2023-03-19 19:49:55 JPM redakcja1 K

Czy Rosja użyje broni jądrowej?

„Kompleks męczennika” Putina jest tak wymykający się spod kontroli, że istnieje realne ryzyko, że podejmie „najbardziej fatalną decyzję stulecia” i uwolni broń nuklearną, ostrzega think tank


Nowy raport opublikowany przez amerykański think tank Heritage Foundation zwrócił uwagę na rosnące ryzyko, że rosyjski prezydent „podejmie jedną z najbardziej brzemiennych w skutki decyzji stulecia” w obliczu słabnącej inwazji na Ukrainę. Przedstawia również, w jaki sposób Kreml doprowadził się „do stanu bliskiego histerii” w związku z „śmieszną” oceną, że NATO stanowi militarne zagrożenie dla kraju. Odkąd Putin najechał Ukrainę, jego propagandyści nadal grożą Wielkiej Brytanii nuklearnym holokaustem – a retoryka w ostatnich miesiącach nadal się nasila. Badanie zatytułowane „USA i ich sojusznicy muszą zrozumieć i odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenia nuklearne” bada rzeczywiste prawdopodobieństwo, że Putin zwróci się ku użyciu broni masowego rażenia

  • Nowy raport podkreśla rosnące ryzyko, że Putin zwróci się ku broni nuklearnej
  • Przedstawia również, w jaki sposób Kreml doprowadził się „do stanu bliskiego histerii” 

„Kompleks męczennika” Władimira Putina wymyka się spod kontroli, istnieje ryzyko, że ośmieli on Rosję do użycia broni nuklearnej i chemicznej , ostrzega think tank – wśród rosnących obaw związanych z „histeryczną retoryką” Kremla.

Nowy raport opublikowany przez amerykański think tank Heritage Foundation zwrócił uwagę na rosnące ryzyko, że rosyjski prezydent „podejmie jedną z najbardziej brzemiennych w skutki decyzji stulecia” w obliczu słabnącej inwazji na Ukrainę. 

Przedstawia również, w jaki sposób Kreml doprowadził się „do stanu bliskiego histerii” w związku z „śmieszną” oceną, że NATO stanowi militarne zagrożenie dla kraju. Odkąd Putin najechał Ukrainę, jego propagandyści nadal grożą Wielkiej Brytanii nuklearnym holokaustem – a retoryka w ostatnich miesiącach nadal się nasila. 

Badanie zatytułowane „USA i ich sojusznicy muszą zrozumieć i odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenia nuklearne” bada rzeczywiste prawdopodobieństwo, że Putin zwróci się ku użyciu broni masowego rażenia.

Wiadomo, że rosyjscy generałowie dyskutowali w listopadzie o użyciu taktycznej broni nuklearnej, ale mówi się, że są ostrożni w kwestii użycia broni dalekiego zasięgu. Jednak Rosja „coraz częściej przedstawia Zachód jako wroga i wydaje się teraz akceptować taktyczną strategiczną broń nuklearną jako opcję powstrzymywania dalszej eskalacji walki”. Uważa się, że kraj ten posiada od 1000 do 2000 sztuk broni jądrowej różnej wielkości. 

Użycie takiej broni jest postrzegane przez narody zachodnie jako ostateczność, ale raport stwierdza, że ​​Rosja może zwrócić się ku taktycznej broni nuklearnej „na wczesnym etapie ćwiczeń lub w połowie”.

Raport przedstawia cztery sytuacje, w których Putin zwróciłby się ku broni nuklearnej; uprzedzenie ataku na Rosję; użyć przeciwko Rosji; zagrożenie, takie jak cyberatak na rosyjskie systemy dowodzenia i kontroli; oraz egzystencjalne zagrożenie dla Rosji ze strony broni konwencjonalnej lub nuklearnej.

Mówi się, że broń nuklearna zapewnia Kremlowi „koc komfortu”, ale jest bardziej prawdopodobne, że użyje broni nuklearnej niż Zachód. W obliczu zastoju w inwazji Rosja skupiła się na ostrzeliwaniu ukraińskich dostaw energii elektrycznej i wody.  Ale mówi się, że Putin ma „wyższy próg tolerancji” zarówno dla ofiar cywilnych, jak i wojskowych niż kraje zachodnie, wśród doniesień o rosyjskich najemnikach angażujących się w samobójcze ataki w bitwie o Bachmuta.

Pojawia się, gdy Moskwa rozpoczęła zmasowaną ofensywę zimową, w której biorą udział setki tysięcy świeżo powołanych rezerwistów i skazańców rekrutowanych z więzień jako najemnicy, którzy formują ataki fal ludzkich, próbując pokonać obrońców miasta.

Małe grupy żołnierzy napierają na ukraińskie pozycje, z których wielu jest ścinanych przez karabiny maszynowe, gdy się zbliżają. Zabici są po prostu zastępowani przez innych, również uznanych za zbędnych. Ta taktyka jest znana jako ataki fal ludzkich, a doniesienia sugerują, że została zapoczątkowana na Ukrainie przez grupę najemników Wagnera, która w szczytowym momencie miała 50 000 żołnierzy – wielu skazańców – by rozbić się o pozycje Ukrainy.

W raporcie stwierdzono, że prawdopodobieństwo użycia przez Rosję broni nuklearnej lub chemicznej rośnie w związku z chęcią zaatakowania ukraińskiego morale. Napisano w nim: „Rosji nie udało się pokonać ukraińskiego wojska i teraz skupia się na wymuszeniu kapitulacji ludności cywilnej poprzez atakowanie dostaw energii elektrycznej i wody. 

„Jest zatem prawdopodobne, że Rosja nie tylko zagrozi użyciem, ale faktycznie użyje broni masowego rażenia, by wycelować w cywilny ruch oporu na Ukrainie. 

„Rosja koncentruje się na zniszczeniu infrastruktury energetycznej Ukrainy, a ponieważ przemysł jądrowy wytwarza obecnie około 60 procent przedwojennej energii, rosyjski atak na elektrownie jądrowe w celu odcięcia prądu i wywołania zaimprowizowanego incydentu jądrowego jest realną perspektywą”.

Ostrzegł również, że użycie broni chemicznej przeciwko stacjom metra we wschodniej Ukrainie byłoby „niszczycielskie”.  Raport cytuje użycie broni chemicznej w Syrii jako dowód gotowości Rosji. Uwypuklono również wysiłki Rosji na rzecz „uzbrajania uchodźców” i tworzenia masowych przepływów ludzi do krajów zachodnich do tego stopnia, że ​​stają się oni „przytłoczeni”.

Badanie odnosi się do napływu syryjskich uchodźców do Turcji i dalej do Europy, przy czym Rosja dąży do stworzenia drugiej fali obywateli Ukrainy wywierającej presję na zasoby sąsiednich krajów, takich jak Węgry, Mołdawia i Polska.

Pomimo ciągłych gróźb Moskwy Ukraińcy nadal stawiają opór inwazji, a walki stają się coraz bardziej intensywne w miarę jej zbliżania się. Ale badanie ostrzega, że ​​ryzyko upokorzenia w wyniku niepowodzenia militarnego zwiększa ryzyko użycia przez Putina broni nuklearnej. Raport dodaje: „Putinowska koncepcja „wielkiej Rosji”, z Ukrainą i Białorusią w rosyjskiej strefie wpływów, jest rzeczywiście przedmiotem śmiertelnego ataku: Ukraińcy wspólnie chcą uwolnić się od rosyjskiej kontroli. 

„Im większe zagrożenie ze strony Moskwy, tym większe pragnienie wolności Ukraińców. Z zachodnim wsparciem lub bez, Ukraińcy będą walczyć. 

Marzenie Putina o Rosji jako antyzachodnim, quasi-radzieckim, nieliberalnym państwie stoi w obliczu upokorzenia i klęski. Zdaniem Putina ten kryzys mógł przybrać charakter egzystencjalny, co zgodnie z rosyjską doktryną usprawiedliwiałoby użycie jakiejkolwiek broni”.

Podkreśla także „kompleks męczennika” Putina i wcześniejsze komentarze na temat „chwały umierania za ojczyznę”, tworzące fetyszystyczną ideę łączącą rosyjskie prawosławie i broń nuklearną.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie bronią jądrową w raporcie przedstawiono sześć zaleceń. Sugeruje, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni odstraszyć Rosję, „upewniając się, że Kreml rozumie, że każde użycie wywoła przytłaczającą konwencjonalną reakcję, która poważnie obniży rangę sił rosyjskich i elit służących Putinowi”.

Kraje muszą również zaangażować się w działania dyplomatyczne, aby sojusznicy Rosji ostrzegli ją również przed użyciem broni nuklearnej.

Raport dodaje, że zapasy medyczne muszą być utrzymywane, a kanały komunikacji z Rosją otwarte, nawet jeśli Kreml nie reaguje.

Konkluduje: „Rosja prawdopodobnie wolałaby grozić użyciem broni nuklearnej i walczyć konwencjonalnie. Ale Putin i jego generałowie niekoniecznie blefują. 

„Grożenie użyciem broni nuklearnej w celu podzielenia zachodnich społeczeństw było sowiecką taktyką: straszenie zachodnich opinii publicznej może być teraz częścią tego samego podręcznika. 

Ale Zachód nie może być tego pewien, a oficjalne rosyjskie oświadczenia i doktryna przedstawiają utratę Ukrainy, dziwaczną lub nie, jako „egzystencjalną”, co zgodnie z rosyjską doktryną pozwala Rosji na użycie broni nuklearnej i chemicznej.

„Marzenia Putina o Ukrainie ponownie włączonej do Rosji, o rozbiciu NATO i Rosji na czele globalnego antyzachodniego sojuszu padają wokół niego. 

„Katastrofa dla implodujących sił zbrojnych Rosji może czekać, a w pewnym momencie siły zbrojne Ukrainy prawdopodobnie zagrożą przerwaniem rosyjskiego korytarza lądowego łączącego Krym z Donbasem”. 

„W tym momencie Putin podejmie jedną z najbardziej brzemiennych w skutki decyzji stulecia: czy użyć broni nuklearnej, czy chemicznej. Stany Zjednoczone muszą działać teraz, aby zminimalizować to zagrożenie i zapewnić ochronę amerykańskiej opinii publicznej i sojuszników USA”.

Dział: Świat

Autor:
Jamie Philips | Tłumaczenie: Redakcja

Źródło:
www.dailymail.co.uk

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE