Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2034: Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych wybrane przez MKOl
Komitet zawarł klauzulę anulowania w umowie z amerykańskim miastem Utah na wypadek, gdyby „najwyższy autorytet” Światowej Agencji Antydopingowej „nie był w pełni przestrzegany”.
Gubernator Utah Spencer Cox, czwarty z lewej i przewodniczący MKOl Thomas Bach, po jego lewej, pozują z delegacją Salt Lake City podczas 142ᵉ sesji MKOl podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024, środa, 24 lipca 2024 r., w Paryżu. Zdjęcie: NATACHA PISARENKO / AP
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) przyznał w środę 24 lipca organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich (ZIO) w 2034 roku amerykańskiemu miastu Salt Lake City, co oznacza kolejną edycję olimpijską w Stanach Zjednoczonych zaledwie sześć lat po letnich igrzyskach zaplanowanych w Los Angeles w 2028 roku. Wybór stolicy stanu Utah, która była już gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku i posiada całą infrastrukturę, nie budził wątpliwości, odkąd MKOl wybrał ją w listopadzie do rozpoczęcia „ukierunkowanego dialogu”. Został on zatwierdzony 83 głosami do 6, przy 6 wstrzymujących się. „Jesteśmy gotowi, wszystko jest na miejscu”, zapewnił szef MKOl Fraser Bullock, który zebrał się w Paryżu na 142. sesji.
Klauzula anulowania
Ale cień padł między światem olimpijskim a Stanami Zjednoczonymi, wkraczając w środowe debaty, a nawet w nowy kontrakt z miastem-gospodarzem: sprawa 23 chińskich pływaków, którzy uzyskali pozytywny wynik testu w 2021 roku, ale nie zostali ukarani. W bezprecedensowym posunięciu MKOl zawarł klauzulę anulowania w umowie z Salt Lake City „w przypadku, gdy najwyższy autorytet Światowej Agencji Antydopingowej [WADA] nie będzie w pełni przestrzegany”, wyjaśnił John Coates, wiceprzewodniczący organu olimpijskiego. Wszczęcie dochodzenia karnego przez amerykańskie sądy w sprawie postępowania WADA w tej sprawie zaniepokoiło organ z siedzibą w Lozannie i międzynarodowe federacje, które obawiają się, że Stany Zjednoczone mogą stać się nowym organem nadzoru antydopingowego w imię prawa Rodczenkowa, które daje im jurysdykcję eksterytorialną.
Poszanowanie autorytetu Światowej Agencji Antydopingowej
Przyszli organizatorzy i Komitet Olimpijski i Paraolimpijski Stanów Zjednoczonych (USOPC) zostali nawet poproszeni o „zaangażowanie się w dyskusje, które należy przeprowadzić z różnymi władzami w Stanach Zjednoczonych” - innymi słowy, o wywarcie presji na szefa antydopingowego USA Travisa Tygarta i rząd - „aby w pełni szanowali autorytet WADA”, dodał John Coates. Z kolei Fraser Bullock i przewodniczący USOPC Gene Sykes - który ma zostać wybrany do MKOl w środę po południu - wielokrotnie zapewniali o swoim poparciu dla roli WADA „jako ostatecznego organu antydopingowego”. „Będziecie mieli nas po swojej stronie w poszukiwaniu rozwiązania tego problemu”, powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach, donosi Agence France-Presse. Wcześniej tego dnia francuskie Alpy wygrały przetarg na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku „pod pewnymi warunkami”, ponieważ nie zapewniły zobowiązań finansowych wymaganych przez MKOl z powodu sytuacji politycznej we Francji.
Dział: Więcej sportów
Autor:
Le Monde z AFP | Tłumaczenie: Ewa Matczak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/