06.06.2024 JPM Redakcja

Apple Pay: to, co wkrótce może ulec zmianie

Po niemal dwóch latach sporów prawnych już wkrótce będzie możliwe dokonywanie płatności swoim iPhonem w zupełnie inny sposób niż poprzez Apple Pay.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas konferencji prasowej na temat praktyk Apple Pay w siedzibie UE w Brukseli w dniu 2 maja 2022 r. Fot. Kenzo Tribouillard / AFP

Płacenie iPhonem bez Apple Pay? Już wkrótce może się tak stać w Unii Europejskiej. Dotychczas Apple Pay pozostawało jedyną usługą płatności mobilnych dostępną dla posiadaczy iPhonów, uniemożliwiającą innym aplikacjom korzystanie z technologii NFC w ich telefonach. Jednak wkrótce może się to zmienić.

Wyjście naprzeciw konkurencji 

Na początku stycznia ubiegłego roku firma Apple przedstawiła rozwiązanie pozwalające zewnętrznym dostawcom usług płatniczych na korzystanie z technologii NFC iPhona. W rzeczywistości oznacza to, że marka zobowiązała się do umożliwienia europejskim deweloperom tworzenia aplikacji alternatywnych dla Apple Pay. Cel? Umożliwienie posiadaczom iPhonów na dokonywanie zakupów za przy użyciu telefonu, bez konieczności stosowania systemu płatności Apple. Kolejną propozycją złożoną przez markę jest udostępnienie deweloperom Face ID do autoryzacji użytkownika.

Dyskusje toczące się od 2022 roku

To otwarcie na konkurencję stanowiło główny temat licznych dyskusji między Apple a Komisją Europejską od maja 2022 roku. Wtedy to organ nadzorujący konkurencję w Unii Europejskiej zarzucił amerykańskiemu sprzedawcy detalicznemu, że uniemożliwia konkurencji „uzyskanie dostępu do niezbędnego sprzętu i oprogramowania” dla płatności zbliżeniowych, „z korzyścią dla swojego własnego rozwiązania, Apple Pay”, jak wynika z komunikatu prasowego UE.

By uniknąć sankcji, w styczniu Apple ogłosiło, że zezwoli zewnętrznym dostawcom usług płatniczych na korzystanie z technologii NFC iPhona. Komisja Europejska ma przeanalizować tę propozycję w maju.

Dział: Technologia

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE