20.04.2024 JPM Redakcja

Naukowcy odkryli, dlaczego ludzie mrugają częściej, niż jest to potrzebne do nawilżenia oczu

Mruganie utrzymuje oczy wilgotne, ale ludzie mrugają znacznie częściej, niż jest to konieczne do nawilżenia i usuwania zanieczyszczeń. Badacze z Uniwersytetu w Rochester odkryli, że nieświadome działania odgrywają większą rolę niż sądzono, pomagając w przetwarzaniu informacji wzrokowej, informuje „Hajtek”.

Obraz jest używany jako ilustracja. Zdjęcie: pixabay.com 

Przez długi czas uważano, że mruganie jest głównie potrzebne do oczyszczania oczu z kurzu i zanieczyszczeń, aby zapobiec infekcjom i urazom. Jest to rzeczywiście ważne, ale reakcja wydaje się nieco nadmierna: średnio ludzie mrugają nawet 20 razy na minutę, czyli prawie 20 tys. razy dziennie. Choć każde mrugnięcie trwa zaledwie od 0,1 do 0,4 sekundy, stanowi to około 8% czasu czuwania. 

Badacze śledzili ruchy oczu ludzi, gdy obserwowali różne bodźce, na przykład wzory o różnym stopniu szczegółowości. Aby ustalić, jak mruganie wpływa na wzrok i jak mózg przetwarza te działania, naukowcy połączyli zebrane dane z modelami komputerowymi i analizą spektralną. 

Analiza wykazała, że szybkie ruchy powieki podczas mrugania zmieniają wzory świetlne, stymulując siatkówkę i wysyłając do mózgu inny rodzaj sygnału wzrokowego niż ten, który jest wysyłany, gdy nasze oczy są otwarte i skupione na czymś. W praktyce mruganie pomaga ludziom dostrzec „ogólny obraz” sceny i zauważyć szeroko zakrojone, powoli zmieniające się wzorce. 

„Pokazujemy, że obserwatorzy ludzcy korzystają z krótkotrwałych mrugnięć, tak jak przewiduje to informacja przekazywana przez te przejściowe procesy. W ten sposób, wbrew powszechnemu przekonaniu, mruganie poprawia, a nie zakłóca przetwarzanie wzrokowe, całkowicie kompensując utratę oddziaływania bodźca” — zauważył współautor badania Bin Yan. 

Dział: Nauka

Autor:
News Zerkalo | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski

Źródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/66121.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE