26.05.2024 JPM Redakcja

Jak myśli nasz mózg? Ekspert wyjaśnia

„Wyobraź sobie swój mózg jako ruchliwe miasto..."

Fot. Marshable Türkiye

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób twój mózg tworzy myśli lub dlaczego coś losowo pojawia się w twojej głowie? Przyłapanie się na nuceniu piosenki, gdy nie ma logicznego powodu, może wydawać się magicznym procesem, ale w rzeczywistości mózg jest jak superkomputer, który pomaga ci myśleć, uczyć się i podejmować decyzje. Wyobraź sobie swój mózg jako gęste miasto z wieloma ulicami i budynkami. Podobnie jak niektóre części miasta lub niektóre budynki służą różnym celom, każda część mózgu jest zajęta swoją własną pracą. Kiedy masz myśl, wysyłasz paczkę z jednego końca metropolii w swojej głowie na drugi!

„Jako profesor psychologii i neurobiologii badam mózg od prawie 20 lat. Neurolodzy, neurobiolodzy i neurochirurdzy codziennie pracują nad lepszym zrozumieniem mózgu. Wciąż jednak pozostaje wiele do odkrycia” - mówi profesor Jennifer Robinson.

Ćwiczenie i powtarzanie tworzą umiejętności

Neuron jest ważnym elementem w mózgu. Neurony to małe komórki, które wysyłają i odbierają sygnały i wiadomości, komunikując się ze sobą. W mózgu znajduje się od 80 do 100 miliardów neuronów. Używając wspomnianej wcześniej metafory miasta, neurony łączą się ze sobą, tworząc ścieżki neuronowe, takie jak ulice i autostrady. Kiedy pojawia się myśl, neurony w mózgu są aktywowane i generują impulsy elektryczne. Impulsy te przemieszczają się wzdłuż podobnych ścieżek, uwalniając po drodze niewielkie substancje chemiczne zwane „neuroprzekaźnikami”.

Te „neuroprzekaźniki” są jak ekipa budowlana, która buduje drogi i ułatwia przekazywanie wiadomości. Można o tym myśleć początkowo jako o drodze gruntowej, a gdy występuje na niej gęstszy przepływ ruchu (tj. sygnalizacja neuronów) porusza się wzdłuż drogi gruntowej, przekształca się w asfaltową ulicę. Jeśli przepływ będzie kontynuowany, asfaltowa ulica stanie się autostradą.

Tak więc, gdy uczysz się nowych rzeczy i doświadczasz otaczającego Cię świata, połączenia te stają się silniejsze. Na przykład, gdy uczysz się jeździć na rowerze, możesz być niestabilny i mieć trudności z koordynacją wszystkich mięśni, a także z utrzymaniem równowagi. Jednak im więcej ćwiczysz, tym bardziej poprawia się twoja zdolność do utrzymywania równowagi, ponieważ neurony kontrolujące mięśnie przyzwyczajają się do sposobu przekazywania wiadomości. Im więcej ćwiczysz, tym łatwiej ci to przychodzi.

Krótko mówiąc, neurony łączą się ze sobą, tworząc sieci neuronowe. Dlatego też, niezależnie od tego, czy grasz na pianinie, czy uczysz się nowego języka, ważne jest, aby ćwiczyć i powtarzać, aby doskonalić swoje umiejętności. Sieci neuronowe są budowane i wzmacniane, gdy komunikują się ze sobą.

Prof. Jennifer Robinson, która podziela ten argument, przypomina nam o powiedzeniu funkcjonującym w kręgach naukowych: „Neurony, które zapalają się razem, łączą się ze sobą”. Oznacza to, że pewne wzorce myślenia lub zachowania mogą być powiązane z taką powtarzającą się, zsynchronizowaną aktywnością.

Rozwijanie kreatywności

Prof. Robinson powiedziała: „W rzeczywistości jesteś świadomy tylko niewielkiej części informacji, które otrzymuje twój mózg. Mózg nieustannie otrzymuje informacje od zmysłów - obrazy, dźwięki, smaki, zapachy i dotyk. Kiedy widzisz słodkiego szczeniaka lub słyszysz ulubioną piosenkę, Twoje zmysły wysyłają sygnały do mózgu, wywołując reakcję łańcuchową myśli i emocji”.

Mózg przechowuje również wspomnienia, które są jak pliki na komputerze, do których można uzyskać dostęp w razie potrzeby. Wspomnienia pomagają kształtować myśli i wpływają na sposób postrzegania świata.

Jeśli pamiętasz przyjemny dzień na plaży, może to sprawić, że poczujesz się szczęśliwy i zrelaksowany. Zapach szarlotki może przypominać o wypiekach babci. Myśli te są wywoływane, ponieważ te przyjemne skojarzenia zostały utworzone w mózgu i wzmocnione z czasem poprzez powtarzanie.

Kreatywność to kolejna supermoc mózgu. Gdy puścimy wodze fantazji, nasz mózg może tworzyć nowe pomysły, historie i wynalazki. Artyści, pisarze i naukowcy wykorzystują swoje kreatywne mózgi do odkrywania nowych możliwości i rozwiązywania problemów.

„Czy kiedykolwiek miałeś moment ‘Eureka’, kiedy nagle wpadł ci do głowy genialny pomysł?” - pyta prof. Robinson - „To sposób, w jaki twój mózg łączy kropki i znajduje rozwiązanie”.

Dbanie o zdrowie mózgu

Większość naukowców zgadza się co do tego, że sen jest niezbędny dla mózgu do przetwarzania informacji z całego dnia, umożliwiając mu odpoczynek i tworzenie nowych połączeń. Wiele osób zauważa, że po dobrze przespanej nocy ma nowe pomysły lub myśli. Odwrotna sytuacja również jest prawdziwa. Kiedy jesteś pozbawiony snu, możesz czuć, że nie jesteś w stanie prawidłowo myśleć.

Oprócz wystarczającej ilości snu, zdrowa dieta i aktywność fizyczna są również bardzo ważne dla zdrowia mózgu. Podobnie jak samochód potrzebuje paliwa, czy to energii elektrycznej, czy benzyny, mózg potrzebuje składników odżywczych i tlenu, aby optymalnie funkcjonować i zwiększyć wydajność procesu myślenia.

Świetnym pomysłem jest również wykonywanie czynności, które stanowią dla nas wyzwanie. Czytanie, rozwiązywanie zagadek, gra na instrumencie, malowanie, wykonywanie działań matematycznych, pisanie artykułów czy prowadzenie dziennika. Pozytywne myślenie jest również jednym z pomocnych elementów zdrowego mózgu. Pamiętaj, że wszystko, co spożywasz, jesz, oglądasz, słuchasz lub czytasz ma wpływ na Twój mózg.

Z drugiej strony, palenie papierosów lub papierosów elektronicznych, picie alkoholu i używanie narkotyków zabijają komórki mózgowe. Urazy głowy, na przykład podczas uprawiania sportów takich jak piłka nożna, koszykówka lub jazda na rowerze, mogą być równie szkodliwe. Noszenie kasku na rowerze może mieć duże znaczenie. Jeśli grasz w piłkę nożną rekreacyjnie, unikaj uderzeń piłki w głowę tak często, jak to możliwe.

Mózg to fascynujący organ, który niestrudzenie pracuje nad tworzeniem myśli, wspomnień i pomysłów. Wraz z postępem technologicznym naukowcy będą dowiadywać się coraz więcej o tym, jak procesy biologiczne doprowadzają do powstawania uświadomionych przez nas samych przeżyć.

Dział: Nauka

Autor:
Metin Aktaşoğlu | Tłumaczenie: Kamil Kowalski

Źródło:
https://tr.mashable.com/beyin/13315/beynimiz-nasil-dusunuyor-isin-uzmani-acikliyor

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE