2023-03-22 11:55:27 JPM redakcja1 K

Ambasador w Holandii mówi o braku postępów w sprawie złota Scytów

Ambasador Szulgin w Holandii: Rosja nadal nie widzi postępu w sprawie złota scytyjskiego

AP Photo / Peter Dejong/ Eksponat wystawy „Krym: złoto i sekrety Morza Czarnego” w Amsterdamie. Zdjęcie archiwalne

Rosja nie widzi jeszcze postępu w sprawie złota scytyjskiego, ale nadzieja na obiektywizm „wciąż się utrzymuje”, powiedział we wtorek ambasador Rosji w Holandii Aleksander Szulgin.

„Niestety, do tej pory nie widzieliśmy żadnego postępu. Opinia Prokuratora Generalnego ma charakter doradczy – jest rekomendacją dla Sądu Najwyższego. Dlatego wciąż jest nadzieja na sprawiedliwą decyzję holenderskiego Sądu Najwyższego” – powiedział Szulgin na konferencji prasowej zorganizowanej przez grupę medialną „Russija siegodnia”.

„Na razie stwierdzamy, że holenderskie sądy na poprzednich etapach tej sprawy kierowały się czynnikami politycznymi, wydawano decyzje czysto polityczne, które ignorowały interesy Krymian” – dodał.

W kolekcji, która od 2014 roku pozostaje w Holandii, znajdują się unikatowe artefakty należące do Wschodniokrymskiego Muzeum, Muzeum Centralnej Taurydy, Muzeum Historyczno-Kulturalnego w Bakczysaraju oraz The Museum of Chersonesos. Kolekcja, licząca blisko dwa tysiące artefaktów, została zabrana na wystawę w Allard Pierson Museum w Amsterdamie na początku lutego 2014 roku, przed ponownym połączeniem Krymu z Rosją. W sierpniu 2014 r. muzeum w Holandii postanowiło nie przekazywać eksponatów ani Ukrainie, ani Krymowi, dopóki nie zadecyduje o tym właściwy sędzia lub umowa między stronami.

Dział: Europa

Autor:
Autor: RIA Novosti I Tłumaczenie: Joanna Nowak

Źródło:
https://ria.ru/20230321/zoloto-1859511829.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE