2023-03-16 10:10:43 JPM redakcja1 K

Amerykański kapitalizm „upada na naszych oczach”

Założyciel Citadel twierdzi, że odmowa pełnego ratowania deponentów SVB byłaby „wielką lekcją pokusy nadużycia”

Amerykański kapitalizm „upada na naszych oczach”, mówi Ken Griffin

 Założyciel Citadel twierdzi, że odmowa pełnego ratowania deponentów SVB byłaby „wielką lekcją pokusy nadużycia” Ken Griffin, po lewej, powiedział, że gospodarka USA jest wystarczająco silna, aby rząd nie wkroczał w ten sposób, chociaż Bill Ackman, po prawej, inny znany menedżer funduszu hedgingowego, wezwał FDIC do „wyraźnego zagwarantowania wszystkich depozytów teraz”. Ken Griffin, założyciel funduszu hedgingowego Citadel, powiedział, że pakiet ratunkowy dla Silicon Valley Bank ujawniony przez amerykańskich regulatorów pokazuje, że amerykański kapitalizm „rozpada się na naszych oczach”. Griffin powiedział Financial Times, że rząd USA nie powinien był interweniować w celu ochrony wszystkich deponentów SVB po upadku banku z siedzibą w Santa Clara w piątek. „Stany Zjednoczone mają być gospodarką kapitalistyczną, a to się rozpada na naszych oczach”, powiedział w wywiadzie udzielonym w poniedziałek, dzień po tym, jak amerykańskie organy regulacyjne zobowiązały się chronić wszystkich deponentów w SVB – nawet tych, których saldo przekracza 250 000 dolarów ubezpieczenia federalnego limit. „Nastąpiła utrata dyscypliny finansowej, kiedy rząd w całości ratował deponentów” – dodał Griffin.

 SVB zostało zamknięte przez amerykańskie organy regulacyjne w piątek po tym, jak klienci ścigali się, by wypłacić 42 miliardy dolarów – jedną czwartą wszystkich depozytów – w ciągu jednego dnia, a nieudana próba pozyskania nowego kapitału postawiła pod znakiem zapytania przyszłość pożyczkodawcy skoncentrowanego na technologii. 

Krytycy pakietu ratunkowego wskazywali na ryzyko pokusy nadużycia, które wynika z tego, że wszyscy deponenci są w całości na pieniądzach, które mają w SVB, podczas gdy regulatorzy stanęli w obliczu pytań dotyczących niezauważonych znaków ostrzegawczych. „Regulator był definicją spania za kierownicą” – powiedział Griffin. Miliarder, założyciel Citadel, którego fundusz w tym roku stał się odnoszącą największe sukcesy firmą zajmującą się funduszami hedgingowymi , powiedział, że siła amerykańskiej gospodarki oznacza, że ​​rząd USA nie musi podejmować tak zdecydowanych działań. „To byłaby świetna lekcja pokusy nadużycia” – powiedział. „Straty dla deponentów byłyby nieistotne i dowiodłyby do wniosku, że zarządzanie ryzykiem jest niezbędne”. „Mamy pełne zatrudnienie, straty kredytowe są minimalne, a bilanse banków są najlepsze w historii. Możemy zająć się kwestią pokusy nadużycia z pozycji siły”. Stanowisko Griffina wyraźnie kontrastuje ze stanowiskiem Billa Ackmana, innego znanego menedżera funduszu hedgingowego, który w poniedziałek wezwał Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów, aby „wyraźnie gwarantowała teraz wszystkie depozyty”, ostrzegając, że „liczą się godziny”. Ackman napisał na Twitterze, że „nasza gospodarka nie będzie skutecznie funkcjonować bez naszego społecznościowego i regionalnego systemu bankowego”. Zalecana Natychmiastowy wgląd Gillian Tett SVB pokazuje niebezpieczeństwa regulatorów walczących w ostatniej wojnie Powiedział, że ani on, ani jego fundusz hedgingowy Pershing Square nie mieli żadnej ekspozycji na Silicon Valley Bank, dodając, że jego osobiste zaangażowanie w branżę venture capital stanowiło „mniej niż 10 procent moich aktywów”. W zeszłym roku Griffin przeniósł Citadel i swoją firmę animującą rynek Citadel Securities do Miami z Chicago po tym, jak zagroził opuszczeniem miasta z powodu rosnącej przestępczości. Griffin, który przeniósł się z rodziną do Miami, opisał miasto jako „rosnącą metropolię, która ucieleśnia amerykański sen” i powiedział, że chce, aby republikański gubernator Florydy, Ron DeSantis, kandydował na prezydenta w 2024 roku. Citadel, którą Griffin założył w 1990 roku, rozrosła się i zarządza aktywami o wartości 54 miliardów dolarów. Ten artykuł został zmieniony od czasu publikacji, aby wyjaśnić naturę krytyki Griffina

Dział: Świat

Autor:
Redakcja- wybrane

Źródło:
wybrane źródła przez Redakcje

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE