2022-09-17 21:16:00 JPM redakcja1 K

Weekendowe ćwiczenia wystarczą, by utrzymać formę

Badania pokazują, że duża porcja weekendowych ćwiczeń jest tak samo dobra jak rozkładanie aktywności fizycznej na cały tydzień. Badacze ze Stanów Zjednoczonych obserwowali 350 tysięcy osób przez...

Badania pokazują, że duża porcja weekendowych ćwiczeń jest tak samo dobra jak rozkładanie aktywności fizycznej na cały tydzień.

 

Badacze ze Stanów Zjednoczonych obserwowali 350 tysięcy osób przez 10 lat, by dowiedzieć się, jak radzą sobie tak zwani „weekendowi wojownicy”.

Rezultaty opublikowane w czasopiśmie medycznym JAMA podają sugerowany rodzaj i całkowitą liczbę ćwiczeń aniżeli liczbę samych sesji.

Rekomenduje się przynajmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności na tydzień.

Dziarski spacer, spokojna jazda na rowerze lub zagranie w debla w tenisa w zupełności wystarczy.

Można również wybrać 75 minut energicznej aktywności fizycznej – bieganie, pływanie lub gra w piłkę nożną – mówią eksperci zdrowia w wytycznych opublikowanych przez instytut służby zdrowia w Wielkiej Brytanii NHS.

Wielu z uczestników w Stanach Zjednoczonych wykonywało w przeciągu tygodnia wyżej wspomnianą ilość ćwiczeń. Jednakże niektórzy zamiast rozłożyć tę aktywność w czasie, wykonali ją w przeciągu jednej lub dwóch sesji.

Ci, którzy osiągnęli rekomendowany poziom aktywności, bez względu na to, czy rozłożyli ją na tydzień lub na weekend, mieli niższe ryzyko zgonu niż ci, którzy wykonywali mniejszą ilość rekomendowanych ćwiczeń.

Uważa się, że piesze wędrówki są dobrym sposobem, by osiągnąć cele związane z ćwiczeniami. Zdjęcie: Getty Images

NHS mówi również, że ludzie powinni wykonywać dowolny rodzaj aktywności fizycznej każdego dnia, włączając w to ćwiczenia siłowe, i powinni unikać przez dłuższy czas pozycji siedzącej.

Do ćwiczeń siłowych zalicza się joga, pilates i cięższe prace w ogrodzie.

Do bardzo energicznych aktywności, które pozwolą na osiągnięcie rekomendowanych poziomów aktywności fizycznej, i które można wykonywać w krótszych, mocniejszych seriach należą:

 

   trening interwałowy o wysokim natężeniu,
   jazda na rowerku stacjonarnym,
   podnoszenie ciężkich ciężarów,
   bieg po wzgórzach.

 

Oddychaj mocniej

Joanne Whitmore, pielęgniarka seniorów specjalizująca się w chorobach sercowych z brytyjskiej fundacji British Heart Foundation, mówi: „jeżeli chodzi o ćwiczenia, to duże badanie sugeruje, że nie ma znaczenia, kiedy się je wykonuje”.

 

„Ważne jest, że w ogóle wykonuje się aktywność fizyczną”.

„Bez względu na to, czy rozkłada się aktywność w czasie, czy wykonuje się ją naraz, należy trzymać się 150 minut aktywności fizycznej o średniej intensywności na tydzień”.

 

„Ćwiczenia mogą polepszyć nasze zdrowie, mogą zredukować ryzyko chorób serca i układu krążenia takich jak zawał serca czy udar mózgu”.

„Aktywności o średniej intensywności sprawiają, że ciężej się oddycha i przyspieszają bicie serca, lecz i tak powinniśmy móc prowadzić w tym stanie konwersację”.

 

Według NHS:

   małe dzieci powinny być aktywne przynajmniej 180 minut każdego dnia,
   dzieci i młodzi ludzie powinni być aktywni fizycznie przez przynajmniej godzinę dziennie.
 

Dział: Aktywnie

Autor:
BBC / Tłumaczenie: Maciej Sołtysik

Żródło:
https://www.bbc.com/news/health-62040665?piano-footer

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.