszaniu, nękaniu i nadmiernej kontroli” w sporcie w Wielkiej Brytanii.
Tylko gimnastyczki w wieku powyżej 10 lat mogą być ważone w warunkach gimnastycznych zgodnie z nowymi zasadami British Gymnastics, dodatkowo ważenie gimnastyczek zawsze musi odbywać się za zgodą gimnastyczki i być wykonywane przez „wykwalifikowanych sportowców lub lekarzy... i z jasnym, naukowym uzasadnieniem” – przekazał organ zarządzający w oświadczeniu przekazanym CNN Sport.
Pierwsze zasady z serii nowych rozwiązań mających na celu poprawę dobrostanu sportowców, mówią, że trenerzy nie mogą ważyć gimnastyczek i muszą zapewnić im odpowiednie nawodnienie i możliwość korzystania z toalety. Zgodnie z nowymi zasadami, gimnastyczki nie mogą być również zmuszane do opuszczania formalnych zajęć edukacyjnych na rzecz treningu gimnastycznego.
Rozwiązania te zostały wprowadzone po tym, jak w czerwcu 2022 roku niezależny przegląd wykazał, że British Gymnastics pozwoliło na kulturę fizycznego i emocjonalnego znęcania się oraz nie zapewniło bezpiecznego środowiska dla gimnastyczek – dzieci były zawstydzane, poniżane i wykorzystywane.
Przeprowadzony przez adwokat Anne Whyte przegląd wykazał, że British Gymnastics powinno być świadome „zastraszania, nękania i nadmiernej kontroli”, które miały miejsce w klubach treningowych w latach 2008‑2020.
Była gimnastyczka, Claire Heafford, powiedziała CNN Sport w 2022 roku, że doświadczyła objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD) po rywalizacji w brytyjskiej gimnastyce w latach 90., kiedy, jak twierdziła, była fizycznie i emocjonalnie wykorzystywana.
„Moje własne doświadczenie było takie, że byłam trenowana przez Rosjanina, który przybył do Wielkiej Brytanii w latach 90.” – powiedziała Heafford Amandzie Davies z CNN.
„Dorastałam w radzieckim obozie treningowym w sercu Home Counties (hrabstwie otaczającym Londyn). To było zbyt dziwaczne, by w to uwierzyć. Chodziłam do zwykłej szkoły państwowej, więc próba wyjaśnienia moim przyjaciołom, jak wyglądało moje życie treningowe, była trudna” – przyznała.
W raporcie z 2022 roku Whyte podkreśliła „rekrutację znacznej liczby trenerów” z byłego Związku Radzieckiego i bloku sowieckiego.
„Choć umiejętności techniczne i doświadczenie tych trenerów było ogromne, czasami towarzyszyło temu podejście do gimnastyczek, które było autokratyczne i lekceważące, a sportowcy czuli się jak przedmioty” – napisała Whyte, dodając, że umiejętność tych trenerów do wykwalifikowania gimnastyczek była podziwiana, a później naśladowana przez trenerów w Wielkiej Brytanii.
Heafford twierdzi, że to, czego doświadczyła w latach 90., odzwierciedla incydenty zgłoszone do Whyte, która została poproszona przez UK Sport i Sport England o dokonanie przeglądu zarzutów. British Gymnastics nie rozpatrywało tych skarg przez dziesięciolecia.
„Kiedy jako dziecko próbujesz zaalarmować, zgłosić problem i jesteś uciszany, myślisz, że jeśli się odezwiesz, nie uwierzą ci” – powiedziała CNN Heafford, która porzuciła sport w 1995 roku.
„Od tego momentu nigdy nie oglądałam gimnastyki. Uciekłam od niej jak najdalej. Poszłam na lekkoatletykę, gdzie miałam wspaniałe doświadczenia i kochałam każdą minutę bycia lekkoatletką. Dopiero, gdy przestałam rywalizować, zaczęłam odczuwać objawy PTSD związane z gimnastyką.”
W momencie opublikowania raportu Whyte'a, dyrektor naczelna British Gymnastics Sarah Powell przyznała, że organizacja zawiodła sport gimnastyczny i przeprosiła w imieniu organizacji sportowej.
W środowym oświadczeniu British Gymnastics Powell powiedziała: „Przede wszystkim zależy nam na gimnastyczkach jako ludziach, a nowe zasady jasno pokazują, że w gimnastyce liczy się przede wszystkim dobro zaangażowanych osób”.
„Chociaż praktyki uległy znacznej zmianie, wiemy, że w tych obszarach były złe. Dlatego w celu zapewnienia jasności gimnastyczkom, rodzicom i opiekunom, trenerom, klubom, wolontariuszom i urzędnikom wydane zostały oświadczenia i określone w nich zasady. Dzięki temu wszyscy zrozumieją, co jest w porządku, a co nie, pomoże to zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.”
Dział: Więcej sportów
Autor:
Amy Woodyatt | Tłumaczenie: Anna Fedko
Źródło:
https://edition.cnn.com/2023/11/29/sport/gymnastics-abuse-changes-intl-spt/index.html