2023-02-22 14:29:30 JPM redakcja1 K

"Białe złoto" i nie tylko. Te ukraińskie złoża wpadły w ręce Rosjan

Ukraina ma jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu, który odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji — wskazali analitycy PIE. Wartość złóż metali w Ukrainie szacuje się nawet na 11,5 bln dol. — dodali. Część z nich jest dziś w rękach Rosjan.

Ukraina posiada m.in. perspektywiczne rezerwy litu potrzebnego do produkcji baterii | Foto: LBeddoe, Bjoern Wylezich / Shutterstock


Eksperci PIE powołali się na dane, zgodnie z którymi Rosjanie sprawują obecnie kontrolę nad wartymi 12,4 bln dol. złożami wszelkich surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy. Część znajduje się pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 r. i rozpoczęcia walk o Donbas. "Wśród nich jest 42 proc. ukraińskich metali i 33 proc. metali ziem rzadkich" — wskazali analitycy.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zwrócono uwagę, że Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwiema kopalniami tytanu, dwiema — rudy cyrkonu, jedną — strontu i po jednej: uranu, litu i złota.

"Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz perspektywiczne rezerwy litu. Ten ostatni metal odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych" — zaznaczyli eksperci.
Przytoczyli szacunki, z których wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu, zlokalizowanych głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko- azowskiej). To wielka jednostka geostrukturalna Europy, która zajmuje obszar ponad 200 tys. km kw. "Byłoby to tym samym jedno z największych złóż »białego złota« w Europie" — podkreślili.

Żółtym kolorem zaznaczona tzw. tarcza ukraińska | Alex Tora / Wikimedia Commons

Ukraina dysponuje też 10 proc. światowych rezerw żelaza oraz znacznymi rezerwami manganitu, tytanu, galu i germanu — dodali. "W 2021 r. zajęła 6. miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza (81 mln ton) i 5. miejsce w jej eksporcie (6,9 mld USD)" — przypomniał PIE. Złoża te, jak zwrócili uwagę analitycy, występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w rejonie biłozerskim. Ukraina uplasowała się też na 5. miejscu w produkcji manganitu (670 tys. ton), 7. – tytanu (432 tys. ton), 3. – galu (9 ton) i 5. – germanu (1 tona).

Eksperci wskazali, że zdecydowana większość złóż metali zlokalizowana jest na wschodzie kraju oraz w "tarczy ukraińskiej", która jest również rezerwuarem 22 metali ziem rzadkich. Zalicza się do nich m.in. beryl (obwód żytomirski), cyrkon (obwód doniecki) czy rudy tantalu, niobu i cyrkonu (Mazuriwka). "Łączną wartość złóż metali oznaczonych geologicznie w Ukrainie szacuje się na od 3 bln dol. do 11,5 bln dol." — podsumowali.

Dział: Świat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE